Відбувся круглий стіл до 95-річчя від дня народження професора Степана Макарчука

9 січня 2025 року у Музеї історії Львівського університету відбувся захід на тему «Ad fontes: круглий стіл до 95-річчя від дня народження професора Степана Макарчука». У події взяли участь викладачі та студенти Університету, близькі люди професора Степана Макарчука, який відійшов у Вічність 2 грудня 2014 року.

У рамках круглого столу було виголошено п’ять доповідей. Насамперед доцент кафедри етнології історичного факультету Ігор Гілевич розповів про діяльність Степана Макарчука в Українському державному музеї етнографії та художнього промислу АН УРСР упродовж 1959-1965 років, коли він сформувався як молодий вчений.

Завідувач кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського, професор Олексій Сухий присвятив свою доповідь професору Степану Макарчуку як багаторічному декану історичного факультету. Надалі завідувач кафедри етнології, професор Роман Сілецький розповів про Степана Макарчука як засновника, завідувача та професора кафедри етнології Львівського університету, відзначивши його особливу роль у відродженні викладання етнологічних дисциплін в Університеті наприкінці 1980-х років, створенні кафедри Історії та етнографії України у 1989 році, а в 1995 році – окремої кафедри етнології, яка і досі гідно продовжує 115-річні традиції кафедр етнологічного профілю.

Професор кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського, проректор Володимир Качмар проаналізував значний внесок Степана Макарчука у дослідження історії Львівського університету. Директор університетського архіву доцент Василь Герун охарактеризував фонд Степана Макарчука в Архіві Львівського університету.

Насамкінець відбулось обговорення доповідей, у якому взяли участь викладачі та випускники Університету, окремі з них поділилися власними спогадами про Степана Арсентійовича, відзначили важливі аспекти його внеску у розвиток історичної та етнологічної науки.

Степан Арсентійович Макарчук народився 3 січня 1930 року у селі Дуліби Гощанського району Рівненської області у селянській сім’ї. У 1956 році закінчив з відзнакою історичний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка. Впродовж 1959-1965 рр. працював у Державному музеї етнографії та художнього промислу АН УРСР.

У 1973-2001 рр. Степан Арсентійович був завідувачем кафедр, а впродовж 1976-1994 рр. – деканом історичного факультету Львівського університету. У 1988 р. він відновив в Університеті викладання етнологічних дисциплін, а у 1995 році заснував кафедру етнології (у 1995–2001 рр. був її завідувачем, а з 2001 року – професором).

Професор Степан Макарчук – автор близько 350 праць з історії України, етнології, джерелознавства, у тому числі наукових монографій та навчальних посібників «Український етнос (Виникнення та історичний розвиток)» (1992), «Українська республіка галичан. Нариси про ЗУНР» (1997), «Джерелознавство історії України» (2008), «Етнічна історія України» (2008), «Історико-етнографічні райони України» (2012). У 1994 році за його редакцією і співавторством вийшов посібник «Етнографія України» (у 2004 р. – друге видання, перероблене та доповнене, у 2015 році – третє видання під назвою «Етнографія українців»).

Під керівництвом професора Степана Макарчука 23 науковці захистили кандидатські та 6 – докторські дисертації. Степан Арсентійович став засновником наукової школи дослідження етносоціальних та етнодемографічних процесів.

У 1999 році професору Степану Макарчуку присвоєно Почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України», а у 2003 році – «Заслужений професор Львівського університету».

Вчений помер 2 грудня 2014 року. Похований на Личаківському кладовищі.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото