Музейні виміри Банахового простору

31 серпня щороку – це також і день пам’яті геніального математика, одного з творців сучасного функціонального аналізу й очільників Львівської математичної школи, професора Львівського університету та Львівської Політехніки Стефана Банаха (30.03.1892, Краків − 31.08.1945, Львів). Напередодні цієї дати відбулася знакова подія, яку можна символічно назвати черговим «поверненням» Стефана Банаха у простори академічних пенатів Львівського університету імені Івана Франка.

Йдеться про погруддя математика, бюст, автором якого є скульптор, Народний художник і Дійсний член Академії мистецтв, Лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка (1972), багатолітній ректор Львівського інституту прикладного і декоративного мистецтва (нині Львівська національна академія мистецтв) Емануїл Мисько (21.05.1929, Устрики-Долішні, нині Польща − 12.03.2000, Львів). Скульптуру було створено у 1992 році з гіпсу, вкритого поліхромією. Вона зберігалася в одній із аудиторій механіко-математичного факультету. Віднедавна погруддя Стефана Банаха зайняло почесне місце в експозиції Музею історії Університету.

За 30 років цей майстерно зроблений і вельми цінний мистецький твір зазнав незначних, але пошкоджень (забруднення пилом, подряпини, потертості), які назріла потреба усунути. Одного разу на це звернули увагу завідувач Музею історії Університету Юрій Гудима, археолог Петро Довгань і його колега з Інституту археології при Львівському університеті. Справою відновлення бюсту Стефана Банаха зацікавилися завідувач кафедри алгебри, топології та основ математики Тарас Банах та його дружина Ірина Банах. Завдяки їм вдалося досягнути домовленості про реставрацію погруддя онуком Емануїла Миська Олексієм Миськом.

У цій ситуації можна лише дивуватися математичній точності всіх збігів історичних закономірностей і випадковостей. Для скульптора Олекси Миська подбати про належний стан геніального твору свого талановитого діда стало не тільки родинним обов’язоком, але і справою честі. Впродовж літа у власній майстерні йому вдалося надати пластичному образові Стефана Банаха первісно задуманого автором вигляду з оновленням поліхромії. Це є також і цінним благодійним дарунком усій академічній спільноті Львівського університету.

У знак вдячності завідувач Музею історії Університету Юрій Гудима та професор Тарас Банах подарували Олексі Миську мистецький альбом про сучасну українську скульптуру, одяг і сувеніри з атрибутикою Львівського університету. На зустрічі були присутні й обмінялися думками проректор з науково-педагогічної роботи та інформатизації Віталій Кухарський, декан механіко-математичного факультету Ігор Гуран, професор кафедри алгебри, топології та основ математики Михайло Зарічний, завідувач кафедри теорії функцій і функціонального аналізу Олег Скасків, доцент кафедри алгебри, топології та основ математики Олег Гутік, а у телефонному режимі власними спогадами поділився доцент кафедри теорії функцій і функціонального аналізу Ярослав Притула.

Так, ще одна знакова подія у Музеї історії Університету ще раз засвідчила, що завдяки мистецтву і добрій волі людей такі науки, наприклад, як історія й математика, знаходять спільні точки дотику, сфери досліджень і перспективи відкриття нових просторів.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото