Проректор з наукової роботи Львівського університету – співавтор законопроекту «Про наукову і науково-технічну діяльність»

Верховною радою 14 липня 2015 р. внесено до порядку денного розгляд проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» щодо врегулювання окремих актуальних питань у науковій сфері та створення передумов її реформування.

Україна зобов’язалась розвивати співробітництво у сфері науки та інновацій з Європейським Союзом, в рамках цього підписано Угоду про участь України у рамковій програмі ЄС з наукових досліджень та інновацій «Горизонт 2020». Співробітництво з ЄС покликане надати потужного імпульсу розвитку та функціонуванню внутрішнього українського дослідницького простору, наблизити організацію та функціонування Українського дослідницького простору до світових та, зокрема, європейських стандартів. Серед актуальних на сьогодні питань стоять взаємодії університетів та академічних установ, механізмів фінансування і стимулювання досліджень, підняття престижу науки і підтримки молодих вчених, наукових відряджень та закордонних стажувань. Важливим є запровадження концептуально нових підходів, зокрема, до принципів організації наукової сфери та діяльності науково-дослідних установ, до механізмів фінансування як фундаментальної і прикладної науки, так і розробок та інноваційної діяльності.

Проектом Закону пропонується внести 51 зміну до чинного Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», з яких 15 передбачають включення нових статей. Впроваджуються нові статті, які стосуються закордонних наукових відряджень та наукових стажувань дослідників, що дозволить законодавчо врегулювати давно наболілі проблеми з мобільністю українських дослідників. Закон також передбачає нову редакцію статей, що регулюють відносини у пенсійній та соціальній сферах.

Пропонується доповнити чинний Закон статтями, які дозволять державним науковим установам створювати господарські товариства з метою використання об’єктів права інтелектуальної власності, а також створення дослідницьких інфраструктур, які забезпечать об’єднання зусиль та ресурсів наукових установ і вищих навчальних закладів, та їхню інтеграцію до Європейського дослідницького простору. Встановлюється заборона на приватизацію наукових об’єктів, що становлять національне надбання, та доповнено положення про нарахування стажу наукової роботи з врахуванням досвіду роботи за кордоном. Проект Закону містить нову статтю, яка передбачає створення Національного фонду досліджень. Його основною функцією є розподіл виділеного бюджетного фінансування на прозорих конкурсних засадах згідно з європейськими процедурами експертизи.

Проект дозволить покращити соціальні та трудові умови працівників наукових установ та частково удосконалить систему самоврядування цієї сфери, буде сприяти подальшому реформуванню та прискоренню розвитку наукової сфери України, її подальшій інтеграції в європейський науковий простір, ефективніше впроваджувати та комерціалізувати наукові дослідження та розробки і як наслідок покращить інвестиційний клімат наукової сфери України.