Відбувся вебінар, присвячений питанням безпеки освітнього процесу в умовах воєнного стану

29 серпня 2022 року відбувся вебінар для працівників Львівського національного університету імені Івана Франка «Безпека освітнього процесу в умовах воєнного стану». Захід організували Центр соціального розвитку та громадських ініціатив спільно з Первинною профспілковою організацією працівників та Кафедрою безпеки життєдіяльності Львівського університету. Участь в онлайн-зустрічі взяли понад 200 осіб.

Зі вступним словом до учасників зустрічі звернувся проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар. Проректор констатував, що сьогодні вся держава, і в тому числі Львівський університет, вчиться жити в умовах війни. «Після 24 лютого Університет працював у різних форматах, але все ж працював і продовжує працювати. Водночас питання безпеки є надзвичайно важливим. Незважаючи на те, що вже відбулося багато зустрічей, ми неодноразово обговорювали питання початку нового навчального року, усе ж сьогодні перед нами досі залишається чимало завдань», – зазначив Володимир Качмар.

Голова Первинної профспілкової організації працівників Львівського університету Юліан Бек акцентував на основних питаннях щодо забезпечення прав працівників в умовах воєнного стану. Голова профкому ознайомив учасників заходу з ключовими положеннями Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» та розповів про особливості регулювання трудових відносин під час війни. Юліан Бек також ознайомив колег із Наказом Ректора № О-81 від 18 серпня 2022 року «Про організацію освітнього процесу в  2022/2023 навчальному році», зосередившись на тих пунктах, у яких йдеться про дії керівників структурних підрозділів та науково-педагогічних працівників  під час оголошення повітряної тривоги.

Натомість юрисконсульт Первинної профспілкової організації працівників Володимир Бурак надав правові роз’яснення щодо особливостей організації трудових відносин та державних гарантій в умовах воєнного стану. У його виступі йшлося, зокрема, про особливості укладення трудового договору в умовах воєнного стану, особливості розірвання трудового договору з ініціативи працівника або роботодавця та особливості встановлення та обліку робочого часу, а також формати роботи. Окрім того, Володимир Бурак детально роз’яснив норми законодавства щодо роботи у святкові дні, зазначивши, що Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачено, що у період дії воєнного стану норми статті 73 Кодексу законів про працю України не застосовуються. Окрему увагу доповідач присвятив питанню відпусток під час дії воєнного стану.

Начальник відділу з питань пожежної безпеки та цивільного захисту Орест Онисько зосередився на ключових питаннях безпеки працівників та студентів Університету в умовах воєнного стану, акцентуючи на питаннях забезпечення учасників освітнього процесу укриттями та виконанні рекомендацій Міністерства освіти і науки України щодо організації навчального процесу в умовах війни. Орест Степанович надав учасникам заходу необхідні роз’яснення щодо розрахункової кількості укриттів, площ цих укриттів та вимог до їхнього облаштування.

Начальник господарського відділу Університету Володимир Мороз окреслив основі аспекти забезпечення безпечних умов праці та навчання під час правового режиму воєнного стану. Володимир Павлович розповів колегам про стан підготовки укриттів та забезпечення їх усім необхідним, зокрема питною водою та медикаментами. Доповідач також наголосив на необхідності дотримання алгоритму дій під час занять, коли звучить сигнал «Повітряна тривога». Володимир Мороз підкреслив важливість проведення вступного заняття, під час якого студентів потрібно ознайомити із місцями укриттів, алгоритмом дій, коли існує загроза, та провести відповідний інструктаж.

Завідувач Кафедри безпеки життєдіяльності Зіновій Яремко свою доповідь присвятив питанню вивчення безпекових дисциплін студентам Львівського університету. Зіновій Михайлович наголосив, що під час вивчення безпекових дисциплін основне завдання кафедри – навчити студентів самостійно аналізувати середовище свого перебування щодо особистої безпеки та  використовувати здобуті знання для вирішення конкретних питань безпеки у реальному часі, а отже формувати ризикоорієнтоване мислення.

Надалі вебінар продовжив роботу у форматі «питання-відповідь». Доповідачі надали фахові роз’яснення на запитання працівників, які стосувалися, здебільшого, інструктажів для викладачів та студентів щодо дій при оголошенні сигналів тривоги, відповідальності за переміщення та перебування студентів і працівників в укритті під час тривоги, місткості укриттів та надання медичної допомоги. Йшлося також про відпустки науково-педагогічних працівників та особливості дистанційного режиму роботи.

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото