На географічному факультеті відбулася конференція  молодих науковців «Горизонти ґрунтознавства»

17 травня 2024 року на географічному факультеті у змішаному форматі відбулася IV Наукова конференція студентів, аспірантів і молодих науковців «Горизонти ґрунтознавства». Подію організували за підтримки працівників кафедри ґрунтознавства та географії ґрунтів Львівського університету.

Привітавши учасників наукового форуму, завідувач кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів Зіновій Паньків закликав вшанувати хвилиною мовчання пам’ять Захисників та Захисниць України, які відважно поклали свої життя за самостійність та незалежність нашої держави.

Після цього до слова запросили проректора з наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка, академіка НАН України, професора Романа Гладишевського, який привітав присутніх з прийдешнім Днем науки та наголосив на важливості проведення таких наукових конференцій в Університеті.

«Львівський університет має давні традиції наукових досліджень в галузі ґрунтознавства. На кафедрі ґрунтознавства і географії ґрунтів функціонує відома школа генетичного ґрунтознавства, основні напрями роботи якої повʼязані з розробкою теоретичних і практичних основ генези, географії, класифікації та екології ґрунтів, фундаментальних питань екологічної ролі ґрунту в біосфері, раціонального використання та охорони ґрунтів. Дослідження мають фундаментальний та прикладний характери, які першочергово стосуються ерозійної деградації ґрунтів та розробки заходів з раціонального використання та охорони еродованих та меліорованих і техногенно перетворених земель», – поділився Роман Гладишевський, після чого вручив грамоти студентам кафедри, які стали переможцями всеукраїнських інтелектуальних змагань та їхнім науковим керівникам.

Декан  географічного факультету Львівського університету Володимир  Біланюк подякував присутнім за підтримку й активну участь у науковому житті факультету та акцентував на необхідності розвитку досліджень у галузі ґрунтознавства для успішного  майбутнього України.

«Тридцять років тому за ініціативи Степана Позняка створили кафедру ґрунтознавства та географії ґрунтів. Впродовж цього часу потужний науково-педагогічний колектив провів колосальні дослідження у своїй галузі. Особливої уваги заслуговує й публікаційна активність кафедри: щороку під час звітування про наукові доробки я з почуттям гордості доповідаю про масштабну роботу своїх колег та студентів. Та важливо памʼятати, у який час ми всі живемо: наші барвисті вишиванки окроплені сльозами війни. Я хотів би згадати Романа Галаса – чудового науковця, який ще у 2014 році загинув від рук російських окупаційних військ. Дякуємо Збройним Силам України за змогу проводити подібні конференції у відносно мирному Львові»,- наголосив Володимир Біланюк.

Директорка Департаменту агропромислового розвитку Львівської ОВА Тетяна Гетьман подякувала організаторам за внесок у розвиток та дослідження ґрунтознавства: «Ваша наукова установа робить величезний внесок у збереження екології України в такий важкий для держави час. Ми – аграрна країна, тому питання збереження земельних ресурсів є надважливим для нашого сільського господарства та стрімкого економічного розвитку. Радію, що Львівський університет готує таку кількість майбутніх фахівців для відновлення екологічної ситуації після нашої перемоги. Дякую вам за невпинну працю та кваліфіковане навчання молоді».

Також слово надали завідувачу кафедри географії України, ґрунтознавства і земельного кадастру Одеського національного університету імені Іллі Ілліча Мечникова Андрієві Буяновському, який поділився захопленням від праць  і досвідчених, і молодих науковців ЛНУ ім. Івана Франка.

«Щорічна і вже традиційна конференція, яку проводить Львівський університет, надзвичайно важлива як в умовах воєнного стану, так і буде важливою після його завершення. Впевнений, що з часом ви зможете  розширювати географію та глибину своїх досліджень. Спектр представлених доповідей викликає подив і захоплення. Надіюся що вже наступна наукова конференція відбуватиметься у мирний час», – зазначив Андрій Буяновський.

До вітань долучилася доцентка кафедри землезнавства та геоморфології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, випускниця кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів Львівського університету Оксана Підкова, яка подякувала за запрошення та плідну співпрацю навчальних закладів.

«Дивлюся на цю заповнену аудиторію і з приємною ностальгією пригадую власні студентські роки. Рада знати що стільки молоді цікавиться ґрунтознавством. Завдяки вам ця наука має змогу йти у ногу із часом та розвиватися. Дякую кафедрі за можливість співпраці та за небайдужість до галузі ґрунтознавства», – акцентувала Оксана Підкова.

До привітань колег долучився також завідувач кафедри агрохімії та ґрунтознавства Львівського національного університету природокористування Петро Гнатів.

Науково-популярно про важливість ґрунтознавства розповів засновник кафедри, Заслужений діяч науки і техніки України, Заслужений професор  Львівського університету, професор кафедри ґрунтознавства та географії ґрунтів Степан Позняк.

«Назва нашої конференції «Горизонти ґрунтознавства» є проблемною, перспективною та, надіюся, дискусійною. Вона виходить за межі профільного та просторового вивчення ґрунтів. До терміну «ґрунтознавство» належить безліч інших проблем: соціальні, екологічні, естетичні, проблеми раціонального використання природних ресурсів та збереження й охорони ґрунтів. Впевнений, що сьогодні студенти у своїх доповідях відобразять детальніше кожну з цих проблем», – висловив переконання Степан Позняк.

Завдяки змістовним доповідям впродовж заходу студенти, аспіранти та молоді науковці мали можливість подискутувати на проблемні теми у сфері ґрунтознавства та дізнатися більше про поточний стан ландшафту України, котрий стрімко змінюється через повномасштабну російську агресію. Так, на пленарному засідання учасники виголосили доповіді, присвячені проблемам ведення земельного кадастру в період воєнного стану, продовольчій безпеці України і світу в умовах повномасштабної російської агресії, гідроморфним ґрунтам та іншим важливим питанням, які пов’язані із ґрунтознавством.

Після пленарного засідання робота конференції тривала у чотирьох секціях: «Ґенеза, властивості та географія ґрунтів», «Збалансоване використання й охорона ґрунтів», «Ґрунтово-земельні ресурси України в умовах російської агресії» та «Ґрунти України та продовольча безпека».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото