Студентам-міжнародникам розповіли про ключові аспекти медіаграмотності

16 листопада 2023 року на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася зустріч із представниками ГО «Детектор медіа» та Центром стратегічних комунікацій StratCom Ukraine, які представили ключові аспекти своєї роботи, окреслили суть, специфіку, основних акторів дезінформаційної та пропагандистської діяльності та презентували онлайн-гру «Хайп проти Правди». Метою гри є показати, як формується інформаційне поле, чому і як виникають маніпуляції та фейки та чого потрібно уникати, щоб не наражати на небезпеку себе й свою країну. Крім того, організатори ставили собі за мету підвищити медіаграмотність української аудиторії та її стійкість до створеної росією дезінформації, зокрема пов’язаної з темою НАТО в Україні. Гру розробили Центр інформації та документації НАТО (ЦІДН) спільно з Центром стратегічних комунікацій StratCom Ukraine.

Участь у заході взяли студенти та викладачі факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка, які активно займаються науковими дослідженнями у сфері медіаграмотності, інформаційної гігієни та безпеки. Лекція відбувалася у змішаному форматі з використанням платформи Zoom. Модерував захід завідувач кафедри міжнародних комунікацій та цифрової дипломатії Роман Вовк.

У лекційній частині фахівці із медіаграмотності охарактеризували особливості діяльності анонімних телеграм-каналів, поширення фейків та їхній розвиток до наративів, окреслили основні техніки та прийоми дезінформації, військової пропаганди, найбільш поширені кейси наративів російської пропаганди, спрямовані, зокрема, проти НАТО (агресивність блоку, війна між Альянсом і рф, а не між Україною та росією тощо), актуальні проблеми і перспективи протидії російській пропаганді та дезінформації. Детально було представлено також інструменти та заходи такої протидії, зокрема соціальні медійні платформи, інструменти перевірки фото- та відеофейків, залучення інфлюенсерів, інтерактивна взаємодія з аудиторією, відеоматеріали, кооперація з іншими міжнародними організаціями тощо).

Відповідаючи на запитання учасників, доповідачі відзначили важливість медіаграмотності у протидії дезінформації, недопущенні розколів у суспільстві, дотриманні принципів демократії та соціальної згуртованості навколо фундаментальних цінностей. Важливо при цьому чітко розмежовувати свободу слова та дезінформацію і мову ненависті. Крім того, було відзначено необхідність «грати на випередження», відбиваючи інформаційні атаки суперника та запобігаючи деструктивним впливам ворожої пропаганди.

Окремо відбулась презентація онлайн-гри «Хайп проти Правди», яка передбачає елементи активного експериментального навчання. Перед гравцями стоїть завдання – постати у ролі фальшивого медіамагната і поширювати дезінформацію, забувши про етичні норми, відповідаючи на питання про цінності НАТО чи допомогу Україні. Щоб досягти успіху в грі, потрібно вибирати варіанти, які є явно фальшивими, маніпулятивними та вводять в оману. Адже лише так можна набрати якомога більше підписників і підняти свій рейтинг.

Через такі абстрактні, але водночас близькі до реальності сценарії учасники гри побачать, як фейки працюють у реальному житті, у який спосіб і за допомогою яких тактик та технік створюється маніпулятивний контент, а також до яких негативних дій можуть призвести такі дії. Наприкінці гри учасникам будуть надаватися поради стосовно того, як можна протидіяти інформаційній загрозі.  Зазначимо, що у гравців є можливість виграти квиток і особисто відвідати штаб-квартиру НАТО в Брюсселі та дізнатись всю цікаву інформацію з перших уст. Для цього потрібно пройти гру і вкінці заповнити форму, щоб взяти участь в розіграші.

Посилання на гру «Хайп проти Правди»: https://hypevstruth.com.ua/

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото