Наукова спільнота вшанували постать Заслуженого професора Університету  Володимира  Кульчицького

23 липня 2024 року з ініціативи кафедри історії держави, права та політико-правових учень юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка та Всеукраїнського товариства «Самбірщина» імені гетьмана Петра Сагайдачного відбулося вшанування пам’яті талановитого педагога, науковця, вихователя багатьох поколінь українських студентів-правників, доктора юридичних наук, професора, Заслуженого професора Львівського національного університету імені Івана Франка, Заслуженого юриста України, члена-кореспондента Академії правових наук України  Володимира Семеновича  Кульчицького (1919-2009).

Вшанування пам’яті Володимира Кульчицького відбулося у рідному селі Кульчиці Самбірського району Львівської області в Музеї Петра Сагайдачного та Юрія Кульчицького. Розпочався захід у місцевій церкві заупокійною Службою Божою та панахидою, а відтак продовжився в музеї, де були присутні мешканці с. Кульчиці, науковці з Львівського національного університету імені Івана Франка, Національного університету «Львівська політехніка», Національного лісотехнічного університету України, представники Всеукраїнського товариства «Самбірщина» імені гетьмана Петра Сагайдачного, ГО «Опілля» та ін.

З доповіддю про життєвий і творчий шлях професора Володимира Кульчицького виступив завідувач кафедри історії держави, права та політико-правових учень юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, доктор юридичних наук, професор Ігор Бойко, який зазначив про те, що Володимир Семенович Кульчицький як вихованець юридичного факультету Львівського університету, активний учасник німецько-радянської війни, згодом один з провідних вчених в галузі історії держави і права пройшов велику життєву дорогу, яка дала йому змогу стати не лише висококваліфікованим вченим-правознавцем, а й авторитетним організатором юридичної науки, мудрим педагогом та чуйним вихователем студентської молоді, істинним інтелігентом, взірцем учителя для цілого покоління українських науковців, освітян та державних діячів.

Володимир Кульчицький народився 28 грудня 1919 року у селі Кульчиці Самбірського району Львівської області в селянській сім‘ї. У цьому славному селі, яке дало Україні таких видатних гетьманів, як Петро Сагайдачний, Марко Жмайло і ін., він закінчив початкову школу у 1930 р. У 1931 р. вступив до Самбірської державної гімназії імені Адама Міцкевича, яку у травні 1939 р. успішно закінчив. У 1939 р. Володимир Кульчицький  вступив на перший курс юридичного факультету Львівського державного університету імені Івана Франка і до початку німецько-радянської війни у 1941 р. закінчив другий курс.

18 серпня 1944 р. Володимир Кульчицький був мобілізований до лав радянської армії, брав участь у боях з німецькими загарбниками, а 23 вересня цього ж року тяжко поранений і демобілізований. Бойові заслуги В.С. Кульчицького були відзначені орденом Вітчизняної війни І ступеня та 11 медалями. Після війни Володимир Кульчицький продовжив навчання на ІІІ курсі юридичного факультету Львівського державного університету, і закінчив його у 1948 р. У 1948 р. поступив до аспірантури по кафедрі історії та теорії держави і права Львівського державного університету, яку закінчив у 1951 р.. Після цього був зарахований викладачем, згодом старшим викладачем на цій же кафедрі.

У 1954 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук («Галицький сейм у системі колоніального апарату Австро-Угорщини»), вчене звання доцента отримав у 1956 р. Дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук («Політичний апарат колоніального управління Східною Галичиною (друга половина XIX–початок XX ст.) захистив у 1970 р., вчене звання професора отримав у 1973 р. У 1951–56 рр. – викладач, старший викладач, 1956–73 рр. доцент, 1973–2008 рр. професор кафедри історії та теорії держави і права, 2008–09 рр. професор кафедри історії держави, права та політико-правових учень юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка. Підготував три доктори юридичних наук та 20 кандидатів юридичних наук. Член НТШ (1991). Член-кореспондент Академії правових наук України (1992). Народний посол України (1999), Юрист року (1999). Заслужений юрист України (1999). Заслужений професор Львівського національного університету імені Івана Франка (2001).

Володимир Кульчицький належить до видатних постатей в юридичній науці та у громадсько-політичному житті України. Його наукова спадщина – невід’ємна складова української історико-правової науки і культури. Вона потребує сучасного вивчення, а висловлені ним ідеї – втілення в життя й подальшого розвитку. В. С. Кульчицький був не лише вченим-правознавцем України, який написав понад 500 наукових праць. Він був великим гуманістом, патріотом рідної землі. Його ім’я вписане золотими літерами в історію  української юриспруденції.

Володимир Семенович Кульчицький належить до тієї категорії вчених  правознавців, які своїми науковими працями закладали основу  української історико-правової науки. Людина наполегливої праці та непересічного духу талановитого дослідника, вихований як вчений на найкращих традиціях академічної історико-правової школи Львівського університету, він фактично став фундатором її в Університеті після проголошення державної незалежності України у 1991 р. Відновлена ним і стараннями його учнів, ця школа стала загальновизнаною в Україні та за її межами, вона успішно продовжує творити і сучасну  історико-правову науку.

Як людина і вчений Володимир Семенович Кульчицький формувався у період складних і драматичних суспільно-політичних подій в Україні: гімназійна освіта українця в умовах польської влади, «Золотий вересень» 1939 р., який один вид репресій щодо українців замінив іншим, Друга світова війна з нацизмом і особиста участь у ній з тяжкими пораненнями у воєнні лихоліття та будівництво «світлого майбутнього», нарешті – довгоочікувана мрія вченого – відновлення незалежності України. За таких умов тільки сильна духом, багата духовністю та глибокою вірою в перемогу добра над злом Людина змогла б пройти всі життєві випробування, створити свою наукову школу, сприйнявши, зберігши і примноживши найкращі академічні традиції Львівського університету та передати їх своїм учням.

Ім’я Володимира Кульчицького стало відомим не лише науковому світу, а й широкій громадськості як ім’я людини високої культури, глибокої ерудованості, надзвичайної простоти і людяності, справжнього інтелігента, патріота свого народу. Принциповість і порядність, широка ерудованість та відданість науці, сумлінне ставлення до виконання своїх громадських і службових обов’язків, душевна теплота й чуйність здобули Володимиру Кульчицькому високий авторитет і глибоку повагу колег, студентів та керівного складу Львівського національного університету імені Івана Франка, де вчений безперервно працював понад 60 років. Жоден студент, доцент, професор, котрі зверталися до Володимира Семеновича Кульчицького за порадою не залишалися поза його увагою, завжди отримували належні консультації чи рекомендації. Він прожив довге і щасливе життя. І не в останню чергу через те, що його відносини з людьми будувалися на любові, доброті, справедливості, милосерді. Він не робив ніде й нікому зла, адже в душі та серці не бажав цього. Власне, такою Людиною, Вченим – правознавцем і був Володимир Семенович Кульчицький – відомий в усій Україні та за її межами вчений, педагог, науковець, вихователь багатьох поколінь українських студентів-правників. З прожитих майже 90, близько 68 років свого життя Володимир Семенович Кульчицький віддав юридичному факультетові Львівського університету – як студент, аспірант, викладач, професор.

Принциповість і порядність, широка ерудованість та відданість науці, сумлінне ставлення до виконання своїх громадських і службових обов’язків, душевна теплота й чуйність здобули Володимирові Семеновичу Кульчицькому високий авторитет і глибоку повагу колег, студентів та керівного складу Львівського національного університету імені Івана Франка, де вчений безперервно працював понад 60 років.

Володимир  Кульчицький помер 23 липня 2009 р. і був похований у Львові на Личаківському кладовищі. Володимир Семенович Кульчицький  залишив по собі світлу пам’ять у серцях широкого загалу науковців, колег та вдячних учнів.

Також до учасників заходу звернувся перший заступник голови Всеукраїнського товариства «Самбірщина» імені гетьмана Петра Сагайдачного Роман Мелех, який наголосив на необхідності вивчення і популяризації наукової спадщини професора Кульчицького, присвяченої Запорізькій Січі. Учасники конференції наголошували, що сьогодні в умовах війни росії проти України, важливо відновлювати культурну спадщину українства і зберігати пам’ять про видатних науковців України.

Світлини: Олега Лядика Більше фото