Завершилися звіти про наукову роботу факультетів та структурних підрозділів

Упродовж тижня у Львівському національному університеті імені Івана Франка  відбувалися підсумкові засідання Науково-технічної ради, під час яких було заслухано річні звіти про наукову роботу факультетів і структурних підрозділів Університету.

Сьогодні, 16 грудня 2021 року, відбулося останнє засідання НТР, присвячене розгляду звітів про наукову діяльність підрозділів Університету. Упродовж заходу про свої наукові здобутки розповіли представники Астрономічної обсерваторії, фізичного факультету, факультету електроніки та комп’ютерних технологій та хімічного факультету.

Перед початком засідання Науково-технічної ради проректор з наукової роботи Університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський вручив подяки Міністерства освіти і науки України молодим вченим Університету, які входили до Експертної ради МОН України, за проведення експертизи проєктів, проміжних та анотованих звітів наукових робіт, науково-технічних (експериментальних) розробок молодих вчених. Зокрема, подяки Міністерства освіти і науки України отримали заступник начальника Науково-дослідної частини Іван Куньо, провідний науковий співробітник кафедри органічної хімії Назарій Походило, науковий співробітник кафедри неорганічної хімії Іван Тарасюк і старший науковий співробітник кафедри сенсорної та напівпровідникової електроніки Ярослав Шпотюк.

Першими звіт про наукову роботу презентували представники Астрономічної обсерваторії Львівського університету. Так, відповідно до матеріалів, науковці обсерваторії працювали над дослідженнями, які стосувалися Сонця, зір, небулярних середовищ, міжзоряного середовища, галактик та Всесвіту як цілого, лазерно-віддалемірних, фотометричних та позиційних спостережень штучних супутників Землі, космічної безпеки.

Упродовж звітного періоду працівники Астрономічної обсерваторії опублікували дві монографії, 25 наукових статей, з них – 18 у виданнях, що індексуються у наукометричних базах даних. Слід відзначити й те, що у 2021 році відбулася наукова конференція «Астрономія у Львівському університеті», присвячена 250-річчю Астрономічної обсерваторії та 25-літтю кафедри астрофізики ЛНУ ім. Івана Франка.

Серед наукових здобутків Астрономічної обсерваторії варто виокремити співпрацю з Національним центром управління та випробувань космічних засобів, що в перспективі збільшить кількість спостережень космічних об’єктів подвійного призначення, що має велике значення для обороноздатності України.

Цікавою та насиченою була наукова діяльність учених-фізиків. Згідно зі звітом, тематика досліджень працівників фізичного факультету охоплювала фундаментальні проблеми фізики, астрофізику, фізику конденсованого стану, фізику плазми, квантову фізику, фізичні явища, пов’язані з оптичними і електрофізичними властивостями, матеріалознавство.

Цьогоріч спільнота факультету опублікувала 3 монографії, 109 статей, з яких – 89 у виданнях, що індексуються у наукометричних базах даних, отримали 3 патенти України. Окрім того, представники факультету захистили 3 кандидатські (доктора філософії) та одну докторську дисертацію.

Упродовж звітного періоду на фізичному факультеті організували 4 конференції, ключовою серед яких була Міжнародна конференція студентів та молодих науковців з теоретичної та експериментальної фізики «ЕВРИКА-2021».

Можемо говорити й про позитивні результати студентської наукової роботи, оскільки двоє студентів стали призерами Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт. Молоді науковці факультету опублікували 5 статей і підготували 19 доповідей на конференціях.

Серед наукових досягнень факультету – велика частка статей у виданнях з фактором впливовості, а також виконання двох спільних міжнародних проєктів та інвестиційного проєкту Львівської обласної ради.

Позитивну динаміку простежуємо і в науковій роботі факультету електроніки та комп’ютерних технологій. Про це свідчить звіт факультету, відповідно до якого науковці працювали над дослідженнями, які стосувалися електроніки, приладобудування, сенсорики, нових матеріалів, інформаційних технологій, нейромереж, фізико-математичного моделювання.

Упродовж звітного періоду активною була й публікаційна діяльність факультету. Так, факультетські вчені опублікували 5 монографій, 96 статей, з яких – 71 у виданнях, що індексуються у наукометричних базах даних, отримали 6 патентів України. Окрім того, відбувся захист однієї кандидатської дисертації.

У 2021 році на факультеті електроніки та комп’ютерних технологій організували дві конференції, серед яких IEEE XII-та Міжнародна конференція з електроніки та інформаційних технологій.

Молоді вчені факультету електроніки та комп’ютерних технологій також активно працювали упродовж року, зокрема опублікували 7 статей і підготували 8 доповідей на конференціях. Студент факультету отримав диплом за краще рішення фундаментальної наукової задачі на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Електроніка».

Серед наукових досягнень факультету – виконання проєкту Національного фонду досліджень України, інвестиційного проєкту Львівської обласної ради, проведення зимової школи з інформаційних технологій DES-2021, конкурс проєктів студентських команд, щодо впровадження ідей розробок чи технологій у реальні проекти Startup battle.

Неабиякі наукові перемоги продемонстрували й представники хімічного факультету, тематика наукових досліджень яких охоплювала кристалохімію інтерметалідів і споріднених сполук, полімеризацію мономерів різного типу та властивостей отриманих полімерів і композитів, методи синтезу речовин на основі однореакторних, мультикомпонентних, тандемних та доміно реакцій, пошук нових матеріалів.

У 2021 році представники наукової спільноти хімічного факультету опублікували 6 монографій, 199 статей, з них – 125 у виданнях, що індексуються у наукометричних базах даних, отримали 3 патенти України. Більше того, представники факультету захистили 7 кандидатських дисертацій (доктора філософії).

Упродовж звітного періоду на факультеті відбулися 3 конференції, серед них – ХVIІІ Наукова конференція «Львівські хімічні читання – 2021».

Неабиякою перемогою стало й те, що двоє студенток стали призерками Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт. Окрім того, молоді вчені опублікували 40 статей, та виголосили 92 доповіді на конференціях.

Серед наукових досягнень факультету варто виокремити залучення значного обсягу фінансування на виконання науково-дослідних робіт з різних джерел, зокрема ґрантової та договірної тематики, виконання інвестиційного проєкту Львівської обласної ради та проєкту Міністерства розвитку громад та територій України, а також проведення VIII Школи симпозіуму молодих науковців «Рентгенівська порошкова дифракція. Аналіз багатофазних зразків».

Загалом упродовж чотирьох засідань було заслухано 29 звітів про наукову роботу, які представили керівники факультетів та підрозділів Університету. Вже 22 грудня відбудеться завершальне у цьому році засідання Науково-технічної ради, під час якого члени НТР приймуть ухвалу щодо підсумків наукового життя Університету та сформулюють завдання на 2022 рік.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото