Завершилась ІІІ Зимова школа з європейських студій

2 березня 2021 на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося вручення сертифікатів про успішне завершення ІІІ Зимової школи з європейських студій (Wurces Winter School) Центру досконалості імені Жана Моне. Школа тривала упродовж 22-26 лютого 2021 року у дистанційному форматі  у рамках реалізації проєкту 599469-EPP-1-2018-1-UA-EPJMO-СоЕ: Західноукраїнський дослідницький центр з європейських студій.

Попри складну епідеміологічну ситуацію в Україні та світі та завдяки можливостям дистанційного навчання, її учасниками стали слухачі різних спеціальностей з Києва, Харкова, Дніпра, Одеси, Вінниці, Львова, Житомира, Луцька та інших міст України.

Упродовж тижня разом із українськими та іноземними експертами слухачі мали нагоду отримати нові знання про Європейський Союз, його систему і принципи функціонування. Зокрема, про історію виникнення і сучасні виклики для європейської інтеграції слухачі школи мали можливість поспілкуватися з професором Романом Петровим, почесним президентом Української асоціації європейських студій, координатором проєктів Жана Моне, доктором філософії (Велика Британія), завідувачем кафедри міжнародного та європейського права НаУКМА, професором кафедри ім. Жана Моне. Про сучасні виклики у відносинах між ЄС та Україною йшлося у доповіді Даніеля Крамера, менеджера з питань торгівлі Представництва ЄС в Україні. Роль ЄС на міжнародній арені представив доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби факультету міжнародних відносин Роман Калитчак.

Завідувач кафедри європейського права професор Михайло Микієвич розкрив правову природу Європейського Союзу, систему його джерел та інституцій, механізм реалізації права ЄС у національних правових системах. Про економічні аспекти євроінтеграційних процесів розповів доцент кафедри економіки та публічного управління факультету управління фінансами та бізнесу Василь Зеленко, а про виклики для сільського господарства у ЄС йшлося у доповіді доцентки кафедри міжнародних економічних відносин Наталії Горін. Екологічну компоненту і вплив екологічних питань на євроінтеграційні процеси аналізувала Ніна Майрон, незалежна експертка з екологічних питань.

Особливу увагу організатори школи приділили економічним аспектам європейської інтеграції. Так, професорка Університету Сассекса (Об’єднане Королівство) Еріка Шищак представила слухачам школи ідеї цифрового ринку ЄС, а адвокат компанії Freshfields Bruckhaus Deringer Гайнріх Немечек (ФРН) охарактеризував економічні свободи ЄС як основні підвалини економічного процвітання і розвитку у Європейського Союзу.

Окрему увагу у рамках школи було приділено особливостям формування та розвитку спільних політик ЄС, зокрема, в освітній, молодіжній та науковій сферах, які представила Оксана Краєвська, доцентка кафедри країнознавства і міжнародного туризму, Інституційна координаторка програми «Еразмус+» у Львівському університеті. В останній день школи слухачі отримали нагоду обговорити Європейську політику сусідства та Східне Партнерство, які охарактеризувала професорка Наталія Антонюк, завідувачка кафедри країнознавства та міжнародного туризму. Про досвід виходу з ЄС і його наслідки для ідей європейської інтеграції учасники школи поспілкувалися з професором Адамом Лазовскім з Університету Вестмінстера (Об’єднане Королівство).

Крім того, в рамках роботи школи відбувся круглий стіл, темою якого був сучасний стан і тенденції співробітництва ЄС та України в контексті імплементації Угоди про Асоціацію, досвіду співпраці ЄС з третіми країнами в процесах розширення та вимог до повноправного членства. Учасники зустрічі дискутували про майбутнє відносин між Україною та ЄС, зокрема і через призму впливу пандемії на відносини усередині ЄС і відносини Європейського Союзу з третіми країнами.

Модераторкою школи була Оксана Головко-Гавришева, доцентка кафедри європейського права, завідувачка Центру досконалості імені Жана Моне в ЛНУ ім. Івана Франка.

ІІІ Зимова школа з європейських студій відбулася у співпраці із Українською асоціацією європейських студій та Інформаційним центром Європейського Союзу в ЛНУ ім. Івана Франка та завдяки підтримці Національного Еразмус+ Офісу в Україні.

Проєкт 599469-EPP-1-2018-1-UA-EPJMO-СоЕ: Західноукраїнський дослідницький центр з європейських студій реалізовується Центром досконалості імені Жана Моне «Західноукраїнський дослідницький центр з європейських студій» у співпраці із факультетом міжнародних відносин та факультетом управління фінансами та бізнесу Львівського університету.