#360_градусів_у_діяльності_Львівського_університетуГеологічний факультет

Лазаренко Євген Костянтинович – видатний український учений-мінералог, доктор геолого-мінералогічних наук, професор, академік та заслужений діяч науки і техніки УРСР, чий вклад у життя та розвиток Львівського університету неможливо переоцінити.

У 1945 р. Є. Лазаренко організував Геологічний факультет, деканом якого був до 1949 р.

Того ж року з його ініціативи при Університеті було створене Львівське геологічне товариство, діяльність якого була спрямована на об’єднання зусиль усієї геологічної громадськості, передусім Західної України, на вивчення мінерально-сировинної бази регіону.

🔹 Народився Є. Лазаренко 26 грудня 1912 р. в Харкові. Під час Другої світової війни працював на рудниках Уралу, а у жовтні 1944 р. переїхав до Львова, де очолив кафедру мінералогії природничого факультету Львівського університету.

🔹 Учений з великим ентузіазмом взявся за відбудову зруйнованих війною кафедри мінералогії і мінералогічного музею. Через півтора місяці на базі природничого факультету організував Геологічний факультет та Львівське геологічне товариство, діяльність якого була спрямована на об’єднання зусиль усієї геологічної громадськості, передусім Західної України, на вивчення мінерально-сировинної бази регіону.

🔹 У 1949 р. Є. Лазаренка обрано проректором з наукової роботи, а в 1951 р. – ректором Львівського університету. Ось тоді на повну силу розквітнув його науковий і організаторський талант. Свої зусилля спрямував на розвиток науки і освіти в університеті. Тоді з його ініціативи засновано періодичні і тематичні видання з усіх природничих і гуманітарних наук.

🔹  Завдяки експедиційним та екскурсійним виїздам, а також участі в екскурсіях під час різних наукових нарад на теренах СРСР і за його межами вчений разом зі своїми учнями збирав унікальні мінералогічні колекції, які збагатили Мінералогічний музей Львівського університету.

🔹  За сприянням ректора Є. Лазаренка створено Високогірний біологічний стаціонар у Рахівському районі в Закарпатті, засновано Шацький біолого-географічний стаціонар на Волині; споруджено для студентів стадіон та закладено новий Ботанічний сад на вул. Черемшини; побудовано спортивно-оздоровчий табір “Карпати” в с. Чинадієво в Закарпатті; побудовано гуртожитки для студентів на вул. Пасічній та ін.

🔹 Є. Лазаренко залишив велику наукову спадщину – понад 300 наукових праць, серед яких. 6 підручників, 12 монографій, Мінералогічний словник.

🔹 Дуже багато вчений зробив для розвитку видавничої справи. Ще не будучи ректором, він 1946 р. організував при Львівському геологічному товаристві редакційний відділ з трьох осіб, який швидко збільшувався і наступного року переріс у видавництво, а 1954 р., уже з ініціативи ректора Лазаренка, наказом Міністра вищої освіти СРСР було реорганізовано в статутне видавництво Львівського університету, згодом воно стало видавництвом при Львівському університеті видавничого об’єднання “Вища школа”, пізніше видавництвом “Світ” при Львівському університеті, а нині – державне спеціалізоване видавництво “Світ”.