20 квітня 2023 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося традиційне засідання загальноуніверситетського наукового семінару «Філософія науки». Доповідачкою засідання була доцентка кафедри загальної та історичної геології і палеонтології геологічного факультету Лариса Генералова. Вона представила колегам доповідь на тему «Сучасна парадигма геотектонічного розвитку Землі».
Насамперед науковиця ознайомила присутніх із понятійним апаратом, який становить основу її доповіді, пояснивши, зокрема, такі поняття, як геологія, геотектоніка та геодинаміка, після чого зробила короткий екскурс в історію геології, розповівши про виникнення у 60-х роках ХХ століття теорії тектоніки літосферних плит.
Надалі Лариса Генералова зробила детальний огляд головних положень тектоніки літосферних плит, або плейт-тектоніки, виникнення якої стало результатом сучасної науково-технічної революції у природознавстві. При цьому вчена наголосила, що тектоніка літосферних плит є складовою геодинаміки, і детально роз’яснила закономірності різних геодинамічних процесів. «У Землі виділяється за характером панівних геодинамічних процесів три основні області: тектоносфера, що охоплює кору і верхню мантію з перехідною зоною, нижня мантія і ядро. У тектоносфері панує тектоніка плит, у нижній мантії – плюм-тектоніка мантійних струменів, а в ядрі – тектоніка зростання ядра, що виражається у розростанні внутрішнього ядра за рахунок зовнішнього», – зауважила дослідниця.
Після цього Лариса Генералова розповіла про стадії «циклу Вільсона» і суперконтинентальних циклів та проаналізувала циклічний і спрямований геологічний розвиток планети. Поміж іншого науковиця описала явище субдукції та розповіла про механізми колізійних взаємодій літосферних плит. У цьому контексті доповідачка згадала і про нещодавню серію смертоносних землетрусів, яка вразила південну та центральну Туреччину і частину північної Сирії. «За геологічними даними, місце землетрусу було розташоване в районі потрійного з’єднання між Анатолійською, Аравійською та Африканською плитами. Механізм і місце землетрусу відповідають тому, що землетрус стався в зоні перетину Східноанатолійського розлому та Левантійського зсуву», – пояснила Лариса Генералова.
Особливо цікавим був розгляд ключових етапів розвитку планети з точки зору геології від самого її формування і дотепер. Науковиця пояснила процеси, пов’язані з формуванням Землі, Місяця, Світового океану, утворенням суперконтиненту та його поступовим розпадом, формуванням великих материків тощо. Розповідаючи про закономірності розвитку планет, вона, зокрема, зазначила таке: «Розвиток усіх планет починається зі стадії хаотичної конвекції (тектоніки ядра), яку змінює стадія переходу від плюм-тектоніки до плейт-тектоніки. На цій стадії зараз перебуває Венера. Земля переживає стадію тектоніки літосферних плит. Марс перебуває на наступній після Землі стадії (контракційній). Він вступив у стадію загального стиснення літосфери з проявом розломів і вулканізму. Меркурій та Місяць вступили у термінальну стадію. Вони майже повністю втратили глибинну активність, на них панують екзогенні процеси, викликані зовнішніми впливами».
Надалі у доповіді йшлося про особливості сучасного розвитку геології як науки. Доповідачка зосередила увагу на аналізі рівнів наукової методології теоретичної геології, висуваючи при цьому на перший план методологічну функцію філософії в науках про Землю. «Сьогоднішня наука має великий, індустріальний масштаб; розвинені інтегральні властивості, які сприяють перетворенню науки в безпосередню продуктивну силу суспільства. В науці відбуваються процеси діалектизації, теоретизації, формалізації, комп’ютеризації, інформатизації, динамізму в її інформаційній сфері, космізації, екологізації, гуманістичної орієнтації, пришвидшення темпів розвитку, інтернаціоналізації, розвитку прогностичної функції наукової теорії стосовно всіх предметних галузей та сфер, суттєві зміни в стилі наукового мислення. Усі ці процеси є складовими розробки сучасної загальної теорії Землі», – підкреслила вона і додала, що геологія як інтегральна наука має велику кількість методів, які дають змогу скласти цілісне уявлення про процес або явище, яке вивчається. Вона користується сучасним баченням основних рівнів наукової методології (спеціально-наукового, регіонального, загальнонаукового та філософського) у порядку поступового зростання значущості та абстрактності відповідних засобів.
Наголошуючи на особливій ролі геології у системі природознавчих наук, Лариса Генералова зазначила: «Провідні геологи світу вважають, що в синергетичних знаннях особливе місце належатиме геології як науці, яка охоплює глобальні аспекти розвитку планети, які спираються на вивчення процесів самоорганізації речовини Землі в цілому і її окремих оболонок, науці, якій належить визначити економічне процвітання і екологічну безпеку цивілізації».
Після завершення доповіді слово взяв науковий керівник семінару, Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Він наголосив на актуальності та важливості теми доповіді та проблематики, якою займається сучасна геологія в цілому. «Ми прослухали короткий зріз найфундаментальнішої, «найземнішої» проблеми, яку відчуває кожен з нас, коли ходимо по землі і думаємо, що буде далі, особливо після подій, що відбулись у Туреччині та Сирії. При цьому масштаб проблем, які прагне розв’язати геологія, зокрема геотектоніка, є просто неймовірним. Ця проблематика чимось близька до проблематики астрофізики, адже в обох випадках ідеться про масштабність, непередбачуваність і складність у верифікації, адже науковці повинні застосувати конкретні методи, щоб побачити, що було сотні й мільйони років тому», – зауважив Ректор. Крім того, він відзначив, що доповідь Лариси Генералової вкотре підкреслює особливе місце геології та, зокрема, геотектоніки, як науки, яка інтегрує в собі методи, прийоми, принципи багатьох інших наук. «Є така концепція, що наука настільки перспективна у своєму розвитку, наскільки вона здатна активно використовувати методи, прийоми, підходи інших наук, адже тоді система стає відкритою, а наука дістає стимул до розвитку з інших наук. Ми бачимо, що геологія інтегрується, створюючи таку цілісність в умовах тотальної диференціації науки і зв’язує багато наук в єдине ціле для вирішення тих проблем, про які ми сьогодні говорили», – наголосив Володимир Мельник.
Надалі усі присутні мали можливість поділитися своїми міркуваннями з приводу теми доповіді та поставити питання Ларисі Генераловій. У дискусії, зокрема, взяли участь академік НАН України, проректор з наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка, професор Роман Гладишевський, професор кафедри геології корисних копалин і геофізики геологічного факультету Микола Павлунь та інші.