Неперервність наукового поступу: у Львівському університеті підвели підсумки наукового життя у 2023 році

Завершення року у Львівському національному університеті імені Івана Франка вже традиційно супроводжується циклом підсумкових засідань Науково-технічної ради, під час яких учасники зібрань заслуховують та обговорюють річні звіти про наукову роботу факультетів і структурних підрозділів. Цьогоріч представлення звітів розпочалося 11 грудня і завершилося 14 грудня.

На останньому цьогорічному засіданні, яке відбулося 27 грудня, Науково-технічна рада затвердила Ухвалу «Про підсумки наукової діяльності Університету у 2023 році» та окреслила основні завдання і цілі ЛНУ ім. Івана Франка у сфері науки і техніки на 2024 рік.

Підсумовуючи наукові досягнення Університету у 2023 році проректор з наукової роботи, академік НАН України, професор Роман Гладишевський подякував науковцям за плідну працю та вагомі результати досліджень. «У звітному періоді Львівський університет спрямував свою наукову діяльність відповідно до вимог непростого часу повномасштабної війни. Працівники ЛНУ ім. Івана Франка продовжують неперервний науковий поступ, виконуючи прикладні дослідження та експериментальні розробки оборонного призначення. Триває робота над фундаментальними науковими і творчими пошуками та вихованням нових поколінь успішних вчених», – додав Роман Євгенович.

Відповідно до ухвали Науково-технічної ради, прагнення долучатися до поступу української науки задля розвитку Української Держави та наближення перемоги, демонстрували як працівники, так і студенти та аспіранти Університету, беручи активну участь у наукових конференціях, проводячи фундаментальні дослідження та інтелектуальні пошуки, створюючи прикладні розробки та публікуючи результати своїх напрацювань у всеукраїнських і міжнародних виданнях.

У 2023 році наукові дослідження в Університеті виконували 2220 науково-педагогічних працівників, із них 324 докторів наук, 1312 кандидатів наук (докторів філософії), та 132 штатних наукових працівників Науково-дослідної частини (далі – НДЧ), із них 7 докторів наук, 51 кандидат наук (доктор філософії).

Знаково, що найефективніші розробки науковців захищено 10 патентами України, з них 2 – на винаходи. До Державної організації «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» подано 16 заявок, із них 7 – на винаходи. А професор Олександр Андрейків здійснив Наукове відкриття «Явище стрибкоподібних переміщень доменних стінок наводнених ферито-перлітних сталей під час їх квазістатичного перемагнечення» у складі авторського колективу.

Наполеглива праця вчених ЛНУ ім. Івана Франка була широко представленою у друкованих виданнях України та світу. У 2023 році науковці Університету опублікували 149 монографій, з них 51 видано за кордоном, 25 підручників, 168 навчальних посібників, 1339 статей, з них 805 – у журналах, які індексуються в наукометричних базах даних Scopus і Web of Scienсe (серед них 426 – у журналах із імпакт-фактором), та 269 – в інших закордонних виданнях. Також у 2023 році видали 57 випусків Вісника Львівського університету та інших періодичних видань.

Так, Львівський університет є засновником і видавцем 51 наукового періодичного видання, а саме Вісника Львівського університету (21 Серія), 17 збірників наукових праць, 12 наукових і одного науково-популярного журналу. В електронній формі виходить «Journal of Applied and Numerical Analysis / Журнал прикладного та чисельного аналізу», «Вісник Львівського університету. Серія Юридичні науки». До Переліку наукових фахових видань України, в яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора наук і доктора філософії, у категорії «А» зареєстровано «Журнал фізичних досліджень» і «Біологічні студії», у категорії «Б» – 29 видань Університету, та ще чотири видання підготували документи на перереєстрацію.

Знаково, що «Журнал фізичних досліджень» індексується у наукометричних базах даних Scopus, Web of Science (Emerging Sources Citation Index), журнали «Біологічні студії» та «Математичні студії» – в базі даних Scopus. Також «Вісник Львівського університету. Серія географічна», «Вісник Львівського університету. Серія журналістика», «Вісник Львівського університету. Серія соціологічна», «Вісник Львівського університету. Серія філософсько-політологічні студії», «Вісник Львівського університету. Серія юридична», збірники наукових праць «Вроцлавсько-Львівський юридичний збірник», «Іноземна філологія», «Мова і суспільство» входять до наукометричної бази даних Index Copernicus International. Натомість збірник «Іноземна філологія» входить до наукометричної бази даних EBSCO та індексується в базі даних Directory of Open Access Jornals, а журнал «Український часопис конституційного права» – до Scientific Indexing Services та Academic Resource Index.

У 2023 році в ЛНУ ім. Івана Франка функціонують 10 спеціалізованих рад із захисту докторських дисертацій (ще 2 – на перереєстрації) і створили 69 спеціалізованих разових рад із захисту дисертацій на здобуття ступеня доктора філософії. Наукові та науково-педагогічні працівники, а також докторанти та аспіранти Університету захистили 6 докторських дисертацій, 48 дисертацій доктора філософії та 2 кандидатські дисертації.

Незважаючи на всі виклики часу, науковці Університету продовжують здобувати нові звання та нагороди. Так, за вагомий внесок у розвиток науки та високі здобутки у різних сферах понад 80 наукових та науково-педагогічних працівників Львівського університету відзначили державними нагородами, почесними званнями, преміями та іншими відзнаками.

У 2023 році Університет – серед лідерів закладів вищої освіти України за національними та міжнародними рейтингами: Консолідований рейтинг ЗВО України (2 місце), Ukrainian National H-index Ranking 2023 (3 місце), ТОП-200 Україна (5 місце),  Scopus (3 місце), QS World University Rankings: Europe 2024 (5 місце), THE World University Rankings 2024 (4-10 місце), QS World University Rankings 2024 (9-11 місце).

Окрім того за звітний період в Університеті провели 84 наукові конференції, з них 53 – міжнародні. Науковці виголосили 3309 доповідей на наукових конференціях та 1914 доповідей на Звітній науковій конференції Університету за 2022 рік, здійснили 194 виїзди за кордон для участі у міжнародних конгресах, форумах, конференціях і семінарах.

Не менш важливою частиною діяльності університету є наукова активність студентської молоді: упродовж року у Львівському університеті проводили численні студентські конференції, олімпіади, семінари та конкурси, зокрема 34 наукові та науково-практичні конференції студентів, аспірантів і молодих вчених, із них – 16 міжнародних та 15 всеукраїнських. У доробку студентів – 627 наукових статей, з них 179 – одноосібних, та 1899 тез доповідей на конференціях, у тому числі 863 одноосібних. У роботі наукових конференцій взяли участь 1869 студентів (у міжнародних – 768).

Також на базі Університету провели І тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт на 17 факультетах і ТВСП «Черкаське навчально-наукове відділення Університету» із 70 галузей знань і спеціальностей. Участь в інтелектуальних змаганнях взяли 752 студенти, а дипломами нагородили 237 студентів переможців І туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт.

Львівський національний університет імені Івана Франка провів ІІ тур Всеукраїнського конкурсу зі спеціальностей: «Фінансова екосистема», «Сценічне мистецтво», «Соціолінгвістика», «Фінансова безпека». В ЛНУ ім. Івана Франка провели І етап Всеукраїнської студентської олімпіади на 18 факультетах і ТВСП «Черкаське навчально-наукове відділення Університету». Загалом в рамках заходу в Університеті відбулося 74 олімпіади, у яких взяли участь 1285 студентів, з них 255 осіб – переможців першого етапу Олімпіади – одержали нагороди.

Упродовж звітного періоду понад 50 студентів Університету стали лауреатами стипендій та премій, переможцями міжнародних та всеукраїнських конкурсів, олімпіад, фестивалів. Також, згідно з «Положенням про преміювання працівників, докторантів, аспірантів і студентів Університету за наукові здобутки» у 2023 році виплатили грошові винагороди за захист докторських дисертацій, наукове керівництво дисертаціями доктора філософії, кандидатськими та консультування докторськими дисертаціями, публікацію статей у наукових журналах, що індексуються в наукометричних базах даних Scopus та Web of Science, за найкращі підручники, навчальні посібники та монографії, а також патенти, отримані на ім’я Університету

В часі повномасштабної війни Університет переспрямував ключові напрямки своєї роботи на реалізацію інноваційних проєктів. Так, у 2023 році науковці Університету розробили електродний матеріал для металогідридних акумуляторів з покращеними електрохімічними характеристиками та зі зниженим вмістом рідкісноземельних металів; описали хімічну структуру нового антибіотика активного проти Mycobacterium, а також виявили гени, що контролюють біосинтез цієї сполуки; створили прототип автономної системи аналізу зображень в реальному часі та управління виконавчими механізмами на базі мікроконтролера. Також вчені ЛНУ ім. Івана Франка виявили пріоритетні напрями формування комплексних механізмів регулювання вітчизняного ринку праці в умовах повномасштабної війни та запропонували низку необхідних трансформаційних кроків для підтримання ділової активності; дослідили історію німецько-українського художнього перекладу, створили бібліографічну базу відповідних перекладів українською мовою німецької художньої літератури.

Серед знакових досягнень структурних підрозділів Університету Науково-технічна рада відзначила високий рівень організації наукової роботи та вагомі наукові здобутки працівників хімічного, біологічного, географічного та фізичного факультетів (природничі науки), факультету управління фінансами та бізнесу, історичного, юридичного та економічного факультетів (соціогуманітарні науки).

Філологічний, географічний, історичний та юридичний факультети продемонстрували знакові показники у виданні монографій, а економічний факультет, факультет міжнародних відносин, філологічний та юридичний факультети передують в опублікуванні монографій у закордонних видавництвах.

Велику кількість підручників опублікували працівники філологічного, економічного та географічного факультетів. Водночас факультет іноземних мов, юридичний, географічний та економічний факультети, Науково-технічна рада відзначила за активність в опублікуванні посібників.

Найбільше статей у виданнях з імпакт-фактором опублікували науковці фізичного, біологічного, хімічного факультетів і факультету електроніки та комп’ютерних технологій. Натомість вчені економічного факультету, факультету культури і мистецтв, факультету педагогічної освіти, факультету електроніки та комп’ютерних технологій та географічного факультету найактивніше публікували статті у виданнях, що входять до міжнародних наукометричних баз даних – Web of Science, Scopus, Index Copernicus (соціогуманітарні науки).

Найкращі показники у сфері патентно-ліцензійної діяльності продемонстрували вчені хімічного факультету, факультету електроніки та комп’ютерних технологій та фізичного факультету.

Найінтенсивніше залучали ґрантові кошти на наукову роботу біологічний, хімічний факультети та факультет міжнародних відносин, а найуспішніше виконували госпдоговори вчені хімічного факультету.

До того ж геологічний факультет Наукова-технічна рада виокремила за співпрацю з АТ «Укргазвидобування» в рамках енергетичної безпеки України, факультет прикладної математики та інформатики відзначили за значні досягнення в підготовці студентів до міжнародних турнірів. Факультет іноземних мов виокремили за перекладацьку і міжнародну діяльність з інформування світової громадськості про стан науки й університетів в Україні, філософський факультет – за діяльність Психологічної служби.

Факультет журналістики виявив активність у співпраці з українськими та зарубіжними журналістами у висвітленні інформації про події в Україні. Астрономічна обсерваторія, Ботанічний сад та Наукова бібліотека відзначилися у науково-просвітницькій діяльності, а факультет культури і мистецтв – у активній культурно-просвітницькій діяльності.

НТР наголосила на результативній діяльності Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених Університету, великій кількості нагород Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт, які здобули студенти факультету педагогічної освіти, механіко-математичного факультету та факультету культури і мистецтв. Також в ухвалі відзначили працівників і докторантів, які захистили докторські дисертації, підкреслили якісну роботу центрів колективного користування науковим обладнанням «Лабораторія матеріалознавства інтерметалічних сполук» та «Міжуніверситетський центр колективного користування клітинної біології та біоенергетики», діяльність Центру досконалості імені Жана Моне «Західноукраїнський дослідницький центр з європейських студій».

Зокрема, в ухвалі НТР відзначила кількість випускників аспірантури, які вчасно захистили дисертації доктора філософії на таких факультетах: економічному (3), юридичному (3), іноземних мов (2) та управління фінансами та бізнесу (2).

Окрім підсумкових пунктів, ухвала Науково-технічної ради містить також чимало перспективних планів і цілей на 2024 рік. Зокрема, серед завдань колективу Університету: клопотати перед Міністерством освіти і науки України про відновлення статусу «Дослідницький» для провідних університетів; сприяти розвитку Наукового парку Львівського університету «Інновації та підприємництво» для комерціалізації результатів наукових досліджень та їхнього впровадження, розвитку стартап-культури в Університеті; забезпечити виконання дослідницьких проєктів з підприємствами оборонного спрямування; сприяти формуванню міжфакультетських наукових груп, спеціалізованих вчених рад, редколегій наукових видань; поглибити міжнародну наукову співпрацю та залучати провідних вчених до виконання спільних наукових проєктів і до організації та проведення наукових конференцій; створити нові центри колективного користування науковим обладнанням та інноваційні лабораторії тощо.

Детальніше з усіма ключовими завданням Львівського університету у сфері наукової роботи можна ознайомитися в Ухвалі «Про підсумки наукової діяльності Університету у 2023 році».

Світлини: Олега Вівчарика та Ярини Пришляк Більше фото