Кафедра українського прикладного мовознавства Львівського університету відзначила 20-річчя від часу заснування

З нагоди відзначенння 20-річчя від часу заснування кафедри українського прикладного мовознавства 14 квітня 2016 року відбулась Міжнародна наукова конференція «Теорія і практика викладання української мови як іноземної та мови професійного спрямування».

«На зорі незалежності Української держави у Львівському університеті було створено кафедру, яка була відповіддю на нові виклики, що постали тоді перед академічною спільнотою», – зазначив у вітальному слові Ректор Університету, професор Володимир Мельник.

Володимир Петрович закцентував увагу на важливій місії кафедри, яку вона реалізовує  і  на державному рівні, утверджуючи українську мову як основний засіб збереження ідентичності нації.

За словами декана філологічного факультету, професора Святослава Пилипчука, кафедра українського прикладного мовознавства є одним із наймолодших структурних підрозділів факультету. «Однак цей науковий осередок за двадцять років становлення та розвитку зріс не лише інституційно, а й став важливим центром прикладних лінгвістичних досліджень», – сказав Святослав Михайлович.

Декан відзначив роботу науковців кафедри, які  активно працюють одразу в декількох важливих напрямах, з’ясовуючи актуальні питання сучасного українського мовознавства й акцентуючи увагу на прикладних проблемах науки про мову.

«У рік двадцятилітнього ювілею кафедри українського прикладного мовознавства, констатуючи значні здобутки колективу, який успішно очолює професор Ірина Кочан, щиро сподіваюся, що цей навчально-науковий осередок впевнено крокуватиме шляхом поступу, помножуватиме й розширюватиме діапазон інтелектуальних змагань, утверджуватиме авторитет української мови на міжнародному рівні», – висловив сподівання декан філологічного факультету Святослав Пилипчук.

Про історію розвитку кафедри українського прикладного мовознавства та основні напрями її діяльності  йшлося у вступному слові завідувача кафедри, професора Ірини Кочан.

Варто зазначити, що сьогодні до пріоритетних завдань кафедри належить навчання української мови як іноземної та підготовка методичних рекомендацій для якісного й ефективного вивчення української мови в чужомовній аудиторії, випрацювання та впровадження в життя міжнародного стандарту перевірки знань з української мови, у межах курсу «Українська мова за професійним спрямуванням» допомога студентам різних спеціальностей осягнути головні правила професійного спілкування й засадничі параметри лексико-термінологічної системи певної галузі науки.

Завідувач кафедри українського прикладного мовознавства Ірина Кочан розповіла присутнім про міжнародну співпрацю кафедри.

«Від часу проголошення незалежності Української держави українська мова як одна з найбільших за кількістю носіїв слов’янська мова стала об’єктом вивчення в багатьох провідних університетах світу. Відтак, кафедра українського прикладного мовознавства налагодила зв’язки з академічними спільнотами центрів україністики у світі», – зазначила Ірина Миколаївна.

За словами завідувача, доценти кафедри в різний час викладали українську мову у Вроцлавському університеті (Польща), в Університеті Арндта Моріца у Ґрайфсвальді (Німеччина), Міжнародній літній школі «Greifswalder Ukrainicum» (Німеччина), у Шанхайському університеті іноземних мов (Китай),  Університеті імені Алеку Руссо у Бєльцах (Молдова), Білоруському державному університеті в Мінську (Білорусь).

На базі кафедри українського прикладного мовознавства з 2006 року успішно функціонує Міжнародна літня школа «Українська мова та країнознавство», учасниками якої були науковці, представники посольств закордонних держав, бізнесмени, релігійні діячі, учителі, студенти з різних країн світу: Австралії, Алжиру, Анголи, Афганістану, Болгарії, Великобританії, Греції, Естонії, Ірану, Іраку, Ірландії, Іспанії, Італії, Казахстану, Канади, Кіпру, Німеччини, Південної Кореї, Польщі, Росії, Словенії, США, Таджикистану, Угорщини, Чехії, Франції, Швеції, Японії.

Великий досвід і високий рівень методичної підготовки викладачі кафедри повноцінно реалізують на заняттях з української мови як іноземної зі студентами різних факультетів Львівського університету, які приїхали на навчання з багатьох країн світу (Азербайджан, Алжир, Ангола, Буркіна-Фасо, Еквадор, Ірак, Китай, Конго, Корея, Малі, Сербія, Сирія, Туреччина, Палестина, Польща, Хорватія, Франція та ін.).

Справжньою приємною несподіванкою для учасників конференції став виступ слухачів підготовчого відділення для іноземних громадян Центру міжнародної освіти ІПОДП ЛНУ ім. Івана Франка, які підготували музично-поетичне вітання з нагоди ювілею кафедри. Молоді люди з  Туреччини, Японії, Лівії та В’єтнаму, які почали вивчати українську мову у жовтні 2015 року, продекламували вірш Івана Франка «Не забудь!», а дует студентів із Марокко виконав пісню на слова Івана Франка «Чого являєшся мені у сні».

Мелодійним співом привітали рідну кафедру з 20-річчям від часу заснування й студенти філологічного факультету спеціалізації «Українська мова як іноземна».

Зі словами найщиріших побажань звернулись до філологів Львівського університету колеги з інших ВНЗ та наукових інституцій України, зокрема завідувач відділу української мови Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича Наталія Хобзей, завідувач кафедри українознавства Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького Тетяна Єщенко та завуч цієї ж кафедри, доцент Надія Черкес, випускниця філологічного факультету  ЛНУ ім. Івана Франка, а тепер викладач Корейського університету іноземних мов Ханкук Ірина Збир,  директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» Ірина Ключковська.

Професор Ірина Кочан також зачитала вітальні адреси, які надійшли з нагоди ювілею кафедри від колег із-за кордону, зокрема  з Польщі, Республіки  Кореї, Канади.

Після завершення урочистої частини конференція продовжила роботу у форматі пленарного засідання, презентацій, засідання секцій, дискусій, у яких взяли участь близько 55 фахівців з України, Канади, Польщі, Болгарії, Кореї, Росії, Китаю, які працюють у галузі методики, викладання й оцінювання української мови як іноземної.

Учасники наукової конференції відзначили життєву необхідність зростання української мови в освітньому, культурному й інформаційному просторі Української  держави, наголосили на суспільній потребі поглиблення українознавчих студій в аспекті популяризації української мови в іншомовному середовищі, розширення їхньої проблематики.

Результатом виступів і дискусій на пленарному й секційних засіданнях стали висновки щодо потреби розв’язання актуальних проблем, пов’язаних з організацією процесу навчання української мови іноземних громадян (збільшення кількості годин у навчальних планах), необхідністю створення єдиної загальноукраїнської системи вимог щодо рівня володіння української мовою як іноземною та єдиної достовірної шкали оцінювання досягнутих знань.

Експерти в галузі філології відзначили, що запровадження єдиної Загальнодержавної  сертифікації знань з української мови як іноземної, на жаль,  просувається дуже повільно; недостатнім з огляду на новітні технології викладання української мови як іноземної (дистанційні курси, онлайн-проекти тощо) є і рівень навчально-методичного забезпечення з УМІ. З огляду на те, що зростає попит на фахівців із викладання української мови як іноземної у середній школі й дошкільництві, є потреба в збільшенні кількості кваліфікованих фахівців із викладання української мови як іноземної.

Учасники конференції також наголосили на необхідності запозичення теоретичних надбань і практичного досвіду країн Європи, які мають вироблену й апробовану систему сертифікації знань з національної мови як іноземної та на потребі підвищення рівня мотивації студентів до вивчення української мови за професійним спрямуванням.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото