Відбувся круглий стіл, присвячений 130-річчю від дня народження Євгена Коновальця

Цьогоріч минає 130 років від дня народження першого голови ОУН, командира Січових Стрільців, полковника Армії УНР, одного з ідеологів українського націоналізму, випускника правничого факультету Львівського університету Євгена Коновальця. Львівський національний університет імені Івана Франка традиційно долучається до заходів зі вшанування пам’яті видатного українця.

21 травня 2021 року з ініціативи кафедри історії держави, права та політико-правових учень юридичного факультету в Університеті відбувся круглий стіл «Актуальні проблеми історії держави і права України та державотворча діяльність Євгена Коновальця (до 130-річчя від дня народження)». Зважаючи на карантинні обмеження, захід відбувався у змішаному форматі за допомогою за допомогою платформи  ZOOM.

Відкрив зустріч доктор юридичних наук, завідувач кафедри історії держави, права та політико-правових учень, професор Ігор Бойко, який ознайомив присутніх з основними віхами біографії Євгена Коновальця, розповів про його громадську, політичну і державотворчу діяльність. Ігор Йосипович додав, що метою проведення круглого столу є вшанування 130-ої річниці від дня народження Євгена Коновальця та обговорення актуальних проблем історії держави і права України. Окрім того, захід присвятили й 360-літньому ювілею Львівський національний університет імені Івана Франка. Ігор Бойко також подякував адміністрації Університету, зокрема Ректору, професору Володимиру Мельнику за активну підтримку в організації цієї зустрічі.

З вітальним словом до учасників заходу звернувся проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Качмар. Проректор наголосив на актуальності й важливості сьогоднішньої події у контексті формування історичної пам’яті і вивчення історії Університету: «На етапі державно-територіального поділу України студентство незалежно від політичної орієнтації було на позиції, що єднала дві наболілі проблеми: відновлення ідеалу державної самостійності України та заснування національного українського університету у Львові. Взірцевим прикладом українського студентства напередодні Першої світової війни був власне Євген Коновалець». Володимир Михайлович констатував, що «роль Євгена Коновальця як легендарної постаті у новітній історії України є неоціненною». Проректор побажав усім учасникам цікавих дискусій і продуктивної роботи.

Доктор юридичних наук, декан юридичного факультету, професор Володимир Бурдін підкреслив, що «особистість Євгена Коновальця неможливо стерти з пам’яті українців» і наголосив на необхідності увіковічення постаті Коновальця у меморіальній дошці на юридичному факультеті Університету. Володимир Миколайович поділився з присутніми маловідомими фактами про навчання Євгена Коновальця на правничому факультеті Львівського університету, зокрема розповів, які дисципліни вивчав видатний українець. Декан наголосив, що «ще будучи студентом Університету, Євген Коновалець проявляв неабиякі здібності державотворця».

Надалі робота круглого столу продовжилася у форматі представлення доповідей, які охоплювали широкий спектр наукових проблем. Учасники заходу, зокрема, обговорили питання, присвячені громадській діяльності Євгена Коновальця, його участі у формації Січових Стрільців, окреслили основні риси Євгена Коновальця як коменданта УВО, голови Проводу українських націоналістів, першого голови ОУН.

Першим своє дослідження «Місце та роль Євгена Коновальця в Українській революції 1917-1921 рр.» презентував кандидат історичних наук, доцент кафедри історії, музеєзнавства і культурної спадщини Національного університету «Львівська політехніка» Іван Хома. У його доповіді йшлося, зокрема, про найбільші досягнення і своєрідні військові кейси Коновальця, які стали передумовою створення Української Військової Організації.

Кандидат юридичних наук, доцент кафедри основ права України Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Кахнич у своїй доповіді «Євген Коновалець – яскравий випускник юридичного факультету Львівського університету», акцентував на цікавих фактах зі студентського життя Євгена Коновальця. Доповідь кандидата юридичних наук, доцента кафедри історії держави, права та політико-правових учень Андрія Коваля стосувалася державно-правових поглядів Євгена Коновальця. Натомість завідувач сектору «Історико-меморіального музею полковника Євгена Коновальця» Львівського історичного музею Ігор Селецький розповів про молоді роки Євгена Коновальця та його значення для рідного села і Галичини.

Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу новітньої історії Інституту українознавства  імені Івана Крип’якевича НАН України Микола Посівнич презентував колегам наукову доповідь «Євген Коновалець – Провідник ОУН», а в доповіді доктора історичних наук, доцента Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського Андрія Сови йшлося про діяльність Євгена Коновальця в організації «Сокіл».

Доповіді, представлені упродовж заходу, викликали бурхливе обговорення, відтак логічним продовженням круглого столу стала заключна наукова дискусія, під час якої учасникам вдалося оцінити високий рівень виступів і сповна розкрити глибину постаті Євгена Коновальця.

Підбиваючи підсумки наукового зібрання, модератор заходу професор Ігор Бойко зауважив, що кожен українець повинен володіти тими позитивними рисами, якими був наділений Євген Коновалець – загостреним відчуттям справедливості і любов’ю до своєї держави. Ігор Йосипович зазначив, що за матеріалами круглого столу буде видано збірник наукових доповідей.

На завершення зустрічі, проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Качмар подякував колегам за високий рівень проведення круглого столу, результати якого, за словами проректора, знайдуть відображення у подальших заходах зі вшанування видатної постаті Євгена Коновальця.

Апогеєм заходу стало прийняття резолюції круглого столу, у тексті якої йшлося, зокрема, про  встановлення пам’ятного знака, присвяченого Євгенові Коновальцю, на юридичному факультеті Львівського університету.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото