Відкрита лекція Володимира Єрмоленка: «Україна – ЄС – Росія: особливості інформаційної війни»

3 квітня 2015 року на факультеті міжнародних відносин відбулася відкрита лекція на тему «Україна – ЄС – Росія: особливості інформаційної війни» українського філософа, публіциста та есеїста, доктора політичних студій (Школа Високих студій суспільних наук: EHESS, Париж), кандидата філософських наук (Київ, 2009), старшого викладача НУ «Києво-Могилянська академія», директора європейських проектів Інтерньюз-Україна Володимира Єрмоленка.

Де ми перебуваємо в міжнародному інформаційному полі? Чим є інформаційна війна? Як протидіяти російській пропаганді? На ці та інші питання намагався дати відповідь Володимир Єрмоленко, роздумуючи над проблемою інформаційного простору разом зі студентами-міжнародниками.

«Ми не маємо дуже примітивно підходити до російської пропаганди. Казати правду – це, звичайно, важливий меседж. Однак треба також моніторити й російський інформаційний простір, аби розуміти, як ці люди думають. Моя формула така: проблема в тому, що російські медіа брешуть в Росії і їм вірять, а європейські медіа говорять правду і їм не вірять. Захід діє на противагу російській пропаганді, але орієнтується швидше на методи, які були популярні у період «холодної війни», – вважає медіаексперт.

Зараз часто вживають словосполучення «інформаційна війна», проте, на думку Володимира Єрмоленка, це передусім війна з інформацією. Бо, ми своєю діяльністю, зокрема й у соцмережах, просто бомбимо інформаційний простір інтерпретацією. «Ми стомлені від інформації, ми нею перенасичені», – говорить публіцист.

Стратегію російської пропаганди, за словами Володимира Єрмоленка, можна назвати «синдромом Данте», що утверджує тезу: «Надії втрачено!». Тобто, популяризуючи думки про деградацію європейських цінностей, дезорієнтовуючи «на місцевості», насправді відбувається повстання проти Західної цивілізації, проти європейських цінностей. «Зараз іде війна експорту цінностей. Росія веде експансивну політики, поширюючи свої цінності у світі», – резюмує Володимир Єрмоленко.

Що ми можемо зробити? Передусім маємо зрозуміти, що не все так просто, адже Росія використовує методику, яку можна означити явищем метонімії – підміни поняття цілого частковим.

Модератор заходу – координатор Інформаційного центру Європейського Союзу Галина Утко представила присутнім учасників Інформаційно-аналітичного центру факультету міжнародних відносин, який на факультеті називають «інформаційним військом».

Голова Інформаційно-аналітичного центру факультету міжнародних відносин Олексій взяв активну участь в обговоренні актуальної проблемної теми формування інформаційного простору не лише в Україні, а й у Європі. Він, зокрема, звернувся до лектора зі запитанням: чому європейці не прагнуть працювати над російською пропагандою на повну силу, переконуючи передусім один одного?

«Європейці зараз дуже турбуються про свою персональну безпеку. У них панує великий скепсис щодо «європейського проекту». А наше завдання – довести європейцям, що це стосується саме їх. І це нам під силу зробити. Друзів України в Європі є дуже багато: це нескінчена кількість волонтерів, дипломатів, представників академічних кіл. Україна зараз є дуже сильною країною, яка дає опір Росії; країна, де є потужний волонтерський рух, де мислять категоріями «Візьми та й зроби!». Україна орієнтована на майбутнє, на старт-апи й передові технології. І хай би там як не говорили, але ми не програли інформаційну війну. Ми, як не дивно, її виграємо», – переконаний Володимир Єрмоленко.

Медіаексперт порадив ретельно зайнятися пошуком спікерів, котрі б володіли різними мовами й об’єктивно коментували інформацію для закордонних медіа, а також наголосив, що Україна потребує досвідчених фіксерів (координаторів, які працюють із зарубіжними виданнями в нашій країні) та перекладачів.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото