Відійшов у Вічність професор Олег Шаблій

Із глибоким сумом повідомляємо, що 14 січня 2023 року на 88 році життя відійшов у Вічність Заслужений професор Львівського національного університету імені Івана Франка, професор кафедри економічної і соціальної географії географічного факультету, видатний учений-географ, картограф, освітянин, громадський діяч, Заслужений діяч науки і техніки України Олег Іванович Шаблій.

Життєвий і творчий шлях Олега Шаблія – яскравий взірець відданості ідеалам науки, критичного мислення, патріотизму та невтомності у пошуку Істини. До останніх днів життя Олег Іванович втілював свій науковий і творчий потенціал як викладач географічного факультету Львівського університету, академік Академії Вищої школи України та Української екологічної академії, почесний член Українського Географічного Товариства, дійсний член та Голова географічної комісії Наукового товариства ім. Шевченка, керівник Географічного відділення Малої Академії наук України, член Вченої ради Львівського національного університету імені Івана Франка.

Як особистість із надзвичайно широким спектром наукових і творчих зацікавлень Олег Іванович залишив у спадок нам і прийдешнім поколінням майже тисячу наукових, науково-методичних і науково-публіцистичних праць. До сфери наукової діяльності завжди активного дослідника належали: методологічні, теоретичні і прикладні питання і проблеми суспільної географії, геополітики, геоекономіки, геоекології, геософії, геопоетики та картографії, просторове планування.

Олег Шаблій був видатним дослідником історії України та рідного Університету, національних традицій і символів, захоплювався музикою та малярством. Із 1966 року був членом студентського ансамблю «Черемош».  Своїм захопленням та мистецькому доробку автор присвятив книгу «У пошуках краси, тривоги і розради», яка вийшла друком 2015 році.

Пошанування історії та рідного факультету й Університету також втілювалося в активній щоденній діяльності Олега Івановича. Учений є автором численних публікацій та виступів про знакові історичні постаті географічної науки  Львівського університету. Увага до тяглості наукових традицій, зокрема втілилися й у проєкті видання чотирнадцяти книг наукової серії «Постаті українського землезнання».

Утілюючи ідею спадкоємності наукових традицій, Олег Шаблій завжди щиро і натхненно працював із молоддю. Видатний науковець підготував понад 20 кандидатів і 5 докторів географічних наук, у понад 60 учених був опонентом на захисті кандидатських і докторських дисертацій.

З-поміж численних ґрунтовних праць Олега Шаблія варто виокремити книгу «Суспільна географія: теорія, історія, українознавчі студії» (2001), у якій він висвітлив свої найважливіші наукові ідеї та напрацювання. Результатом його наукових досліджень стали такі праці: «Економічна і соціальна географія України» (1994, 1995, 2000), «Суспільна географія: теорія, історія, українознавчі студії» (2001), «Основи загальної суспільної географії» (2003, 2012), а також п’ятитомове видання «Суспільна географія» (2015-2022).

Видання авторства Олега Івановича завжди привертали увагу як наукової спільноти України та світу, так і широкої громадськості. Зокрема, у 2012 році професор Шаблій разом із колективом кафедри економічної і соціальної географії видав перший в Україні фундаментальний картографічний твір про велике місто – «Львів. Комплексний атлас». У тому ж році на Форумі видавців видання увійшло у першу п’ятірку найкращих, а сам професор Олег Шаблій, як науковий редактор, отримав відзнаку від мера Львова.

У 2017 році за працю «Суспільна географія» Олег Шаблій отримав престижну Міжнародну премію імені Івана Франка.

Останні дні свого життя професор Олег Шаблій також провів в активній праці – як викладач і невтомна творча особистість. Так, видатний вчений якраз завершував чергову фундаментальну працю, яка має невдовзі вийти друком у видавництві Львівського університету.

Смерть професора Олега Шаблія є непоправною втратою для світової географічної науки і для кожного з нас. У пам’яті академічної спільноти Львівського національного університету імені Івана Франка Олег Іванович назавжди залишиться активним і наполегливим дослідником, мудрим наставником, неперевершеним лектором, добрим і чуйним колегою, який ніколи не стояв осторонь найважливіших наукових та суспільно-політичних процесів.

У глибокій скорботі низько схиляємо голови і розділяємо разом із родиною, друзями, колегами та учнями Олега Івановича невимовний біль утрати.

Вічна пам’ять…