Зустріч працівників Університету із представником Пенсійного фонду України

26 березня 2015 року в Актовій залі Університету відбулась зустріч науково-педагогічних і наукових працівників Львівського національного університету імені Івана Франка з начальником управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Іриною Стародубовою. Метою зустрічі стала необхідність роз’яснення питання пенсійного забезпечення науково-педагогічних і наукових працівників вищих навчальних закладів у поточному році.

Ірина Віталіївна детально розповіла про зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення», зробивши акценти на пунктах, що стосуються наукових і науково-педагогічних працівників.

На засіданні уряду 25 лютого було затверджено Бюджет Пенсійного фонду України на 2015 рік. Видатки Пенсійного фонду України на цей рік затверджено в розмірі 253 мільярдів, що на 10 мільярдів більше від суми видатків попереднього року. Попри те, що дефіцит бюджету Пенсійного фонду України становить близько 19 мільярдів, виплати пенсії розпочались своєчасно і відбуваються з чіткою періодичністю.

Зміни в законодавстві щодо пенсійного забезпечення окремих категорій громадян відбулись із 1 січня 2015 року і стосуються й науково-педагогічних працівників. Так, окремим законодавчим актом було призупинено призначення дострокових пенсій, зокрема й за наукову діяльність.

З 1 лютого наукові пенсії були виплачені в меншому розмірі, оскільки були внесені зміни до Закону України «Про податковий кодекс», а відтак пенсії почали оподатковуватись. З 1 січня податок на доходи фізичних осіб стягається із суми пенсії, нарахованої з усіма надбавками, підвищеннями, індексацією, а тому в лютому виплата пенсії пройшла вже в зменшеному розмірі. Але податок на доходи фізичних осіб нараховується на суму пенсії, яка перевищує 3654 гривні, тобто трикратний розмір мінімальної зарплати. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет» мінімальна зарплата з 1 січня 2015 року становить 1218 гривень. Пенсії, що перевищують 3654 гривень, підлягають оподаткуванню.

2 березня Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», який набирає чинності з 1 квітня 2015 року. Цей закон регламентує призначення пенсії окремим категоріям громадян, зокрема й пенсії на пільгових основах, за вислугою років, а також проведення перерахунків пенсії і виплату її працюючим пенсіонерам. У законі зазначено, що тимчасово з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 працюючим пенсіонерам пенсії виплачуються в сумі 85% призначеного розміру, але не менше, ніж 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Оскільки на даний час прожитковий мінімум для непрацездатних громадян визначений на рівні 949 гривень, то 150%   – це 1423 гривень 50 копійок.

Однак ця норма не стосується осіб, яким призначена пенсія на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів». На період їхнього перебуванняна посадах, що дають право на таку пенсію, пенсія не виплачується.

Працюючим пенсіонерам пенсії, які їм призначені за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» у період їхньої роботи на інших посадах не за спеціально визначеними законами, про які йшлося вище, виплачується в сумі 85% від розміру пенсії, або не менше 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  Ці обмеження не будуть застосовуватись для таких категорій осіб: інваліди І та ІІ групи незалежно від причини інвалідності, інваліди війни ІІІ групи, особи, які мають статус учасника бойових дій, а також особи, на яких поширюється чинність п.1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».

Після звільнення з роботи виплата пенсії, встановленої відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», поновлюється. Проте після звільнення з посади розмір пенсій таким працівникам залишається на рівні, який їм був встановлений до 1 квітня 2015 року.

На завершення зустрічі Ірина Віталіївна порекомендувала всім працюючим пенсіонерам звернутися до територіального управління Пенсійного фонду України, або зателефонувати на гарячу лінію Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за номером 255-38-97, аби в індивідуальному порядку дізнатись розмір пенсійного забезпечення.