Завершилася Німецько-українська конференція з трансферу технологій

10-12 грудня 2020 року відбулася Німецько-українська конференція з трансферу технологій у рамках спільного проєкту ДААД «Партнерство університетів Німеччини та України з трансферу технологій» (GUTT.UP). Учасниками наукового зібрання були студенти, аспіранти, викладачі та представники адміністрації Вюрцбурзького університету Юліуса Максиміліана, Львівського національного університету імені Івана Франка та Київського академічного університету. Конференція відбувалася англійською мовою. Модерувала захід координаторка проєкту у Львівському університеті, доцентка кафедри менеджменту економічного факультету, фахівчиня відділу кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом Маріанна Кохан.

Метою конференції є обмін досвідом університетів-партнерів у сфері трансферу технологій, розвитку стартап-підприємництва, формування кластерів «освіта-бізнес-наука», розвиток екосистеми інновацій у регіоні. У зв’язку з карантинними, обмеженнями захід відбувається в онлайн-режимі на платформі «Zoom».

Розпочалася конференція у четвер, 10 грудня, презентацією проєкту «Партнерство університетів України та Німеччини з трансферу технологій» (GUTT.UP), у якому з жовтня 2019 року беруть участь Львівський національний університет імені Івана Франка, Вюрцбурзький університет Юліуса Максиміліана та Київський академічний університет у рамках програми Німецької служби академічних обмінів ДААД «DIES-партнерства ВНЗ «Діалоги про інноваційні стратегії вищої освіти». Про цілі та перспективи партнерства розповіли координатори проєкту з Вюрцбурзького університету Юліуса Максиміліана Мартін Куфферат-Зіберін та Крістоф Кузумано спільно з координаторкою проєкту з Львівського університету Маріанною Кохан. Принагідно доповідачі презентували  заходи, проведені у рамках проєкту у 2019-2020 роках, серед яких – конференції та воркшопи у Львові та Києві, Зимова школа у Вюрцбурзі та серія вебінарів «Creating impact with science marketing». Загалом програма  націлена на сприяння сталому розвитку ефективних університетів у Німеччині та Україні. За словами Мартіна Куфферата-Зіберіна, таке партнерство має на меті, зокрема, не лише розвиток наукових досліджень та налагодження академічної співпраці, а й стимулювання інновацій та співпраці з малим і середнім бізнесом.

Основна сесія розпочалась із виступу викладача кафедри менеджменту бізнесу та  економічної інформатики Вюрцбурзького університету Франца Зойберта, який розповів про застосування ERP-системи (планування ресурсів підприємства) у процесі трансферу знань між університетом та бізнесом.  Франц Зойберт наголосив на важливості діджиталізації, яка покращує якість продуктів, допомагає автоматизувати процеси й спрощує комунікацію, а також розповів про шляхи ефективного обміну знаннями та досвідом між академічним середовищем та малим і середнім бізнесом, наводячи конкретні приклади та практичні поради.

Після цього із доповіддю на тему «Технології у фінансовій сфері: тенденції та виклики» виступила професорка кафедри банківського і страхового бізнесу економічного факультету Софія Лобозинська. Ґрунтовна доповідь була присвячена передумовам впровадження фінтеху (технологій, що застосовуються у фінансових службах, або використовуються для того, щоб допомогти компаніям керувати фінансовими аспектами свого бізнесу, включаючи нові програми та додатки, процеси та бізнес-моделі), його еволюцію та можливості розвитку в Україні. Перспективним, на думку доповідачки, буде посилення освітньої програми з фінтеху на економічному факультеті в Університеті із залученням нових банків-партнерів та ІТ-компаній.

Керівник Лабораторії трансферу технологій Київського академічного університету Володимир Ночвай розповів про інноваційні рішення у сфері бізнесу, окресливши напрямки діяльності різних структурних підрозділів Центру інновацій КАУ, а також цілі та перспективи розвитку інноваційних технологій у найбільш затребуваних галузях бізнесу.

Доповідь доцентки кафедри обліку та аудиту економічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Віри Шевчук була присвячена трансферу знань щодо міжнародних стандартів бухгалтерського обліку у Львівському університеті. Доповідачка звернула увагу на основні проблеми та виклики, пов’язані з упровадженням Міжнародних стандартів фінансової звітності в Україні та розповіла про акредитацію бакалаврських та магістерських освітніх програм «Облік і оподаткування» міжнародними професійними організаціями ACCA і CIMA.

Фахівець ІТ-бізнесу з Австралії, співзасновник стартап-акселеартора «The Vault» Трістан Сениця розповів про шляхи та умови створення безпрограшних підприємств для засновників, інвесторів та консультантів, опираючись на досвід  роботи із «The Vault». Сильні сторони України на світовому ІТ-ринку – сильні університети, інтелектуальний капітал, гнучкість та здатність швидко навчатися, навички створення та управління ІТ-продуктами.

У п’ятницю, 11 грудня, конференція продовжила свою роботу. Перший проректор Університету Андрій Гукалюк виступив із доповіддю про інновації та трансфер технології в академічному середовищі Львівського університету. Проректор розповів про інноваційні освітні програми Львівського університету – «Інженерія програмного забезпечення», «Кібербезпека», «Статистичний аналіз даних», які діють в Університеті з вересня 2019 року,  а також про діяльність нових навчальних лабораторій, створених за підтримки ІТ-компаній. При цьому Андрій Гукалюк також окреслив основні завдання, які ставить перед собою Університет у контексті розвитку інновацій та трансферу технологій і перспективи подальшої співпраці у рамках німецько-українського партнерства.

Керівник Центру трансферу технологій Вюрцбурзького університету, ініціатор проєкту професор Лукас Воршех розповів про особливості формування екосистеми трансферу технологій у Вюрцбурзькому університеті, яка базується на підтримці стартапів, а також патентуванні та фінансуванні  наукових досліджень. Лукас Воршех окреслив також специфіку навчання, націленого на розвиток підприємницької діяльності, та шляхи підтримки молодих підприємців в академічному середовищі. Професор Воршех відзначив високий потенціал Львівського університету у технологічній сфері, зокрема можливості поглиблення співпраці між науковцями університетів Вюрцбурга та Львова у сфері фінансових технологій, соціального підприємництва, стартап-менеджменту, можливостей для створення та розвитку стартап-інкубатора у Львівському університеті.

Після обіду відбувся воркшоп, присвячений обговоренню діджитального гуманізму та поведінки людини в бізнесі, під час якого йшлося про визначальну роль цифрових технологій у сучасному суспільстві, про шляхи, за допомогою яких цифрові технології, зокрема штучний інтелект, впливають на людську поведінку, та про розвиток цифрового бізнесу. Воркшоп було проведено доктором психологічних наук, професором Вільного університету Бозен-Бользано (Італія) Сальваторе Джакомуцці з Відня, що є також гостьовим професором з психології бізнесу на філософському факультеті Львівського університету. Модерувала захід докторка психології, професорка філософського факультету Наталія Жигайло. Тези професора Джакомуцці викликали жваву дискусію серед учасників про зміни в  картині майбутнього, нової ролі університетів, необхідності розвитку міжнародної колаборації та випрацюванні нових підходів до менеджменту.

На завершення у суботу, 12 грудня, у рамках проєкту відбулася конференція молодих вчених за участі студентів та аспірантів кафедр менеджменту, економічної кібернетики, обліку і аудиту, банківського і страхового бізнесу економічного факультету, а також кафедри теорії та історії культури філософського факультету ЛНУ ім. Івана Франка. Доповіді юних науковців були присвячені актуальним питанням, що стосуються розвитку українських стартапів, впливу пандемії на діяльність стартапів, особливостей функціонування міжнародної організації «Enactus» як успішного освітнього хабу для стартапів тощо. До участі та дискусії долучилися також магістранти Київського академічного університету, Вюрцбурзького університету Юліуса Максиміліана, а також гості конференції із Відня  та Вупперталю (Німеччина). Модерувала спілкування молодих вчених аспірантка економічного факультету, фахівчиня відділу кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом Університету Анастасія Мазур.

Співпраця у рамках проєкту ДААД «Партнерство університетів Німеччини та України з трансферу технологій» (GUTT.UP) триватиме до 2022 року. До виконання проєкту долучені представники низки факультетів та підрозділів Університету, зокрема відділу кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом центру маркетингу та розвитку, економічного факультету, факультету прикладної математики та інформатики, факультету електроніки та комп’ютерних технологій, хімічного, філософського, географічного факультетів, факультету міжнародних відносин, Науково-дослідної частини, Центру забезпечення якості освіти, та ін.

Напрацювання конференції стануть платформою для конкретизації напрямів для поглиблення співпраці у сфері трансферу технологій, стартап-підприємництва на базі університетів-партнерів, та тим самим досягнення задекларованих університетами цілей проєкту.

Стежити за проєктом GUTT.UP можна на сайті.