Зустріч студентів із народним депутатом Оксаною Юринець

3 квітня 2015 року в рамках проекту «І Моделювання Верховної Ради України у Львові» народний депутат Оксана Юринець зустрілася зі студентами юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка.

За словами співорганізатора заходу, представника громадської організації «Львівська громада» Вадима Філінського, цей проект – це своєрідна школа тренінгів. «Суть програми полягає в тому, що студенти слухатимуть чотири лекції від людей, які безпосередньо беруть участь у великій політиці. Першою ділитиметься досвідом народний депутат України Оксана Юринець, яка розповість про те, як функціонує Верховна Рада України, які нюанси роботи виникають у комітетах при творенні законопроектів, про організацію роботи ВР, аби молоді спеціалісти зрозуміли, яким чином відбувається процес законотворення», ‒ зазначив Вадим Філінський.

«Провести такий захід є важливою ініціативою студентів. Приємно, що проект «І Моделювання Верховної Ради України у Львові» відбувається саме у Львівському університеті, ‒ звернувся з вітальним словом до учасників заходу декан юридичного факультету Андрій Бойко. – Галицька земля має давню традицію парламентаризму, адже цього року виповнюється 154 роки з часу утворення Галицького крайового сейму, у якому активно працювало 199 українців у різні періоди. Тут формувалася політична еліта, а її правники активно формували українську систему державного управління. Я вважаю, що сьогодні саме час студентам сформувати навички державотворення і розуміти цю складу «кухню», яка вимагає широкої ерудованості, розуміння особливостей природи суспільних процесів, вміння комунікувати та знаходити оптимальне рішення», ‒ переконаний професор Андрій Бойко.

«Перша проблема, з якою зіткнулися теперішні народні депутати в парламенті – це брак кваліфікованих правників. Сьогодні є велика потреба у фахових юристах, які б допомагали народним депутатам у написанні законів, а також відстеженні й аналізі вже існуючих, ‒ розпочала лекцію Оксана Юринець. – Верховна Рада потребує вдосконалення, тому разом із Оксаною Сироїд ми є співавторами регламенту ВРУ із метою її покращання. А відтак, фахові юристи є дуже потрібними й затребуваними», – розповіла Оксана Василівна.

«Насправді робота ВРУ – це не те, що ми бачимо на екранах телевізорів. Найважливіша робота, від якої залежить життя країни, виконується у комітетах», – зазначила народний депутат.

Аби студенти краще зрозуміли законотворчі процеси, Оксана Юринець коротко окреслила основні етапи, над якими працюють народні депутати. «До першого читання безпосередньо у ВРУ відбувається обговорення законопроекту в профільних комітетах, згодом законопроект приймають у 226 голосів, і за потреби повертають на доопрацювання. Під час цього етапу можна вносити поправки, утім не можна змінювати статті й структуру. Далі відбувається друге читання та прийняття. До прикладу, у парламенті Польщі практикують прийняття законопроектів у три читання», ‒ йшлося у виступі Оксани Василівни.

Також Оксана Юринець розповіла про структуру Верховної Ради України, нюанси голосування, терміни прийняття законопроектів, поділилася досвідом і враженнями від закордонних робочих візитів. Оксана Василівна окреслила важливий аспект законотворення, зазначивши, що часто законопроектом називають просто зміну. «Для внесення змін пишеться пояснювальна записка, де представлено порівняльну таблицю: що є у законі і що пропонуємо змінити, плюс додаються висновки експертної комісії. Часто побутує думка, що краще депутатам не приймати законів, адже не стільки важливий процес їх створення, як імплементація. Відтак, можуть виникати непередбачувані випадки, коли люди не знають, як жити відповідно до нового закону», – зазначила Оксана Юринець.

«Сьогодні важливо розуміти, що якщо ти маєш час і можливість щось зробити, потрібно діяти, адже рано чи пізно це буде винагороджено. Розумна людина завжди дасть раду собі і житті, тому потрібно використовувати будь-які можливості», – додала наостанок депутат.

Нагадаємо, що проект «І моделювання ВРУ» у Львові триватиме до 5 квітня. Прослухавши лекції досвідчених політиків, студенти ознайомляться з Правилами проведення пленарного слухання законопроекту та Програмою засідання, працюватимуть у депутатських фракціях, комітетах, презентуватимуть кандидатів у Спікери, обиратимуть Спікера Моделювання ВРУ, а також спробують відтворити роботу Моделі Верховної Ради України: працюватимуть у реальному режимі – читатимуть законопроекти й голосуватимуть за них.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото