Розпочався XIII науково-практичний онлайн-семінар «Проблеми геоморфології і палеогеографії Українських Карпат та прилеглих територій»

2 березня 2023 року на географічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка стартував XIII науково-практичний онлайн-семінар за міжнародної участі «Проблеми геоморфології і палеогеографії Українських Карпат та прилеглих територій». Семінар присвячено 85-річному ювілею відомого вченого, дослідника-геоморфолога, Заслуженого професора Львівського національного університету імені Івана Франка Ярослава Кравчука та обговоренню найновіших геоморфологічних і палеогеографічних досліджень на теренах України та Європи, зокрема Українських Карпат, а також сучасних викликів і проблем геоморфології і палеогеографії.

До науково семінару долучилася академічна спільнота географічного факультету Львівського університету, вчені з низки українських та іноземних наукових установ, друзі, колеги та учні професора Ярослава Кравчука.

З вітальним словом до ювіляра та усіх присутніх звернувся Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Він подякував колегам з Польщі за увагу до важливої події, яку організував географічний факультет ЛНУ ім. Івана Франка, і відзначив присутність на заході багатьох добрих друзів Ярослава Кравчука. «Це є свідченням щирої натури Ярослава Софроновича, який за довгі роки праці в Університеті зібрав навколо себе широке коло видатних особистостей. Він є Заслуженим професором не за титулом, а за своєю сутністю, адже саме такі люди складають духовну екзистенцію Львівського університету», – зазначив Володимир Петрович, пригадав основні віхи професійного шляху Ярослава Кравчука та вручив професору подяку за багаторічну сумлінну працю, побажавши йому творчого многоліття.

Привітав Ярослава Кравчука декан географічного факультету Львівського університету Володимир Біланюк. «У житті кожної людини є вершини, яких вона поступово досягає: вони бувають науковими, творчими, духовними. Неперевершеність особистості Ярослава Кравчука полягає в тих вершинах, які свого часу підкорив Заслужений професор Університету. Йому належать найтриваліший термін завідування кафедрою геоморфології і палеогеографії – чотири десятки років, найдовший термін членства у Вченій раді Університету – 31 рік, найтриваліший термін очолювання спільноти географічного факультету – 18 років. Я дуже хочу, щоб через 15 років ми зустрілися святкувати вже його 100-літній ювілей», – підкреслив Володимир Біланюк і детально розповів учасникам заходу й про інші важливі здобутки та заслуги Ярослава Кравчука.

До учасників семінару звернувся ректор Університету Марії Кюрі-Склодовської (Польща) Радослав Добровольський. Він привітав усіх присутніх на важливому науковому заході, а особливо щирі вітання передав професорові Ярославу Кравчуку, зосередивши увагу на його цінному для світової географії професійному доробку. «Передаю щирі вітання географічній спільноті Львівського університету та всьому українському народу. Ми спостерігаємо за вашою відвагою та силою, і ви завжди можете розраховувати на нашу підтримку. Віримо в перемогу! Слава Україні!», – підкреслив Радослав Добровольський.

Привітав Ярослава Кравчука і декан факультету міжнародних відносин Львівського університету Маркіян Мальський. «Ярослав Софронович є моїм вчителем у багатьох сферах та життєвих ситуаціях. Він навчив мене любити географію, нашу прекрасну землю і цікаві подорожі, триматися в житті твердо і міцно. Чи не найбільш цінними для мене є речі, які я перейняв у Ярослава Кравчука в справі очолювання факультету. Я щиро дякую своєму вчителю і зичу добробуту, здоров’я та радості!», – наголосив Маркіян Мальський.

Слова теплих вітань Заслуженому професору Львівського національного університету імені Івана Франка Ярославу Кравчуку адресували Проректорка Люблінського католицького університету Іоанна Павла II (Польща) Ева Трасковська, завідувачка кафедри геоморфології Ягеллонського університету (Польща) Ельжбета Горчиця, завідувач кафедри фізичної географії Варшавського університету (Польща) Мацей Добський. Польські колеги наголосили на важливості збереження традиції проведення семінару навіть у складний час воєнних випробувань, акцентували на актуальності заходу та різноаспектності тематики доповідей, побажали успіху та процвітання географічному факультету ЛНУ ім. Івана Франка та довгих літ життя його колишньому очільнику і теперішньому ювіляру.

Також Ярослава Кравчука привітали й інші учасники заходу – його колеги, друзі та учні, бажаючи професору міцного здоров’я, злагоди, добробуту, натхнення і творчої енергії.

Після щирих привітань розпочалася наукова частина заходу, під час якої учасники семінару обговорили низку важливих питань, що стосуються як професійного шляху Ярослава Кравчука та інших видатних постатей львівської географії, так і проблем сучасного вчення про Землю: використання результатів спорово-пилкового аналізу пліоцен-плейстоценових відкладів України для палеогеографічних реконструкцій, відтворення топографічної поверхні урбанізованих територій на підставі геообробки лідарних даних, поширення торфових пожеж у Львівській області тощо.

Наукова зустріч міжнародної географічної спільноти продовжиться 3 березня, тоді, згідно з програмою, учасники семінару дискутуватимуть про палеоґрунти Закарпаття в районі хребта Великий Шолес, розвиток палеокріогенезу в лесово-ґрунтовій товщі середнього плейстоцену України, морфолітологічну характеристику флювіальних і еолових елементів геосистеми долини Вишні у межах Надсянської улоговини, рельєф Передкарпаття як чинник поширення ґрунтів та торкнуться й інших багатоаспектних питань, які в сукупності складають широку картину проблем геоморфології і палеогеографії Українських Карпат та прилеглих територій.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото