На географічному факультеті урочисто відкрили кабінет ґрунтознавства

4 листопада 2022 року на кафедрі ґрунтознавства і географії ґрунтів географічного факультету Львівського університету відбулося урочисте відкриття кабінету ґрунтознавства, який створили з метою покращення якості підготовки студентів. В кабінеті представлена експозиція із відреставрованих ґрунтових монолітів з різних географічних територій нашої країни та євразійського контингенту загалом. Ці зразки є частиною колекції ґрунтових монолітів, яка існує на кафедрі ґрунтознавства і географії ґрунтів географічного факультету, і є найбільшою в Україні.

До присутніх звернувся декан географічного факультету Володимир Біланюк. «Навіть у неспокійні часи для нашої держави, географічний факультет продовжує реалізовувати стратегію свого розвитку. Її, як і стратегію розвитку Університету загалом, можна зобразити у вигляді рівнобедреного трикутника, де вершиною є мета, а в кутах основи лежать сучасні наукові дослідження та якісна освіта. Що тіснішим є зв’язок між ними, то простіше досягти мети. Тому сьогодні ми відкриваємо для студентів двері в кабінет ґрунтознавства – місця, де освітній процес взаємодіятиме з науковими доробками», – наголосив Володимир Біланюк.

Завідувач кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів професор Зіновій Паньків подякував усім, хто сприяв створенню кабінету ґрунтознавства, та детально розповів про освітню діяльність своєї кафедри. «Основне завдання нашої кафедри – це якісна підготовка студентів, які матимуть попит на ринку праці. Ґрунтовий покрив та його оцінка, запуск ринку землі вимагають кваліфікованих фахівців. Саме тому ми хочемо, аби студенти під час свого навчання не обмежувались переглядом світлин із підручників чи зображень в інтернеті, а могли оцінити ті або інші типи ґрунтів наочно у нашому новому кабінеті», – акцентував Зіновій Паньків та додав, що зразки, представлені у кабінеті, є цікавими не лише для українських студентів і науковців, але й часто приваблюють дослідників з-закордону.

Проректор з наукової роботи Університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський, звернувшись до присутніх, наголосив на активності розвитку географічного факультету. «Вивчення ґрунтів – це фундаментальна прикладна наука, і результати її досліджень мають прямий зв’язок з покращенням умов життєдіяльності, з розвитком промисловості, аграрного сектору і побудовою стабільного суспільства. Сьогодні, в час воєнної агресії росії, на території України з’явився додатковий чинник змін в екосистемах. І ми свідомі, що після нашої перемоги постане питання забезпечити раціональний підхід до відновлення ґрунтового покриву. Тож держава потребуватиме кваліфікованих ґрунтознавців, а відкриття цього кабінету є вагомим кроком до реалізації її запиту», – акцентував Роман Євгенович та, звертаючись до спільноти географічного факультету, додав, що «на географічному факультеті живе дух свободи і взаємопідтримки, а спільнота факультету демонструє активну громадянську позицію, реалізовує інновації та є добрим взірцем для наслідування».

Проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар окреслив основні віхи в історії географічного факультету та зазначив, що зберегти найцінніші традиції, впроваджуючи інновації, – дуже важливе завдання. «Університет – це не будівля, це, насамперед, особистості. І цей кабінет також зробили люди своєю кропіткою працею. Для навчання сучасного покоління молодих фахівців кабінет ґрунтознавства стане дуже корисним, вони зможуть по-справжньому дослідити ті зразки, про які чують на лекціях. Також цей кабінет є складовою самого іміджу факультету, тож я щиро вдячний всьому колективу кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів за працю та активну позицію», – підсумував Володимир Михайлович.

Надалі присутні мали змогу оглянути новий кабінет ґрунтознавства. В ньому представлена експозиція з 35 відреставрованих ґрунтових монолітів, які відібрано в Україні, країнах Балтії, Казахстані, Узбекистані, Грузії, Молдові, Карелії, в Сибірі, на Алтаї, Уралі, Кавказі тощо. Ґрунти діагностовано за світовою референтною базою ґрунтових ресурсів (WRB) і їх активно використовують при читанні навчальних курсів «Морфологія ґрунтів», «Ґрунти України», «Ґрунти світу», «Класифікація та діагностика ґрунтів». Також представлена експозиція ґрунтових новоутворень (рудяки, ортштейни, болотні руди, журавчики, кутани), ґрунтотворних порід, які відібрані працівниками кафедри.

Центральну частину в кабінеті займає векторна середньомасштабна карта «Ґрунти України», яка створена на основі узагальнення фондових матеріалів і власних польових досліджень. До карти сформована атрибутивна база даних з відомостями про ґрунтові ареали, що дозволяє просторовий аналіз окремого векторного шару. Власні дослідження колективу кафедри ґенези ґрунтів і діагностики ґрунтотворних процесів стали основою вдосконалення номенклатури ґрунтів України. Також в кабінеті представлено світлини ґрунтів світу, надані колективу кафедри європейськими ґрунтознавцями, та дозволяють студентам вивчати результати сучасних світових досліджень ґрунтів.

Крім того, кабінет оснащений мультимедійним обладнанням, що дозволяє проводити навчання на належному рівні та готувати фахівців високої кваліфікації.

На завершення заходу представники адміністрації Університету та географічного факультету оглянули Лабораторію аналізу ґрунтів і природних вод, у якій здійснюють аналіз ґрунтів, та проводять інші важливі дослідження як працівники географічного факультету, так і студенти.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото