Відбувся науковий семінар «Оптика і спектроскопія кристалів», присвячений 150-річчю кафедри експериментальної фізики

8 грудня 2022 року на фізичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся науковий семінар «Оптика і спектроскопія кристалів», присвячений 150-річчю кафедри експериментальної фізики. Семінар проходив у змішаному форматі: у Великій Фізичній аудиторії на фізичному факультеті та дистанційно на платформі Zoom.

Захід розпочався з привітань з нагоди ювілею кафедри експериментальної фізики. Насамперед до присутніх звернувся в.о. декана фізичного факультету Ярослав Чорнодольський. Він коротко окреслив план семінару, а також привітав співробітників кафедри з такою поважною датою і подякував їм за їхню невтомну працю на науковій та освітній ниві, яку вони не припиняють навіть у такий непростий час. Після слів декана присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять героїв, які борються за нашу незалежність і захищають нас на фронті.

Від імені адміністрації Університету кафедру експериментальної фізики привітав Перший проректор Львівського університету Андрій Гукалюк. Він вручив подяки працівникам кафедри та побажав їм плідної праці у майбутньому. У своєму привітанні проректор високо оцінив здобутки колективу кафедри експериментальної фізики і наголосив на тому, як важливо науковцям з готовністю відповідати на виклики сучасності.  «150 років – це не просто поважна дата. Подумайте про те, скільки всього було досягнуто за цей час, які потужні наукові здобутки має кафедра. Навіть сама назва – кафедра експериментальної фізики – вкотре нагадує нам, що за допомогою експериментів треба рухатися вперед, розвивати науку, тож я сподіваюся, що колектив кафедри досягне тих цілей, які постають у такий непростий час, коли наука має перебувати у тісному взаємозв’язку з економікою та повоєнною відбудовою країни», – зауважив він.

Усіх присутніх з нагоди ювілею кафедри експериментальної фізики привітав також голова Первинної профспілкової організації працівників Університету Юліан Бек. Юліан Богуславович вручив подяки і грамоти працівникам кафедри від профспілки Львівського університету і відзначив, що 150 років існування кафедри – це «не просто відрізок часу – це ті досягнення, ті люди, ті результати, завдяки яким кафедра посідає зараз вагоме місце в академічному просторі університету, міста та всієї країни».

До вітань доєднались і представники влади. Депутат Львівської обласної ради, завідувач кафедри обліку і аудиту економічного факультету Львівського університету Юрій Раделицький вручив грамоти ЛОР працівникам кафедри і привітав усіх присутніх з такою знаковою подією у житті фізичного факультету. «Сподіваємося, що нас чекає швидка перемога, після якої й надалі так активно розвиватиметься та велика фізична школа, яка сформувалась у Львівському університеті», – зазначив він.

Відзнаки колективу кафедри вручив також директор Департаменту освіти і науки Олег Паска – випускник кафедри експериментальної фізики. З теплом згадуючи свої студентські роки, Олег Паска подякував своїм наставникам і побажав їм подальших наукових здобутків. «Студентські роки – це були роки спілкування з дуже високоінтелектуальними людьми, у яких можна було багато чого навчитися, і тут ідеться не лише про фізику, а про їхній багатий життєвий досвід. Я досі постійно згадую різні цікаві історії зі студентського життя і тих людей, які мене оточували. Тож вітаю вас з такою знаменною датою, за якою стоїть робота багатьох поколінь науковців», – зауважив він.

Надалі свої привітання ювілярам висловили завідувачі кафедр фізичного факультету та інші представники факультету.

Після вітальних слів розпочалися виступи доповідачів. Завідувач кафедри експериментальної фізики, професор Анатолій Волошиновський презентував доповідь на тему «150-річна історія кафедри експериментальної фізики в іменах». «Звісно, розповісти про 150-річну історію кафедри за 15 хвилин просто неможливо, тому я зупинюся на окремих постатях, які зробили значний внесок у розвиток кафедри. Сьогоднішня моя доповідь – це, по суті, данина пам’яті тим людям, які були на кафедрі до нас, і подяка тим, які працюють тут сьогодні», – зазначив Анатолій Степанович. Він розповів про п’ятнадцятьох завідувачів кафедри, які доклалися до того, щоб кафедра існувала, щоб на ній розвивалися різні наукові напрями, щоб були все нові й нові наукові здобутки. Серед інших, пролунали імена першого завідувача кафедри експериментальної фізики Томаша Станецького, який очолював її з 1872 до 1891 року; Ігнація Закшевського, з ім’ям якого пов’язана розбудова кафедри та поява її теперішніх корпусів; Станіслава Лорії, який зробив вагомий внесок у становлення і розвиток фундаментальних оптичних і спектральних досліджень на кафедрі тощо.

Інші доповіді також стосувалися історії кафедри та її діяльності у галузі оптики і спектроскопії кристалів. Завідувач кафедри загальної фізики Василь Стадник виступив із доповіддю на тему «Віхи становлення кристалооптики у Львівському університеті». Доцент кафедри експериментальної фізики Роман Гамерник висвітлив історію оптико-спектральних досліджень у лабораторіях кафедри, а професор Анатолій Волошиновський розповів про люмінесцентне та сцинтиляційне матеріалознавство на кафедрі експериментальної фізики.

Надалі учасники семінару продовжили спілкування, ділячись спогадами про історію кафедри та світлинами, пов’язаними з визначними подіями у житті кафедри.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото