Стартував Всеукраїнський науковий семінар пам’яті професора Анатолія Мельника

6 жовтня 2022 року розпочав роботу Всеукраїнський науковий семінар пам’яті професора Анатолія Мельника «Прикладне ландшафтознавство: історія, сучасність, перспективи».

Анатолій Мельник – доктор географічних наук, професор, завідувач кафедри фізичної географії Львівського національного університету імені Івана Франка (2001-2020). Кандидатську дисертацію «Ландшафтний моніторинг Карпат (на прикладі природних територіальних комплексів Івано-Франківської області)» Анатолій Мельник захистив у 1991 році, докторську «Еколого-ландшафтознавчий аналіз Українських Карпат» – у 2000 році. З 1994 року був науковим керівником Чорногірського географічного стаціонару, а в 1994-2001 рр. – завідувачем цього ж стаціонару (за сумісництвом). Наукові інтереси Анатолія Мельника були пов’язані з фізичною географією, ландшафтознавством і геоекологією. На факультеті він викладав курси «Ландшафтознавство», «Екологічна географія», «Основи геоекології», «Географічний моніторинг». Науковець досліджував ландшафти Українських Карпат та їх екологічні проблеми, питання раціонального природокористування, охорони природи і сталого розвитку регіону. Розробив і застосував на практиці в Українських Карпатах теоретико-методичні основи ландшафтного моніторингу та наукові основи регіонального еколого-ландшафтознавчого аналізу гірських і передгірських територій. Анатолій Мельник відійшов у Вічність 16 квітня 2020 року.

Науковий семінар відбувся у змішаному форматі. Модерував захід завідувач кафедри геоекології і фізичної географії Іван Круглов.

Під час офіційного відкриття форуму до присутніх звернувся проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський.

«Ми раді вітати учасників з усієї України, з різних університетів, адже нас об’єднує спільна мета – робота задля перемоги нашої держави. Сьогодні реалії ставлять нові виклики перед представниками усіх галузей науки, – наголосив проректор. – Важливою є роль географії, зокрема, ландшафтознавства, яке відкриває перед нами багатства, які дарувала нам природа, забезпечує інструмент для захисту рідної землі, сприяє виконанню господарських завдань, розвитку туризму, є засобом збереження екосистем, зокрема тих, які є пошкоджені внаслідок ворожих дій. Завдання, які вирішує ландшафтознавство, безумовно корисні і важливі як у воєнний час, так і в час післявоєнного відновлення держави, який неодмінно настане».

Роман Євгенович також окреслив вагомий внесок Анатолія Мельника у розвиток ландшафтознавства. «Географами стають непересічні особистості, в яких живе дух свободи і взаємопідтримки. Розвиток ландшафтознавства у Львівському університеті неможливо уявити без постаті Анатолія Мельника. Багаторічний завідувач кафедри фізичної географії, керівник Львівської наукової школи ландшафтознавства запам’ятався своїм колегам та учням істинною відданістю своїй праці. Він залишиться у нашій пам’яті успішним вченим й ефективним керівником», – констатував Роман Гладишевський, побажавши учасникам семінару плідної роботи.

Учасників заходу привітав також віце-президент Українського географічного товариства В’ячеслав Олешенко. «Наші наукові інтереси значною мірою перегукувалися. Анатолій Мельник бачив географію набагато ширше і виходив далеко за межі сучасного традиційного ландшафтознавства. Він дуже вболівав за те, як розвиватиметься його кафедра, факультет, географічне товариство. Тож найкращим вшануванням пам’яті Анатолія Васильовича, переконаний, має бути те, що ми всі разом надалі повинні утверджувати й розвивати ті дослідження й думки, які він розпочав», – зазначив В’ячеслав Іванович.

Спогадами про Анатолія Мельника поділився декан географічного факультету Володимир Біланюк, який констатував, що Анатолій Васильович був надзвичайним працелюбом.

«Для нього були характерні наполегливість, наукова впертість, вірність традиціям. Власне такі якості найкраще змальовують Анатолія Васильовича Мельника. Саме під керівництвом Анатолія Васильович відбулася значна активізація роботи у Чорногірському стаціонарі – створення навчальної лабораторії, розширення спектру наукових досліджень, публікація навчального посібника «Чорногірський географічний стаціонар». Багато зусиль він доклав для популяризації географії, популяризації наукового й освітнього полігону «Чорногірський географічний стаціонар», – поділився декан.

Надалі семінар продовжив свою роботу у форматі виголошення доповідей. Упродовж роботи семінару його учасники презентують доповіді про життєвий шлях і науковий доробок професора Анатолія Мельника (1957 – 2020), а також обговорюють концептуальні основи прикладного ландшафтознавства, методи та регіональні приклади ландшафтознавчих досліджень.

Всеукраїнський науковий семінар «Прикладне ландшафтознавство: історія, сучасність, перспективи» триватиме упродовж 6-9 жовтня 2022 року у різних локаціях, серед яких і Чорногірський географічний стаціонар (Ворохта), який займав особливе місце у житті Анатолія Мельника.

З програмою та матеріалами семінару можна ознайомитися за посиланням.