У Львівському університеті Омбудсман Дмитро Лубінець зустрівся з сім’ями військовополонених

22 березня 2023 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася зустріч  Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця з сім’ями військовополонених захисників України.

У заході також взяли участь Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області Тарас Подвірний, Представник Уповноваженого в системі органів сектору безпеки і оборони Олександр Кононенко, який долучився до зустрічі в онлайн-форматі та представники військових частин.

Насамперед, звертаючись до родин військовослужбовців, Дмитро Лубінець наголосив, що у Львівській області діє Консультаційний центр Західного регіону Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, мета якого надавати інформаційно-консультативну та профільну підтримку сім’ям полонених та зниклих безвісти військовослужбовців. «Ми розширюємо структуру у кожній області України, тож ви можете звертатися з приводу різноманітних питань до наших інституцій та безпосередньо до Представника», – наголосив Омбудсман.

Дмитро Лубінець окреслив деякі особливості процесу роботи над поверненням захисників, зокрема коротко розповів про роботу Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. «Окрім питань щодо повернення військовополонених, ми також займаємося усім спектром захисту прав військовослужбовців, тому завжди на таких зустрічах присутні представники військових частин та органів комплектувань», – зазначив Омбудсман й запевнив, що усі звернення представників родин після закінчення зустрічі будуть опрацьовані.

Дмитро Лубінець також наголосив, що, обіймаючи посаду Омбудсмана України, зустрічі із родинами військовослужбовців у кожній області є обов’язковими і принциповими, тож цього разу будуть прийняті усі звернення від родин саме з Львівської області.

Звертаючись до присутніх, Омбудсмен насамперед наголосив, що повернення українських військовополонених відбувається на основі Женевських конвенцій, а зазвичай обмін військовополонених не відбувається, допоки не завершаться усі військові дії. «Утім, ми бачимо, що Україна, незважаючи на застереження, продемонструвала здатність здійснювати звільнення та обміни ще до закінчення війни», – зазначив Дмитро Лубінець й коротко означив пріоритети складання списків – жінки-військовополонені, важкопоранені, поранені, усі решта.

«Ми активно працюємо над звільненням усіх військовослужбовців одночасно, незалежно від списків. Тому, не поширюйте будь-яку інформацію, співпрацюйте лише з уповноваженими структурами, адже такі дії лише перешкоджають процесу повернення військовополоненого», – наголосив Омбудсман.

Щодо діяльності міжнародних організацій, які займаються питаннями повернення військовополонених, основним і ключовим є Міжнародний комітет Червоного Хреста. Дмитро Лубінець закликав, незважаючи на пасивність організації,  звертатись до її представництв щодо інформації про конкретні випадки та наполягати на офіційних відповідях. «Всі займаються питанням повернення військовополонених, цивільних заручників, дітей, які рф примусово депортує з тимчасово окупованих територій України», – запевнив Омбудсман.

Надалі зустріч відбувалася у форматі діалогу – представники родин військовополонених мали змогу поставити Дмитрові Лубінцю запитання та отримати на них відповіді.

Зокрема, низка запитань стосувалися інформації щодо зниклих безвісти військовослужбовців, принципів складання списку поранених та важкопоранених на основі Женевських конвенцій та нюансів звільнення військових, які незаконно засуджені у російській федерації.

Відповідаючи на запитання, Дмитро Лубінець наголосив, що жодні фактори з конкретних випадків не впливають на перебіг процесу повернення чи обміну – ворог підступний та цинічний.

Дмитро Лубінець коротко охарактеризував особливості обміну «всіх на всіх» та репатріації, наголосивши на відмінності цих понять. У цьому контексті Омбудсман закликав представників родин звертатись із відповідними запитами для додаткової допомоги із верифікації військовослужбовців.

Також родичів військовополонених цікавили питання щодо службових розслідувань, особливостей доступу до такої інформації, що дозволило б з’ясувати обставини зникнення військового, особливості публічної інформації, яка може нашкодити військовополоненим та спричинити упереджене ставлення з боку російської сторони. У цьому контексті Дмитро Лубінець відзначив, що до українських військовополонених ставляться неналежно, і такі факти вже неодноразово зафіксували відповідні організації.

Також представники родин найчастіше запитували про повернення захисників Маріуполя, особливостей складання їхніх списків, пріоритетність. Омбудсман України наголосив, що вся команда щоденно працює над поверненням усіх військовополонених, які зараз перебувають у російській федерації та запевнив, що буде зроблено усе можливе для якнайшвидшого повернення усіх захисників, захисниць та цивільних додому.