Львівський університету долучився до воркшопу від Національних академій США

22 вересня 2022 року проректор Львівського національного університету імені Івана Франка з наукової роботи, академік НАН України, професор Роман Гладишевський взяв участь у воркшопі «Перебудова науки, освіти та інновацій в Україні», організованому Національними академіями наук, інженерії і медицини США.

Згідно з програмою, воркшоп тривав три дні – з 21 по 23 вересня. Серед учасників – представники закладів вищої освіти України та США, Національних академій наук України та США й академічних установ Польщі та Естонії. Метою воркшопу було проаналізувати найкращі практики створення національних систем наукових досліджень, вищої освіти й інновацій та управління ними з погляду можливості застосування цих практик в Україні сьогодні та в майбутньому.

Одна з частин воркшопу була присвячена питанням вищої освіти. Актуальні аспекти розвитку вищої освіти та виклики, що постали перед нею в умовах війни, висвітлили у своїх доповідях генеральний директор директорату фахової передвищої, вищої освіти Міністерства освіти і науки України Олег Шаров, генеральний секретар асоціації Science Europe Лідія Борелл-Даміан, віцепрезидент із бакалаврських програм Київської школи економіки Єгор Стадний, проректор з наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка Роман Гладишевський та президентка Вашингтонського університету Ана Марі Каус.

Олег Шаров поділився баченням представників МОН України щодо теперішнього стану вищої освіти в Україні в порівнянні з періодом до початку повномасштабного вторгнення та окреслив перспективи розвитку вищої освіти, виходячи з реалій життя в умовах війни. Лідія Борелл-Даміан розповіла про діяльність асоціації Science Europe та наголосила на важливості встановлення тісних зв’язків між українськими та європейськими інституціями з метою ще більшої інтеграції України до європейського освітнього простору. Єгор Стадний окреслив зміни, які спіткали заклади вищої освіти у зв’язку з війною, та розповів про заходи, яких необхідно буде вжити після перемоги для забезпечення успішного розвитку вищої освіти.  Ана Марі Каус поділилася передовим досвідом управління вищою освітою та організацією науки.

Роман Гладишевський виступив із презентацією про Львівський університет, у якій розповів про структуру Університету, основні напрями його діяльності та досягнення в різних сферах, наголосивши при цьому, що «дослідницька, навчальна, освітня діяльність Університету продовжується, але в той же час усі ми думаємо про війну і намагаємося всіма можливими способами допомагати країні».

На прикладі Львівського університету Роман Гладишевський продемонстрував учасникам заходу, як заклади вищої освіти України можуть адаптовуватись до умов воєнного стану для того, аби допомагати Україні у війні, залишатися затребуваними і готувати фахівців для майбутнього розвитку України. Так, розповідаючи про різні освітні та дослідницькі проєкти Львівського університету, серед яких Всеукраїнський конкурс юних дослідників «Кристали», ініціатива «Інноваційна весна України» та інші, проректор акцентував увагу на тому, як війна впливає на спрямованість як дослідницької, так і навчальної діяльності Університету.

«У зв’язку з теперішніми реаліями серед наших пріоритетів зараз – комп’ютерні технології та кібербезпека. Також Університет працює над оборонною тематикою та розробкою матеріалів подвійного призначення. Крім того, ми всіляко заохочуємо та розвиваємо інновації у різних сферах, що підтверджує наша ініціатива «Інноваційна весна України», яка дала молодим дослідникам можливість поділитися досвідом, обмінятися ідеями з науковцями та представниками бізнесу з різних куточків світу. При цьому фокус був на повоєнному відновленні країни, ми аналізували досвід різних стартапів і визначали, які кроки можемо зробити в цьому напрямі», – розповів Роман Євгенович і додав, що в умовах війни ми повинні перш за все думати про сильну, обороноздатну державу й своєю діяльністю у сферах освіти, наукових досліджень та інновацій наближати спільну перемогу.

Серед пріоритетних завдань у сферах науки та освіти Роман Гладишевський назвав, зокрема, необхідність повної інтеграції України до систем інтелектуального захисту Європи та повномасштабну підтримку процесу створення нових стартапів зі сторони навчальних закладів та інших академічних установ.

Насамкінець проректор подякував Сполученим Штатам Америки, а також Національним академіям США за підтримку України в цей темний період. «Ніхто не знає, що буде завтра, але ми віримо в Україну! Львівський університет уже показав, що готовий надати необхідну допомогу педагогам і дослідникам з усіх куточків нашої країни. Так само ми з усією готовністю приступаємо до процесу відбудови нашої держави», – зауважив Роман Євгенович.

Надалі, після виступів усіх учасників, воркшоп продовжився у форматі дискусії. Всі охочі мали можливість поставити свої питання спікерам, обговорити актуальні проблеми, пов’язані з розвитком освіти, наукових досліджень та інновацій в умовах війни, обмінятися цінним досвідом та новими ідеями.