Мовознавці Львівського університету презентували перший в Україні «Українсько-словенський тематичний словник»

«Українсько-словенський тематичний словник», презентація якого відбулась 18 листопада в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка, є першою спробою двомовного лексикографічного видання українською і словенською мовами. Зазначимо, що досі в Україні не було жодного такого двомовного словника.

Як відзначила модератор презентації Надія Заячківська, цей словник є першою ластівкою в культурі та мовленнєвих практиках у вищій школі, а його значення для студентів і всіх охочих вивчати словенську мову важко переоцінити.

З нагоди виходу у світ першого в Україні «Українсько-словенського тематичного словника» привітала учасників заходу проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Марія Зубрицька. Від імені ректорату Університету Марія Олексіївна подякувала за копітку працю над виданням авторам словника, а також усім, хто долучився до реалізації цього масштабного проекту.

Проректор наголосила на тому, що Львівський університет – єдиний в Україні, який забезпечує вивчення всіх слов’янських мов. Марія Зубрицька висловила сподівання, що найближчим часом вийдуть друком й інші тематичні словники іноземними мовами.

Вітаючи працівників кафедр слов’янської філології та прикладного українського мовознавства і словенських колег, в.о. декана філологічного факультету Святослав Пилипчук зазначив, що кожен словник є подією, адже це передусім налагодження комунікації між народами. «Презентоване видання є першим кроком у поступі до подальшої співпраці й зміцнення академічних зв’язків. Він підкреслив символічність того, що словник підготували саме в Університеті, що носить ім’я Івана Франка, адже класик своїми перекладами «будував «золоті мости» порозуміння між слов’янськими культурами», – сказав Святослав Пилипчук.

Про специфіку роботи над словником, його архітектуру та тематичні розділи розповів співавтор видання Прімож Лубей. «Видання вміщує близько 10-ти тис. слів і словосполучень із різних галузей особистого та суспільно-політичного життя людини, загальновживані теми повсякденного та професійного спілкування», – зазначив Прімож Лубей.

На унікальній ролі словників як засобі навчання та засвоєння іноземної мови наголосила доктор філологічних наук, професор Людмила Васильєва. «Українсько-словенський тематичний словник», побудований за принципом тематичної лексикографії, є цінним навчальним посібником, оскільки в Україні сьогодні майже немає підручників із вивчення південнослов’янських мов», – зауважила професор.

Людмила Васильєва повідомила, що вже завершується робота над укладанням «Українсько-хорватського тематичного словника», а також розповіла про підготований до друку у Видавничому центрі Університету «Українсько-сербський тематичний словник».

Робота над упорядкуванням різних типів словників і розмовників є фаховим обов’язком філологів, – переконаний доцент кафедри українського прикладного мовознавства Богдан Сокіл. У своєму виступі мовознавець також закцентував увагу на тій атмосфері, в якій працював колектив авторів словника.

Про специфіку роботи над тематичними словниками розповіла науковий редактор видання, професор кафедри українського прикладного мовознавства Ірина Кочан. Ірина Миколаївна зробила короткий екскурс в історію створення факультетських іншомовних видань, а зокрема словників і розмовників.

Рецензентом «Українсько-словенського тематичного словника» була науковий співробітник, завідувач відділу української мови Інституту українознавства імені І. Крипякевича НАН України Наталія Хобзей. Під час свого вітального слова з нагоди виходу друком словника експерт наголосила, що «презентоване видання є надзвичайно корисною лексикографічною працею, яка має важливу навчальну мету».

Нагадаємо, що «Українсько-словенський тематичний словник» вийшов друком за фінансової підтримки Центру вивчення словенської мови як другої іноземної мови у співпраці філологічного факультету Львівського університету з філософським факультетом Люблінського університету (Словенія).

Згадана лексикографічна праця укладена в рамках міжкафедрального проекту кафедр слов’янської філології та прикладного українського мовознавства. Авторами «Українсько-словенського тематичного словника» є викладачі нашого Університету – доктор філологічних наук, професор Людмила Васильєва, кандидат філологічних наук, доцент кафедри українського прикладного мовознавства Богдан Сокіл, Яня Воллмаєр Лубей і Прімож Лубей.