Оксана Забужко прочитала лекцію студентам Університету

24 квітня 2023 року у межах проєкту «Лекторій» Української студентської ліги у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася лекція відомої української письменниці, викладачки та політичної активістки Оксани Забужко. Тема для обговорень – «Пробудження Європи, або Велика Війна як культурна трансформація» – згуртувала зацікавлених студентів та викладачів Університету, які завітали на захід, що відбувався на Камерній сцені навчального корпусу Львівського університету на вулиці Олександра Фредра.

Розпочала розмову Оксана Забужко із проблеми сприйняття нашого громадянського обов’язку в сучасних умовах повномасштабної війни. Аналізуючи засади мислення людей, народжених у час, коли Україна ще не була незалежною, чи саме у складний період змін та порівнюючи його із тими ідеями, які зароджуються у суспільстві, яке стабільно розвивається, є відносно комфортним, спікерка зауважила, що, на думку частини молодих українців, громадянський обов’язок обмежується періодичним надсиланням коштів на потреби армії. «Ви – покоління війни, тепер це Ваша війна. Вам треба вчитися розуміти, що з нею робити, що робити з цим світом», – звернулася до молоді Оксана Забужко і додала: «Моя думка така: нам, людям, які перебувають в часі турбулентності, треба пристебнути ремені на найближче десятиліття».

У своєму виступі Оксана Забужко торкнулася питання зміни цінностей у суспільстві, яка безухильно відбувається в часі складних випробувань, а особливо – в період війни, зокрема, письменниця поговорила з молоддю про боротьбу із залишками імперського мислення, яке, на жаль, досі існує у свідомості багатьох людей, проте чимало його наративів знищило повномасштабне вторгнення та жорстокість ворога.  Так, за словами спікерки, війна зруйнувала чимало вкоренілих стереотипів, які жили не лише в головах представників українського суспільства, але й у загальносвітових масштабах.

«Ми за 30 років як незалежна держава зробили дуже і дуже мало», – зазначила Оксана Забужко в контексті аналізу сприйняття України як окремої держави, розуміння її цілісної культури представниками інших суспільств. Зокрема, письменниця наголосила, що «на жаль, у ХХІ столітті право на суб’єктність у світі досі завойовується силовими методами. Україна це право здобула потом і кров’ю наших воїнів». Також війна як певна культурна трансформація, яка впливає на соціум зсередини, на думку Оксани Забужко, торкнулася низки недолікованих ран нашого суспільства, які відкрилися і почали знову кровоточити з моменту, коли перші російські бомби впали на українські міста.

Під час лекції говорили і про творення образу України у середовищі міжнародної спільноти через літературу, зокрема переклад популярних сучасних творів. «Варто розуміти, що по-справжньому ми можемо говорити про культурну присутність країни у свідомості іноземної спільноти тоді, коли за живими авторами з’являються класики і виявляється, що їх було достатньо, а їхня творчість демонструє певну традицію, тяглість, історичну лінію. Коли за Оксаною Забужко є Леся Українка», – зазначила спікерка.

Також письменниця торкнулася питання популярності російської літератури у світі і пояснила певні нюанси стратегічного просування ідей і наративів про державу через творчі шляхи – так зване демонстрування «людського обличчя» задля переконання інших, що «ми є такими ж, як і ви».

Під час розмови з академічною спільнотою Оксана Забужко не оминула увагою проблему викривленого розуміння історії України світовою спільнотою, що трапилося внаслідок багатолітнього спотворення росією правди про наше минуле. Проте проблемою, на думку письменниці, є й те, що певні епізоди історії не є вивченими та усвідомленими й самим українцями. «Існують частини української історії, які досі виразно не проговорені, не донесені до свідомості наших громадян, проте мають бути обов’язково включені у наш ідентифікаційний аспект. Адже вони дають відповідь на дуже багато запитань, дозволяють зрозуміти, що ми дуже довго були «сірим кардиналом» всієї європейської минувшини, а тепер ми знімаємо свій каптур і постаємо перед світом у всій своїй красі та силі», – підкреслила Оксана Забужко.

На завершення заходу усі охочі мали змогу поставити запитання українській письменниці. Студентів цікавили як філософське осмислення російсько-української війни, популяризація української культури у глобальному медіапросторі, пошук відповіді на запитання, що робити сьогодні і що робити у найближчі роки, так і більш особисті сенси: до прикладу, літературні вподобання Оксани Забужко та її подальші письменницькі плани. Закінчилася тепла розмова аплодисментами та словами вдячності знаній майстрині українського слова.

Світлини: Олега Вівчарика та Ярини Пришляк Більше фото