Доцент Тарас Шмігер став лауреатом Літературної премії імені Григорія Кочура 2015 року

Цього року лауреатом Літературної премії імені Григорія Кочура став перекладознавець, доцент кафедри перекладознавства і контрастивної лінгвістики імені Григорія Кочура Львівського національного університету імені Івана Франка Тарас Шмігер. Урочисте вручення премії відбулося 17 листопада 2015 року в Національному музеї літератури України.

На присудження Літературної премії імені Григорія Кочура кандидатуру Тараса Шмігера номінувало Творче об’єднання перекладачів Київської міської організації Національної спілки письменників України.

У творчому доробку Тараса Шмігера особливої уваги заслуговує двокнижжя автора –  монографія «Історія українського перекладознавства ХХ сторіччя» (Київ, 2009) та бібліографія «Українське перекладознавство ХХ сторіччя» (Львів, 2013), де на величезному фактичному матеріалі (у бібліографії – понад 5000 позицій) осмислено переклад як вагомий чинник розвитку нації та обґрунтовано історію перекладознавства як теоретичну дисципліну.

У комплексному дослідженні проаналізовано публікації, які повністю або частково розглядають проблеми перекладу та представляють нерозривний розвиток української наукової традиції. В українську науку вперше введено факти з історії перекладознавства початку ХХ ст., повернено праці репресованих і невизнаних дослідників. Новаторство полягає і в дослідженні доробку західноукраїнських науковців міжвоєнного періоду. Ці праці є важливим внеском до вивчення ролі українського перекладу як націєтворчого чинника в інтелектуальній історії України ХХ сторіччя.

В урочистостях з нагоди вручення Літературної премії імені Григорія Кочура взяли участь: Перший заступник Міністра культури Ігор Ліховий,  який вручив Тарасові Шмігеру Диплом лауреата премії 2015 року, і заступник Міністра освіти і науки України Максим Стріха.

Професійну характеристику лауреату дали в своїх виступах академік Микола Жулинський, професор, академік АН ВШ України Олександр  Чередниченко, професор, академік АН ВШ України  Олександр Пономарів, заступник директора Літературного музею Григорія Кочура – Марія Кочур, відомий перекладач і перекладознавець Всеволод Ткаченко.

Від імені кафедри перекладознавства і контрастивної лінгвістики імені Григорія Кочура виступили асистенти Галина Пехник і Марія Кравцова.

У переповненій залі під час урочистостей прозвучали оригінальні та перекладні поезії Григорія Кочура.

Зауважимо, що Літературна премія імені Григорія Кочура — це щорічна державна премія України у галузі поетичного художнього перекладу та перекладознавства, заснована за ініціативою Міністерства культури України у вересні 2009 року.  Премію присуджують письменникам і перекладознавцям за найкращі переклади українською мовою визначних творів світовоїпоезії та вагомі перекладознавчі праці з українського художнього перекладу.

Її першим лауреатом став професор  Львівського університету Андрій Содомора, якому вручили премію «за переклади старогрецької та латинської літератур». Серед лауреатів премії – ще двоє словесників нашого Університету – професор Роксолана Зорівчак (2011 р. за внесок у становлення Кочурознавство як самостійної філологічної галузі) і сходознавець Роман Гамада (2013 р. за переклади класичної перської літератури).

Світлини: Олександра Хоменка Більше фото