Стартувала Міжнародна науково-практична конференція «Міжнародне право на зламі епох»

20 жовтня 2023 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка розпочалась Міжнародна науково-практична конференція, приурочена 30-річчю Української асоціації міжнародного права «Міжнародне право на зламі епох». Захід відбувається у змішаному форматі за участі представників як академічної спільноти ЛНУ ім. Івана Франка, так й інших провідних науково-освітніх установ України та світу, суддів Європейського Суду, представників Європейської асоціації міжнародного права, Американської спілки міжнародного права, юристів, дипломатів та дослідників міжнародного права.

Насамперед до учасників заходу звернувся завідувач кафедри європейського права, заступник декана факультету міжнародних відносин з наукової і навчально-виховної роботи, віце-президент Української асоціації міжнародного права  Михайло Микієвич. Він привітав присутніх з початком роботи міжнародної науково-практичної конференції та запросив вшанувати усіх полеглих Героїв України хвилиною мовчання.

До слова запросили першого проректора Львівського університету Андрія Гукалюка. «Назва сьогоднішньої конференції є дуже символічною – «Міжнародне право на зламі епох» – адже фахівці міжнародного права мають особливу надважливу місію в умовах повномасштабної війни, яку розпочала і веде росія, війни, яка є свідченням великої цивілізаційної прірви між демократією й тоталітаризмом. Також знаково, що 30-річчя Української асоціації міжнародного права збіглося в часі з 20-тиліттям кафедри європейського права факультету міжнародних відносин. Принагідно вітаю як представників УАМП, так і науковців-міжнародників ЛНУ ім. Івана Франка. Зичу учасникам конференції плідних дискусій та нових ідей, які сприятимуть розвитку міжнародного права», – підкреслив Андрій Гукалюк та вручив науковцям кафедри  європейського права  подяки Ректора.

Після цього модерування заходу перейняла президентка Української асоціації міжнародного права, професорка кафедри міжнародного права Навчально-наукового інституту міжнародних відносин КНУ ім. Тараса Шевченка Ольга Буткевич, яка подякувала ЛНУ ім. Івана Франка за гостинність та побажала учасникам заходу якнайскорішої перемоги.

Декан факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка Маркіян Мальський, звертаючись до колег, зазначив, що зараз людство стоїть на порозі побудови нового світового ладу, який «ми маємо творити розумно, виважено і свідомо». «Важливим елементом цього процесу є міжнародне право, яке у свою чергу має інтелектуальну наукову структуру. Тож я щиро вітаю з чудовим ювілеєм кафедру європейського права, яка за 20 років своєї діяльності стала одним із провідних центрів дослідження і викладання права Європейського Союзу, що є особливо актуальним в умовах підготовки юристів-міжнародників для сфери забезпечення європейської інтеграції України», – зауважив Маркіян Мальський та побажав учасникам конференції цікавих і продуктивних дискусій.

У форматі відеозвернення учасників заходу привітав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. «Сьогодні міжнародне право загалом і міжнародне кримінальне право зокрема перестало бути для нас лише темами наукових досліджень, на жаль, це тепер сфера цілком практичних та дуже складних завдань зовнішньої політики. Із першими ракетними ударами 24 лютого 2022 року були зруйновані не лише злітно-посадкові смуги українських аеродромів – була вщент розтрощена повоєнна безпекова архітектура в Україні та світі, були поставлені під сумнів самі засади міжнародного порядку, створені після 1945 року. Перед українською дипломатією стоять не абстрактні, а цілком конкретні виклики – як притягнути російське військове керівництво до відповідальності за злочини агресії проти України. Очевидно, що ми живемо в період, коли йдеться не лише про вивчення, а про творення і трансформацію міжнародного права. Це час особливої відповідальності, яка лежить на всіх нас. Я переконаний, що ми в силах досягнути справедливості, адже Україна стоїть перед цим викликом – не сама», – акцентував Дмитро Кулеба.

Надалі з вітальним словом до присутніх звернувся ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Бугров: «За 30 років свого функціонування Українська асоціація міжнародного права об’єднала велику кількість фахівців-практиків, дипломатів, науковців, що є свідченням правильності шляху, які свого часу обрали батьки-засновники УАМП.  У юристів-міжнародників попереду ще дуже багато важливих справ – кроків, які сприятимуть розвитку української науки, зміцненню міждержавних відносин. Зичу усім міцного здоров’я, нових звершень та переможного миру для України».

До слова запросили президента Американської спілки міжнародного права Грегорі Шеффера. «Мені дуже приємно вітати вас з цієї знакової нагоди – ювілею Української асоціації міжнародного права. Зараз, під час повномасштабної війни, її діяльність набуває особливої актуальності. росія порушила фундаментальні засади міжнародного права і тим самим сколихнула увесь світовий порядок. Стійкість українського народу, керівництва держави і всієї юридичної спільноти, без перебільшень, викликала захоплення цілого світу. Переконаний, що ми повинні стояти на сторожі Закону разом, тож Американська спілка міжнародного права запропонувала низку ініціатив для підтримки української правової спільноти. Зокрема, ми встановили партнерство з окремими українськими юридичними закладами освіти. Безперечно, для нас велика честь співпрацювати з Українською асоціацією міжнародного права і ми впевнені, що результати нашого партнерства будуть втілені у конкретних діях, які допоможуть нам разом дати відсіч ворогові», – зауважив Грегорі Шеффер.

Суддя Європейського суду з прав людини Латіф Гусейнов також привітав усіх присутніх з початком конференції: «Для мене велика честь бути запрошеним на цей захід. Приємно, що ми всі зібралися тут сьогодні у цей непростий для України час, щоб відсвяткувати річницю Української асоціації міжнародного права з розумінням того, що українська школа міжнародного права продовжує свій невпинний розвиток задля встановлення миру і справедливості».

До учасників заходу звернувся декан юридичного факультету Вільнюського університету Шинкунас Гарольдас, наголосивши на важливості міжнародного права в контексті геополітичної ситуації, яка склалася у світі після повномасштабного вторгнення росії на територію України. «Варто сказати про важливість міжнародного права і його велике значення для кожної держави. Підтвердженням цього є ті події, які зараз відбуваються в Україні, в Ізраїлі та інших частинах світу, де порушуються самі засади міжнародного права. Зрозуміло, що ми повинні робити все можливе, щоб відновити міжнародне право, а також шукати можливості для його розвитку та вдосконалення», – зазначив Шинкунас Гарольдас та побажав українцям якнайшвидшої перемоги.

Опісля урочистого відкриття захід продовжився у форматі трьох панелей: «Наука і викладання міжнародного права», «Міжнародне право під час та після війни», «Вступ України в Європейський Союз та НАТО: правові механізми та інструменти забезпечення безпеки і відновлення держави». Модерували панелі професорка Ольга Буткевич, суддя Європейського Суду з прав людини, перший віцепрезидент Української асоціації міжнародного права Микола Гнатовський та професор Михайло Микієвич.

Під час роботи конференції науковці-правники, посли, представники юридичних організацій та установ Європи поділилися власними думками та напрацюваннями стосовно розвитку української правової системи в контексті євроінтеграційних процесів, шукали шляхи вирішення актуальних питань становлення юридичної освіти і наближення методик викладання права в Україні, відповідно до вимог ЄС. Окрему увагу учасники конференції зосередили на обговоренні інструментів міжнародного права, які впливають на перебіг повномасштабної війни в Україні, та їхнього подальшого застосування з метою повоєнної відбудови держави після перемоги.

Конференція продовжить свою роботу 21 жовтня: програмою передбачено проведення семінару з методики викладання міжнародного гуманітарного права.

Додамо, що «Українська асоціація міжнародного права» (ВГО УАМП) – це всеукраїнська громадська організація науково-практичного характеру, яка об’єднує фахівців з теорії і практики міжнародного права, дипломатів, науковців, працівників міністерств та відомств, адвокатів, правозахисників тощо, чия діяльність пов’язана із міжнародним правом. УАМП стала співзасновником Українського часопису міжнародного права, організатором чисельних наукових заходів, ініціатором багатьох проєктів.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото