Відбувся міжнародний захист дисертації Наталії Яджак

6 грудня 2021 року асистентка кафедри механіки механіко-математичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Наталія Яджак захистила дисертацію в Університеті Клермон-Овернь у Франції. Захист дисертації відбувся в рамках міжнародної програми спільного наукового керівництва, яке здійснювали член-кореспондент НАН України, професор  Олександр Андрейків та професор Юрі Лапуста. Захист дисертації «Розроблення моделей росту коротких тріщин у металевих матеріалах за тривалих навантажень та експлуатаційних середовищ» відбувався англійською мовою та, з урахуванням карантинних обмежень, проходив у гібридному форматі.

До складу міжнародної комісії із захисту дисертації входили вчені з чотирьох країн світу: професор Вернер Вагнер (Технологічний інститут Карлсруе, Німеччина) – голова, доктор Іон-Октавіан Поп (Університет Ліможа, Франція), професор Георгій Сулим (Білостоцький політехнічний університет, Польща), професор Олеся Максимович (Національний університет «Львівська політехніка», Україна), доктор Юрій Токовий (Інститут прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України).

Наталія Яджак проводила аспірантське дослідження за програмою спільного наукового керівництва (doctorate en cotutelle) в Університеті Клермон Овернь у Франції та у Львівському національному університеті імені Івана Франка під керівництвом проф. Юрі Лапусти та проф. Олександра Андрейківа за підтримки Стипендії Уряду Франції та програми I-SITE CAP 20-25 для міжнародних дисертаційних робіт.

Під час навчання в аспірантурі Наталія Яджак здійснила науково-навчальні відрядження у Школу комп’ютерних наук Кілського університету (Великобританія) в рамках програми ERASMUS+ та в інженерний відділ компанії Andritz HYDRO GmbH, Німеччина за Стипендіальною програмою німецької економіки для України, а також стала призеркою Міжнародного конкурсу UKRAINET PhD Thesis Presentation Contest 2021 у Берліні (Німеччина).

Дисертація Наталії Яджак присвячена дослідженню поширення коротких втомних тріщин у металевих матеріалах та математичному моделюванню їхнього росту. Метою дисертаційної роботи є розроблення моделей, а саме диференціальних рівнянь з відповідними початковими та кінцевими умовами, для опису кінетики поширення коротких та малих втомних тріщин. Необхідність таких моделей зумовлена тим, що поведінка коротких і довгих тріщин відрізняється одна від одної, а підходи до дослідження довгих тріщин на основі таких параметрів як коефіцієнти інтенсивності напружень, не можуть коректно описати поширення коротких тріщин. З іншого боку дослідниця зазначає, що врахування коротких тріщин при визначенні довговічності елементів конструкцій сприяє отриманню більш коректних результатів.

Щиро вітаємо Наталію Яджак із успішним захистом і бажаємо нових наукових перемог!