7 грудня 2024 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулись загальні звітно-виборні збори Наукового товариства ім. Шевченка в Україні. Подію провели у змішаному форматі з трансляцією.
Відкрив захід Голова Наукового товариства ім. Шевченка в Україні, академік НАН України, професор Роман Кушнір. «Незважаючи на повномасштабну війну, яку розпочала росія, та завдяки незламності Збройних Сил України, наше товариство має змогу активно продовжувати свою діяльність. Знаково, що за свою історію НТШ налагодило співпрацю з потужними науковими установами держави та закордону. А сьогодні особливо приємно, що товариство поповнюються новими молодими фахівцями, разом з тим, чимало наших колег, на жаль, більше не є з нами», – зазначив Роман Кушнір та закликав усіх вшанувати хвилиною мовчання пам’ять видатних членів НТШ, які відійшли у вічність, а також усіх, хто віддав життя у протистоянні з російським агресором.
До присутніх звернувся Ректор Львівського університету, академік НАН України, професор Володимир Мельник. «За понад 150-літню діяльність Наукове товариство ім. Шевченка засвідчило свою важливу роль у розвитку української науки, популяризації культури, утвердженні у свідомості багатьох поколінь української ідентичності. Сьогодні, в період повномасштабної війни, діяльність НТШ відповідає викликам часу, демонструючи єдність і віру в те, що спільними зусиллями науковців вдасться наблизити перемогу України та зробити вагомий внесок у повоєнне відновлення держави. Я переконаний, що спільна праця Львівського університету з Науковим товариством ім. Шевченка є надзвичайно важливою, адже сприяє освітньому і науковому поступу України», – підкреслив Володимир Петрович.
Надалі, ознайомивши присутніх з порядком денним, Роман Михайлович передав слово колегам-науковцям для виголошення доповідей. Насамперед учасники першого засідання заслухали виступ професора кафедри радiомовлення i телебачення факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка Василя Лизанчука, у якому йшлося про геноцидний, терористичний, руйнівний характер московсько-російської ідеології та політики проти України.
Про Антропологічні дослідження Івана Раковського (до 150-річчя від дня народження вченого) розповіла старша наукова співробітниця Інституту народознавства НАН України Віра Білоус. А академік НАН України, професор Юрій Головач поділився напрацюваннями на тему «Юліан Гірняк та його роль у становленні теорії періодичних хімічних реакцій».
Вже під час другого засідання Роман Кушнір підсумував роботу комісій та осередків Наукового товариства ім. Шевченка в Україні за минулий рік та представив колегам звітну інформацію щодо організаційної, освітньо-наукової та фінансової діяльності товариства.
Продовжили річний звіт голови товариства співдоповідачі. Зокрема про поточну роботу та успіхи секцій і комісій НТШ розповіли старший науковий співробітник Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського Андрій Фелонюк, завідувач кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Університету Михайло Гнатюк, професор кафедри художнього дерева Львівської академії мистецтв Роман Яців, доцент кафедри реставрації архітектурної і мистецької спадщини Інституту архітектури Національного університету «Львівська політехніка» Юрій Диба, головний науковий співробітник Інституту фізики конденсованих систем Ігор Мриглод, завідувач відділу регуляції проліферації клітин і апоптозу Інституту біології клітини НАН України Ростислав Стойка, радник при дирекції Карпатського відділення Інституту геофізики ім. С. І. Субботіна НАН України Валентин Максимчук.
Досягненнями у роботі НТШ поділились і голови осередків товариства у різних містах України. Також в ході роботи присутні заслухали звітну доповідь ревізійної комісії Наукового товариства ім. Шевченка, яку виголосив завідувач відділу геохімії глибинних флюїдів Інституту геології і геохімії горючих копалин НАН України Ігор Наумко.
Важливою частиною заходу стали вибори голови та президії НТШ в Україні на наступний період, за результатами яких очільництво товариства продовжив Роман Кушнір. А вже надалі відбулося активне обговорення усіх доповідей та прийняття ухвали загальних звітно-виборних зборів.
Натхненним завершенням заходу стала музично-художня композиція від студентів кафедри театрознавства та акторської майстерності факультету культури і мистецтв Львівського університету (керівники: народна артистка України, професорка Олена Баша та заслужена артистка України, доцентка Олена Крилова). У виконанні талановитої молоді прозвучали поетичні твори та композиції «Не хочу літа, хочу перемоги…», «Ой на горі вогонь горить…», «Ой горе тій чайці…», «Шуміла ліщина», «Червона калина – вона дуже горка….», «Ти знаєш… прийде день…». Емоційними акцентами подію сповнили уривки з твору Марії Матіос «Солодка Даруся» і Анатолія Дімарова «Максим та Маруся».