Олександрі Сербенській – 95: відбулася Урочиста академія з нагоди ювілею Професорки

1 березня 2024 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася урочиста академія «Педагог, учений, особистість», присвячена 95-річчю докторки філологічних  наук,  професорки кафедри радіомовлення і телебачення, Заслуженої  професорки  Університету, дійсного члена Наукового товариства імені Тараса Шевченка, почесного академіка ГО «Національна академія наук вищої  освіти  України» Олександри Сербенської.

Відкрив захід декан факультету журналістики, професор Іван Крупський, який наголосив на неоціненному внеску Олександри Антонівни у становлення і розвиток українського мовознавства. Надалі за допомогою дистанційного зв’язку до присутніх звернулася й сама ювілярка. «Вітаю усіх, хто працює над Словом, хто стоїть на сторожі рідної української мови й торує їй шлях в новій фазі життя», –  зазначила Олександра Антонівна й подякувала усім, хто долучився до організації академії, яку вона розцінює як прояв великої уваги до Університету і до пошанування праці педагога.

Слова вітання ювілярці адресував Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. «День народження такої видатної особистості, як Олександра Антонівна, – це свято не тільки сім’ї, родини, зокрема, й журналістської родини, а й, переконаний, це свято Львівського національного університету імені Івана Франка, це подія в житті Університету», – зазначив Ректор.

«Праця і постава Олександри Антонівни і таких, як вона, дала можливість в непрості часи зберегти Університет і середовище, де розвивається український дух й українська наука, де формуються молоді люди, як особистості», – констатував Володимир Петрович, побажавши ювілярці «міцного здоров’я і творчого многоліття». Ректор також відзначив Олександру Сербенську Подякою за багаторічну сумлінну працю, вагомі здобутки у науково-педагогічній діяльності, виховання багатьох поколінь кваліфікованих фахівців і значний внесок у розвиток української мови і культури.

До вітальних слів долучився директор департаменту освіти і науки Львівської обласної військової адміністрації Олег Паска. «Сьогодні надзвичайна подія, адже немає нічого приємнішого, ніж привітати Людину, про яку стільки добрих відгуків від учнів і колег», – зазначив Олег Паска, наголосивши на вагомому внеску Олександри Сербенської у розвиток багатьох поколінь випускників факультету журналістики. Олег Володимирович передав ювілярці грамоту Львівської  обласної військової адміністрації за багаторічну науково-педагогічну діяльність, активну громадянську позицію і збереження самобутності українського слова.

Від імені Львівського обласної ради Олександру Сербенську привітав керуючий справами ЛОР Ярослав Гасяк. «Працівники апарату Львівської обласної ради, які навчалися в Університеті, пригадують те, якою виваженою, якою професійною і якою людяною є Олександра Сербенська. Ці слова є додатковим свідченням того, якою видатною людиною є ювілярка», – зазначив Ярослав Гасяк і побажав ювілярці натхнення, щоб ще більше молодих людей могли почути її мудрість. Депутат передав для Олександри Антонівни Подяку Львівської обласної ради за вагомий особистий внесок у розвиток освіти і науки, плідну науково-педагогічну діяльність, багаторічну сумлінну працю і високий професіоналізм.

З вітальним словом до Олександри Антонівни звернувся й голова Наукового товариства імені Шевченка, директор Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача, доктор фізико-математичних наук, професор Роман Кушнір. Окрім щирих вітань, Роман Михайлович подарував уродинниці ювілейну медаль «150 років Наукового товариства ім. Шевченка», після чого зазначив, що нещодавно Президія НТШ прийняла рішення про присудження Олександрі Сербенській звання Почесного члена НТШ.

Перший заступник Львівського міського голови Андрій Москаленко поділився спогадами від спілкування з ювіляркою і передав для неї спеціальну відзнаку міста Львова – статуетку «Лев», а також Подяку Львівського міського голови.

Надалі слово про ювілярку, а саме наукову доповідь  «Педагог, учений, особистість» виголосив доктор філологічних наук, професор кафедри радіомовлення і телебачення Василь Лизанчук. Василь Васильович підкреслив, що приймаючи цифру «95», яка увінчує літа докторки філологічних  наук, професорки Олександри Сербенської, кожен відчуває серцем особливу мелодію одухотворення від її ювілейного життєдайного часопростору.

«Надзвичайну духовно-освітню, державотворчу  енергію випромінює цифра «65». Це – роки доброчесної праці у нашому Львівському національному університеті імені Івана Франка, які тривають від 1959 року до сьогодні. З 60-х років  минулого століття  Олександра Сербенська навчає студентів – майбутніх журналістів пізнавати й осмислювати неповторну тайну культури  української мови і доброзичливо, вимогливо прищеплює вміння  доносити до читачів, радіослухачів, телеглядачів, блогерів  глибинну  сутність  українського слова – основи  формування  національної ідентичності», – поділився Василь Лизанчук.

Василь Васильович переконаний, що ювілей  Олександри Антонівни є вагомою підставою для об’єктивного, правдивого, щиросердного визнання і поціновування громадськістю, науковцями, педагогами, студентами, друзями, приятелями, славною родиною її потужної інтелектуальної, науково-педагогічної і суспільно-громадської діяльності заради розвитку і утвердження української мови, високої духовності, національної свідомості й гідності, державницького мислення і переконання, морально-духовних цінностей, розбудови незалежної, демократичної, правової, соціальної Української Держави.

Привітав ювілярку й декан філологічного факультету Роман Крохмальний. «Філологічна спільнота Львівського університету пишається тим, що Ви, шановна Олександро Антонівно, не просто працювали п’ять років на кафедрі української мови імені професора Івана Ковалика, а й дали надзвичайний поштовх нашим студентам, а сьогодні – викладачам, професорам і доцентам. Кожен із нас пишається цим. Ми відчуваємо не просто Вашу велику любов до слова, а й бажання оберігати українське слово й українську мову», – зауважив декан, звертаючись до ювілярки.

До вітальних слів приєднався голова Первинної профспілкової організації працівників Університету Юліан Бек: «Олександра Антонівна багато років була і залишається для нас прикладом людини, яка утверджує українську мову, дбає про чистоту спілкування українською мовою. Її внесок у розвиток українського мовознавства є неоціненним». Голова профкому передав уродинниці Подяку Федерації професійних спілок України  за високий професіоналізм, активну громадську позицію та з нагоди ювілею.

Слова вітання Олександрі Антонівні адресувала доцентка кафедри журналістики Українського католицького університету Вікторія Бабенко: «Ваше свято, Олександро Антонівно, є дуже теплим і для мене. В цей день я дякую за усе добро, яке отримала від спілкування і праці з Вами. Я часто чула від Вас «Благословенні лиш любов і праця, і вдячність за добро». Саме ці слова якнайкраще розкривають багатовимірний характер академічної та громадської діяльності нашої дорогої Вчительки».

З вітальним словом до уродинниці звернулася співавторка видання «Антисуржик», доцентка кафедри мови ЗМІ Львівського університету Христина Дацишин. «Олександра Антонівна є Учителем не лише для багатьох поколінь випускників факультету журналістики нашого Університету. Хтось мав змогу слухати її в аудиторії, хтось читав її підручники, посібники і наукові праці. Ті ж люди, які мали щастя спілкуватися з нею, назавжди залишаються зачарованими – зачарованими її глибоким розумом, її широкими знаннями, її вмінням поєднувати ці знання, її вмінням відчувати нове в науці і вмінням завжди залишатися молодою», – поділилася Христина Петрівна.

До ювілярки звернулася також завідувачка кафедри радіомовлення і телебачення Львівського університету Парасковія Дворянин, яка передала Олександрі Антонівні надзвичайно цінний подарунок –  авторську ікону Лева Скопа, намальовану на дошці від боєприпасів. «В Олександри Антонівни є багато учнів, які зараз воюють. І вони нам передали цю ікону, а колись дошку від боєприпасів, на якій відомий український іконописець Левко Скоп намалював небесну покровительку Олександри Антонівни», – зазначила Парасковія Ярославівна.

Урочисту академію супроводжувала виставка науково-педагогічних  праць Олександри Антонівни, серед яких –  «Словник паронімів української мови»  (співавтор  Д. Гринчишин), «Антисуржик: Вчимося ввічливо поводитись і правильно говорити», створений групою авторів за загальною редакцією Олександри Сербенської, «Словник труднощів української мови» (у співавторстві), «Словник-довідник культури української мови» (у співавторстві) і навчальний посібник «Українська мова. Практикум»  (у співавторстві).

Під час академії відбувся й показ документального фільму про Олександру Сербенську, який підготували  журналісти ТРК «Перший Західний». Разом з тим, вітальні відеозаписи ювілярці надіслали вдячні учні з різних куточків України, а також колеги з Польщі.

Завершилась зустріч спільним виконанням «Многая літа» Професорці. Усі подарунки, нагороди, квіти і, звичайно, найтепліші вітання ювілярці передали доньці Олександри Антонівни – Оксані Рибак, яка була присутня в залі. А після завершення урочистостей, усі охочі особисто відвідали Олександру Сербенську й побажали їй міцного здоров’я і творчого многоліття!

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото