На базі Університету відбувся Всеукраїнський форум ветеранського бізнесу «Veterano Business Fest»

17 травня 2024 року на базі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся Всеукраїнський форум ветеранського бізнесу «Veterano Business Fest». Захід організували Центр соціального розвитку та громадських ініціатив спільно з Міністерством у справах ветеранів України, громадською організацією «Родини полеглих Героїв Львівщини», громадською спілкою «Консорціум ветеранських організацій сходу» та громадською організацією «Академія соціально-економічних ініціатив». У Форумі взяли участь ветерани війни, зацікавлені у розвитку власної справи й ті, кому вже вдалося її реалізувати, представники органів місцевого самоврядування, громадських організацій та науковці.

Зустріч розпочали із хвилини мовчання, якою вшанували пам’ять Захисників і Захисниць України, а також усіх цивільних, які загинули у російсько-українській війні. Модерував захід ветеран війни, журналіст Віктор Біщук.

Учасників зустрічі привітала керівниця Центру соціального розвитку та громадських ініціатив ЛНУ ім. Івана Франка Ярина Танчак, яка зазначила, що метою заходу є об’єднання зусиль у сфері підтримки та розвитку ветеранського бізнесу, а підсумком сьогоднішнього заходу стане підписання резолюції.

Перед учасниками заходу виступила заступниця міського голови Львова з гуманітарних питань Ірина Кулинич. «Органи місцевого самоврядування намагаються щодня вчитися й напрацьовувати нові ідеї, щоб бути корисними саме ветеранам, представникам Збройних Сил України і родинам Захисників, яким потрібна не лише допомога, а й правильні і корисні речі», – зазначила посадовиця й розповіла про напрями діяльності Львівської міської ради у справі підтримки ветеранів.

Натомість проректор Львівського університету з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар зосередив увагу присутніх на діяльності Львівського національного університету імені Івана Франка, спрямованій на всебічну підтримку Захисників та Захисниць України, а також членів їхніх родин. «Університет співпрацює з Міністерством у справах ветеранів України з вересня 2022 року. Як один з провідних закладів вищої освіти України, ми вже реалізували деякі проєкти з соціальної та психологічної підтримки військовослужбовців та членів їхніх родин, різноманітні освітні ініціативи і тренінги, спрямовані на професійну перепідготовку та перекваліфікацію ВПО, культурні та спортивні проєкти, бізнес-кампи для дітей віськовослужбовців тощо. Водночас перед нами багато планів і викликів. Ми розуміємо, які непрості роки чекають Україну, тож маємо докласти максимум зусиль для підтримки наших Героїв, завдяки яким ми сьогодні маємо можливість працювати», – зазначив Володимир Качмар і подякував організаторам форуму, який на його переконання, відіграє важливу роль у консолідації зусиль і реалізації проєктів, що стосуються підтримки ветеранів.

До учасників заходу звернувся й заступник директора Департаменту запровадження системи переходу від військової служби до цивільного життя Міністерства у справах ветеранів України Ігор Костріков. «Сьогодні, коли ми розуміємо, що велика кількість наших Героїв, наших Захисників, наших Захисниць захищають нас, ризикуючи власним життям, ми – ті, хто тут залишилися поки ще в тилу, повинні докласти максимум наших зусиль для того, аби забезпечити їхнє безперешкодне повернення назад у цивільне життя. Коли ми подивимося в Єдиний державний реєстр ветеранів війни, станом на зараз в ньому вже перебуває понад 1 мільйон 200 тисяч осіб з числа ветеранів війни. Ми розуміємо, що війна, на жаль, триває і ця цифра зростатиме, – наголосив Ігор Костріков. – Головна теза нашого Міністерства полягає в тому, що не ветеран повинен пристосовуватися до суспільства, а суспільство повинно бути готовим допомогти ветеранам. І одним з ключових інструментів, які ми маємо забезпечити ветеранам – це гідний і достойний заробіток».

Учасників заходу привітав також заступник директора Департаменту економічної політики Львівської обласної військової адміністрації Орест Гринів: «Сьогодні Львівська обласна військова адміністрація на регіональному рівні запроваджує дуже багато інструментів для підтримки ветеранів. Це, зокрема, питання доступності житла, адже ми відшкодовуємо частину відсоткової ставки по державній програмі «єОселя». Ідеться також про працевлаштування ветеранів, створення умов праці на підприємствах, установах організацій, тобто створення умов безбар’єрності. Це є також і підтримка закупівлі товарів подвійного призначення для наших Захисників. Бажаю усім учасникам форуму плідної роботи, а ветеранам – отримати максимальну інформацію для свого розвитку».

Голова громадської організації «Родин полеглих Героїв Львівщини» Вікторія Родич підкреслила, що сьогодні учасники Форуму зібралися для великої цілі: «Ми тут зібралися для великої мети – щоб якнайбільше ветеранів, і доветеранів змогли дізнатися про можливості, які вони мають, коли повертаються з війни. Бо що таке реінтеграція ветерана? Реінтеграція – ветерана це коли щаслива вся його родина, не тільки він. Повірте мені, як дружині загиблого, дуже важко переживати повернення хлопців. 90% моїх друзів є ветеранами. І це насправді дуже довга дорога. Тож я дякую всім ветеранам, котрі доєдналися до нас і бажаю усім плідної роботи і плідної співпраці».

Голова громадської спілки «Консорціум ветеранських організацій сходу» Ольга Гужва зазначила, що дуже важливо перейти від діалогу до дій, витримати стрій, і тримати його потрібно ще дуже довго: «Зараз ми вже розуміємо, що поряд з мобілізацією ми матимемо реінтеграцію. І, на жаль, від цих процесів ми нікуди не подінемося. Ми будемо підтримувати Збройні Сили України і дякувати за те, що вони роблять. Бо це наша земля, і ми повинні спільно діяти, об’єднуватися, діяти синергійно, не конкурувати, як це завжди діється в бізнесі, а знаходити win-win-стратегії». Ольга Гужва закликала присутніх не лише долучитися до сьогоднішнього заходу, а й підписати резолюцію, тому що подальші дії дуже важливі: «Дуже важливо, щоб ветеранська спільнота і їхні родини мали постійну експертну підтримку, знали, до кого вони можуть звернутися з будь-яких питань».

Модератор заходу, ветеран війни, журналіст Віктор Біщук також поділився міркуваннями щодо ключової теми зустрічі: «Сьогодні від людей, які виступали, я майже не чув слова «проблема», натомість чув слово «виклик». Ще донедавна, коли посадовці чи чиновники говорили про повернення ветеранів, то називали це проблемою. Але насправді це не проблема, це наша нова реальність. Це нова реальність для всього українського суспільства – жити з тими, хто повернувся з війни. І їхнє повернення – повернення не лише тілом, але й повернення душею. Цивільне життя – це не лише про повагу і не лише про можливість дати ветеранам гідний заробіток. Це історія про те, як ми всі разом, українці, цивільні і ветерани, будемо жити далі роками. Ми змінилися, і ця зміна є незворотньою. Мільйони ветеранів, які повернулися з війни – це нова українська реальність».

В межах заходу відбулися три панельні дискусії. Під час першої дискусії учасники обговорили питання інтеграції ветеранів у цивільне життя, а також здійснили огляд місцевих програм підтримки. Друга панельна дискусія передбачала розбір практичних кейсів ветеранського бізнесу в Україні, а предметом обговорення третьої дискусії стала грантова підтримка ветеранського бізнесу. Під час Форуму учасники також мали можливість відвідати унікальну виставку різноманітної продукції від ветеранів, які вже змогли започаткувати власну справу.

Форум завершився підведенням підсумків та прийняттям резолюції щодо підтримки та розвитку ветеранських бізнес-ініціатив. Резолюція є спробою системно налагодити діалог між ветеранськими спільнотами, представниками бізнесу, університетами та представниками органів влади в громадах. Так, організатори заходу констатують, що необхідно залучати до діалогу та співпраці університетське середовище, представників бізнесу, підсилити сталість та допомогти ветеранам почати бізнес-діяльність і краще інтегруватися в цивільне життя. Окрім того, у тексті резолюції йдеться й про залучення до взаємодії бізнес-спільноти громад з метою допомогти ветеранам консультаціями, порадами та спільно з університетами створити умови трансферу ідей в бізнес-стартапи. Ідеться також про адвокацію ефективних інструментів та програм бізнес-ініціатив ветеранів на рівні підприємств, громад, міст, країни та підтримку ветеранського підприємництва, менторську, партнерську, інвестиційну і фінансову допомогу в започаткуванні, відновленні та розвитку ветеранського бізнесу.

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото