Кожен на своєму місці: волонтерські ініціативи Львівського університету

Українські освіта і наука сьогодні переживають непрості часи. Багатьом із нас, окрім виконання традиційних посадових обов’язків, вкрай швидко довелося перекваліфікуватися – хтось опанував військову справу, хтось – медичну, хтось навчився готувати страви, а хтось готує укриття. Одні безперервно плетуть сітки, інші – возять, вантажать, сортують і роздають гуманітарну допомогу. Хтось зустрічає, проводжає, поселяє, а хтось постійно пише тексти, робить фото, знімає відео, і відкриває світові правду. Кожен із нас навчився повсякденно боротися на своєму фронті у протистоянні з російським агресором.

Спільноті Львівського національного університету імені Івана Франка також довелося адаптуватися до умов воєнного стану. Сьогодні усі служби, які відповідають за життєдіяльність Університету, забезпечують виконання своїх обов’язків у повному обсязі. Навчальний процес відбувається у вже звичному онлайн-форматі, проте зараз він має певні новації – для здобувачів освіти, які перебувають у лавах Збройних сил України, забезпечено надання академічної відпустки, а для тих, хто перебуває у підрозділах територіальної оборони, займається волонтерською діяльністю, або перебуває у зоні ведення активних військових дій, забезпечено особливі умови навчання. Більше того, в рамках внутрішньої академічної мобільності Львівський національний університет імені Івана Франка надає освітні послуги здобувачам, заклади вищої освіти яких розташовані у зоні проведення бойових дій та надання освітніх послуг якими тимчасово призупинено.

Відтак, сьогодні наші студенти не лише навчаються, а й захищають Україну – кожен на своєму місці.

Студентські благодійні проєкти

Голова Первинної профспілкової організації студентів Університету Микола Спересенко розповідає, що з першого дня війни і до сьогодні університетська молодь встигла реалізувати чимало благодійних ініціатив. Серед перших була акція підтримки української армії під назвою «#ЗСУ_від_ЛНУ», в рамках якої частину стипендії або інших заощаджень студенти Львівського університету перерахували у фонд «Повернись живим». Студенти також організували благодійний продаж значків, створених до 360-річчя Університету, під час якого вдалося зібрати понад 50 тисяч гривень.

«Ми підготували понад 700 звернень Профкому студентів до провідних університетів світу, наукових установ та студентських організацій з проханням зайняти чітку позицію щодо підтримки України та посилення тиску на росію, лист-звернення до міжнародної академічної спільноти із закликом ізолювати російську науку. Постійно здійснюється різноманітна фінансова підтримка для усіх, хто цього потребує. Зокрема, було проведено збір коштів для закупівлі речей першої необхідності та їжі студентам-переселенцям з Харкова та інших міст України; збір, закупівлю та відправку гуманітарної допомоги студентам Міжнародного університету фінансів та КПІ ім. І. Сікорського; збір та закупівлю гуманітарної допомоги для ТРО Житомирщини. Щодо безпосереднього перерахунку коштів, то Профком студентів вже перерахував кошти у розмірі 10 тисяч гривень Збройним силам України, 10 тисяч гривень – ХНУ ім. Каразіна, виплачено дві матеріальні допомоги по 5 тисяч гривень кожна, для студентів, що вирвалися з блокади Маріуполя», – констатує Микола Спересенко.

Студентський лідер наголошує, що зараз кожне починання важливе: «Окрім фінансової допомоги, не забуваємо і про інші ініціативи, здавалося б прості, але дуже важливі, як от плетіння маскувальних сіток для Державної прикордонної служби, оснащення укриттів у студентських гуртожитках медикаментами, запасом їжі довготривалого зберігання на декілька днів, водою, ліхтариками, – додає Микола Спересенко.  – Сьогодні уся наша університетська спільнота у цих питаннях є згуртованою і консолідованою».

Штаб гуманітарної допомоги

З 28 лютого 2022 року в гуртожитку №8 Львівського національного університету імені Івана Франка функціонує Штаб гуманітарної допомоги, який займається збором ліків, одягу, постільної білизни, засобів гігієни, води, побутової хімії, дитячого харчування, засобів догляду за дитиною тощо. За період функціонування Штабу було сформовано 305 наборів гуманітарної допомоги і надано гуманітарну допомогу для 153 внутрішньо переміщених осіб, які сьогодні проживають у гуртожитках Університету.

За час роботи Штабу гуманітарну допомогу не лише реалізовують на місцях, а й активно надсилають у різні куточки України. Так, зокрема, було відправлено допомогу Волонтерському штабу м. Ірпінь, Гуманітарному штабу Рогатинської громади (дитяче харчування, предмети гігієни для дітей); Гуманітарному штабу допомоги ЛПМ, Гуманітарному штабу допомоги м. Миколаїв, Університету державної фіскальної служби України з м. Ірпінь, який вимушено переїхав у Чернівецьку область, у гуртожитки Міжнародного університету фінансів та КПІ ім. Сікорського, Житомирській політехніці для ТРО Житомирщини.

«Допомога Україні у цей складний час об’єднала сьогодні весь світ – ми відчуваємо підтримку наших закордонних колег, які всебічно допомагають українцям. Проте варто додати, що українські підприємці, бізнесмени та чимало львів’ян активно долучаються до збору гуманітарної допомоги: з першого дня війни і до сьогодні вони приносять для внутрішньо переміщених осіб речі першої необхідності та ліки не тому, що так треба, а тому, що вважають це своїм обов’язком», – ділиться голова Первинної профспілкової організації працівників Університету Юліан Бек.

Голова профкому додає, що профспілкова організація працівників організувала збір коштів для матеріально-технічного забезпечення наших військових. «Нам вдалося зібрати вже близько 45 тисяч гривень, тож усі закумульовані кошти разом з благодійною допомогою від нашої організації ми перерахуємо на конкретні потреби наших військових», – зазначає Юліан Бек.


Волонтерський осередок гуманітарної підтримки

28 лютого в Університеті створено ще один штаб гуманітарної допомоги – волонтерський осередок гуманітарної підтримки під егідою ГО «СК Опір – Україна», який функціонує на базі Наукової бібліотеки. «З початком найагресивнішої фази російсько-української війни та в умовах карантинних обмежень, 24 лютого 2022 року у Науковій бібліотеці ЛНУ ім. Івана Франка був запроваджений новий графік роботи, який передбачав забезпечення цілодобового чергування співробітників, облаштування бомбосховищ, забезпечення додаткових засобів для захисту фондів», – розповідає директор Наукової бібліотеки Університету Василь Кметь, з ініціативи якого у книгозбірні створено загаданий волонтерський осередок.

«Пріоритетними напрямками роботи осередку, створеного за участі працівників Наукової бібліотеки, історичного та філологічного факультетів, а також фахових медиків, психотерапевтів та громадських активістів, стало забезпечення першочергових потреб за запитами військовослужбовців та підрозділів територіальної оборони на лінії фронту (де учасниками бойових дій є й викладачі та студенти Університету), польових госпіталів та медиків, а також цивільних громадян, що постраждали від нацистської окупації, – пояснює Василь Федорович. – На початку квітня до співпраці долучилися також викладачі й студенти факультету прикладної математики та інформатики».

За словами Василя Кметя, головні засади функціонування осередку полягають у відмові від надання допомоги менеджерам, іншим волонтерським організаціям чи посередникам – налагоджена мережа доставок та широке партнерство у всіх регіонах України передбачає виключно адресну доставку із відповідною публічною звітністю партнерам волонтерського руху, відображеною на сторінці у соціальній мережі Facebook (кришмітка – #Львів_опір).

«Серед провідних партнерів осередку – наукові та громадські організації, органи самоврядування Польщі, Чехії, Франції, Німеччини, Угорщини, Італії. Географія призначення вантажів на сьогодні – військові та цивільні громадяни у Донецькій, Луганській, Одеській, Херсонській, Чернігівській, Сумській, Полтавській, Дніпропетровській, Запорізькій, Житомирській, Рівненській областях, а також військові частини, дислоковані на Львівщині», – додає Василь Федорович, зазначаючи що волонтерський осередок діє у тісній співпраці та відповідно до рекомендацій Львівської обласної військово-цивільної адміністрації та Львівської міської ради.


Гуртожитки Університету

У зв’язку з російською окупацією чимало українців втратили домівку або ж були змушені її покинути через активні бойові дії. Гуртожитки нашого Університету радо прийняли багатьох із них.

24 лютого розпорядженням Ректора для забезпечення функціонування Студентського містечка було створено Координаційний штаб, який розгорнув широку кампанію з поселення внутрішньо переміщених осіб у гуртожитки Львівського національного університету імені Івана Франка.

З перших днів війни студмістечко Львівського університету спільно з Львівською обласною військово-цивільною адміністрацією надало тимчасовий притулок для понад 2 тисяч внутрішньо переміщених осіб, серед яких здебільшого студенти та працівники закладів вищої освіти, які розташовані у зоні проведення бойових дій. За час такої діяльності Координаційного штабу Університет прийняв наших колег із Харкова, Києва, Запоріжжя, Донецька, Миколаєва, Сум, Сєвєродонецька, Одеси, Маріуполя, Черкас, Чернігова, Умані, Донецька, Краматорська, Слов’янська, Лисичанська, Дніпра, Кривого Рогу, Бердянська, Білої Церкви, Житомира. Бучі, Горлівки, Ірпеня, Луганська тощо.

«Сьогодні більше немає сходу і заходу України – усі ми, українці, однаково боремося за незалежність своєї держави. На жаль, деякі області дуже сильно постраждали від дій російських окупантів, міста зруйновані вщент. Тож зрозуміло, що ми не можемо залишатися осторонь. Вже понад місяць ми щоденно зустрічаємо і поселяємо своїх київських, харківських, запорізьких, луганських, донецьких колег, які у зв’язку з бойовими діями, втратили житло чи потребують підтримки на місцях. Ми постійно контактуємо і з тими, хто залишився захищати Україну в гарячих точках, адже саме їм ми завдячуємо тим, що Львів сьогодні є відносно безпечним містом», – ділиться проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар. Володимир Михайлович додає, що спільно з багатьма підприємцями та громадськими активістами вдалося налагодити безперебійне облаштування гуртожитків Університету для поселення ВПО та облаштування їх усім необхідним. Проректор також зазначає, що у питаннях розселення внутрішньо переміщених осіб Університет тісно співпрацює із Львівською обласною  військово-цивільною адміністрацією.


Міжнародна дипломатична місія

Активна діяльність на міжнародному дипломатичному рівні є ще одним важливим напрямом роботи Львівського університету у протистоянні з російським агресором. Так, уже у перші дні повномасштабної війни Львівський національний університет імені Івана Франка звернувся до понад 200 іноземних університетів-партнерів, а також до усієї міжнародної академічної спільноти із закликом про підтримку України в умовах збройної агресії. У зверненні Львівський університет закликав іноземних колег «всеможливими шляхами та засобами звертатись до урядів своїх країн з вимогою про допомогу, посилення санкцій проти Росії, закриття повітряного простору над Україною, відключення РФ від платіжної системи SWIFT та щодо всіх інших можливих видів зупинення агресії».

Також одним з перший Львівський університет публічно засудив звернення Російського союзу ректорів. Надіславши відповідну заяву в іноземні наукові та освітні установи, Львівський університет «вкотре закликав партнерів до розірвання будь-яких академічних контактів із російськими науковими та освітніми інституціями, до бойкотування їхніх ініціатив у сфері міжнародної співпраці».

Для того, аби протидіяти російський пропаганді у світі Львівський університет також здійснив детальний аналіз усіх поточних міжнародних зв’язків Університету із закордонними партнерами на предмет їхньої співпраці з освітніми та/або науковими інституціями російської федерації. За результатами аналізу вдалося встановити, що у низці університетів-партнерів функціонують так звані «російські центри», безпосередньо засновані або підтримувані фондом «Русский мир». Після звернення зі сторони ЛНУ ім. Івана Франка Університет Валенсії (Іспанія) вже заявив про повну підтримку України й підтвердив свою позицію закриттям російського центру і припиненням співпраці з російськими фундаціями та університетами. З іншими партнерами переговорний процес триває.

Це лише невелика частина дипломатичних ініціатив Університету, спрямованих на консолідацію світової спільноти щодо російської агресії проти України. Також активними у поширенні інформації про російські злочини на території України є студенти факультету журналістики, факультету міжнародних відносин, факультету іноземних мов, які створили інформаційні ресурси, що розповідають правду про війну в Україні різними мовами. Інші студенти та працівники Університету взаємодіють зі світовою спільнотою участю в акціях у різних країнах Європи і світу та активною комунікацією із колегами з-закордону.


Разом до перемоги!

Важливо і те, що у Львівському університеті стартувала низка соціально-культурницьких ініціатив. До прикладу, нещодавно на базі Інституту післядипломної освіти та доуніверситетської підготовки із залученням науково-педагогічних працівників філологічного факультету розпочався безкоштовний практичний онлайн-курс «Українська мова: основи успішної комунікації», призначений для всіх, хто має намір  удосконалити навички використання української мови для забезпечення основних потреб щодо розгорнутого спілкування у повсякденних ситуаціях. Таке навчання виявилося дуже актуальним: упродовж тижня до участі у ньому зголосилися близько 600 осіб з різних куточків України, здебільшого, це внутрішньо переміщені громадяни.

Разом з тим студенти, викладачі та науковці Університету активно продукують ініціативи, які сприяють боротьбі з російською агресією на міжнародному рівні та у гуманітарній сфері. Зокрема, з метою задоволення потреб громадян України, іноземців, засобів масової інформації, громадських та інших організацій у міжнародній комунікації, для своєчасного інформування про актуальні події російсько-української війни та загрози, які агресивні дії росії несуть для світу, студенти та працівники Львівського національного університету імені Івана Франка організували Координаційний центр перекладу. Також студенти факультету міжнародних відносин запустили інформаційний проєкт під назвою «Цифрове студентське посольство» – StudEmbassy. Проєкт спрямований на іноземну аудиторію для поширення правдивої та перевіреної інформації про події та ситуацію в Україні.

Днями також розпочався курс «Стартап: підготовка до злету», який є освітнім виміром ініціативи Львівського університету «Інноваційна весна України». Ініціатива виникла з метою відновлення та прискореного розвитку освітнього, наукового, підприємницького потенціалу України, який загальмований варварським вторгненням росії на територію України. Її реалізація передбачає освітню (проведення тренінгів, семінарів, майстер-класів для підготовки молоді, спроможної до креативних ідей, інновацій, лідерства в різних сферах життя України), дослідницьку (знаходження рішень для конкретних суспільних, економічних, екологічних, інфраструктурних і технологічних потреб) та економічну складові (підготовка проєктів стартапів і трансфер технологій).

Для спільноти Львівського національного університету імені Івана Франка також працює Психологічна служба. Університетські психологи надають професійну допомогу працівникам, студентам та особам, які пережили бойові дії щодо того, як подолати тривожність, страх тощо. Окрім того, служба допомога зберегти баланс метального здоров’я, навчитися як опанувати себе й допомагати близьким, жити в умовах війни та адекватно сприймати реальність. Психологи щоденно працюють на ділянці свого фронту – допомагають працівникам, студентам, аспірантам та викладачам долати будь-які психологічні труднощі, бути в гармонії зі собою і світом.

Не забули й про найменших громадян України, які, зважаючи на воєнний час, не можуть відвідувати заклади дошкільної освіти та спілкуватися зі своїми однолітками. Саме заради них студенти факультету педагогічної освіти Львівського національного університету імені Івана Франка об’єдналися та створили онлайн-проєкт «Франкова діточа наука», в рамках якого проводили щоденні заняття із дітьми з різних освітніх напрямів.

Однією з нещодавніх є також ініціатива Вченої ради Львівського національного університету імені Івана Франка щодо перерахунку дводенного заробітку працівників Університету на підтримку Збройних сил України. «Сотні наших працівників вже фінансово підтримали Збройні сили України чи конкретні фонди, не чекаючи жодних закликів. Проте перерахунок дводенного заробітку працівників Університету на підтримку Збройних сил України є консолідованим внеском нашої Alma Mater у перемогу Української Держави. На жаль, війна триває, тож будь-яка допомога є вкрай важливою», – переконаний Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник, наголошуючи, що допомога ЗСУ є нашим першочерговим завданням.


Інформаційне поле

Сучасна війна ведеться і на інформаційному просторі, тому стояти осторонь тут ми теж не могли. З початком війни в інтернет-просторі закріпилися вже певні алгоритми дій для привернення уваги світової спільноти, а також російської та білоруської сторін. Саме тому при Центрі маркетингу та розвитку було ініційовано створення спеціальних групи «Google-відгуки» та «Тікток-армія», які об’єднали зусилля працівників та студентів Університету. Завдяки їхній згуртованій роботі вдалося залишити чимало коментарів з реальними фото подій в Україні під геолокаціями відомих закладів Москви, Санкт-Петербурга тощо, розповсюдити понад три десятки відео для російської та європейської сторін (21 тисяча переглядів).

Група наших відеографів разом зі студентами філологічного факультету, факультетів журналістики та факультету культури і мистецтв відзняла ролик-звернення до російського студентства, матерів, дружин та сестер, у якому закликали протистояти фейкам та не відпускати чоловіків воювати в Україну.

Варто згадати й про новий, важливий проєкт «Вікіпедисти ЛНУ ім. Івана Франка», до якого долучилися і студенти, й викладачі. Основним завдання групи стало написання статей до «Вікіпедії» про воєнні злочини росії на території України, а також матеріалів на історичну, освітню, наукову тематики, які часто маніпулювалися російською стороною. Працюють для проєкту й перекладачі, саме таким чином Львівський університет відкриває світу очі на правду й англійською, і німецькою, і навіть вірменською мовами.

Опираючись на приклади й методологію міжнародних проєктів зі збору та збереження матеріалів про злочини, Львівський національний університет імені Івана Франка, став ініціатором документування фактів «Російське вторгнення в Україну. Архів прав людини». Основна мета ініціативи – зафіксувати й структурувати візуальні документи про порушення прав людини, вчинені рф в Україні. До підготовчого етапу реалізації задуму долучилися Архів Львівського університету, Центр мережевих технологій та ІТ-підтримки й Центр маркетингу і розвитку. Спільними зусиллями на базі програмного забезпечення Access to Memory (ATOM) вдалося розгорнути веббазовану платформу, яку сьогодні інтенсивно розвиваємо.

В єдності – наша сила! І дуже важливо, аби той запал не згасав, а лише міцнішав. Саме тому запрошуємо охочих підтримати згадані ініціативи та разом щоденно наближати країну до перемоги на інформаційному фронті!

Додамо, що багато цікавих та корисних ініціатив реалізовують безпосередньо на факультетах та у підрозділах Університету. Кожна із них важлива і потрібна, тож про них ми розповімо у наших наступних публікаціях.

Перемога України вже близько! Віримо в Україну, віримо у її мирне майбутнє! Слава Україні!

Світлини: Пресцентру та героїв публікації Більше фото