У Львівському університеті презентували проєкт «Носії пам’яті. Журналісти, які загинули на російсько-українській війні»

26 жовтня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася презентація проєкту «Носії пам’яті. Журналісти, які загинули на російсько-українській війні». Захід організувала Академія української преси за підтримки Фонду Фрідріха Нуманна “За свободу”, Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина та Civil Society Cooperation у партнерстві з Національною спілкою журналістів України.

Перед відкриттям меморіальної виставки в холі головного корпусу, організатори провели презентацію, під час якої для студентів, викладачів, працівників та гостей Університету детальніше розповіли про ідею проєкту, його мету та значущість для українського суспільства.

Захід відбувся за участю президента Академії української преси Валерія Іванова, авторки меморіалу, координаторки проєктів Академії української преси Юлії Кулик, керівниці проєктів АУП Юлії Гузи, представників адміністрації Львівського університету та студентів і викладачів факультету журналістики.

«Журналісти, яких Ви сьогодні матимете змогу побачити в проєкті, зробили свій свідомий вибір на користь професії, продемонстрували відвагу і відданість улюбленій справі, але, на жаль, не змогли до кінця здійснити свої плани – вони загинули під час виконання професійних обов’язків чи як цивільні громадяни. Усі їхні імена ми повинні пам’ятати і намагатися якомога далі нести цю пам’ять у свідомості суспільства», ‒ зазначив під час відкриття проєкту президент Академії української преси Валерій Іванов.

Як зазначила авторка меморіалу, координаторка проєктів Академії української преси Юлія Кулик, Меморіал пам’яті загиблих журналістів на російсько-українській війні – проєкт який має початок, але на жаль, постійно доповнюється. «Коли ми розпочали роботу над виставкою у 2022 році, вона налічувала 21 історію про відважних журналістів, які віддали життя, документуючи перебіг війни, викриваючи підступність, жорстокість і нещадність російського агресора. Спільно з партнерами, ми продовжили роботу над цим проєктом, і сьогодні меморіал, довжиною у 30 метрів, містить 36 стендів про загиблих журналістів», ‒ зазначила Юлія Кулик.

Під час презентації проєкту організатори також розповіли декілька важливих історій професійної діяльності й обставин загибелі журналістів та працівників медіа, серед яких не лише громадянами України, що вкотре демонструє підступність і безжальність ворога, коли бронежилет із надписом «Преса» є не позначкою працівника медіа, а мішенню для терористів. Серед імен, які згадали організатори, були Оксана Бауліна, Євген Баль, Олександра Кувшинова, Мантас Кведаравічюс, Роман Нежиборець, Євгеній Осієвський, Віра Гирич, Олександр Махов та інші.

За словами організаторів, мета проєкту «Носії пам’яті. Журналісти, що загинули на російсько-українській війні» ‒ віддати шану тим, хто відчайдушно боронив наш інформаційний фронт. «Повномасштабна війна, яку 24 лютого 2022 року розпочала росія проти України, є однією із найбільш задокументованих війн в історії. І такий досвід ми маємо завдяки щоденній відважній роботі журналістів, які свідомо розуміють, що саме від них залежить поширення достовірної і правдивої інформації, саме вони повинні виконувати свій професійний обов’язок, щоб увесь світ знав, хто насправді є агресором і винен у розв’язанні війни в Україні. Ми повинні з гордістю пам’ятати імена загиблих колег, розуміючи масштабність втрати і ціну, яку платить Україна за свою незалежність»,‒ наголосила Юлія Кулик.

Під час відкриття меморіальної виставки в холі головного корпусу, від імені ректорату Львівського університету до присутніх звернувся в.о. завідувача кафедри теорії і практики журналістики Мар’ян Лозинський, зазначивши, що ця подія є актуальною і потрібною для Львівського університету. «Завдяки ініціативі колег, сьогодні є можливість дізнатись більше про тих журналістів, професіоналів своєї справи, які, на жаль, вже не з нами, адже віддали своє життя за Україну. Львівський університет шанує пам’ять усіх Захисників та Захисниць, зокрема й викладачів, студентів та випускників, які загинули на війні. Тож переглядаймо меморіальну виставку й схиляймо голову в тихій молитві за усіх полеглих», – закликав Мар’ян Володимирович.

До перегляду виставки усіх присутніх запросила асистентка кафедри теорії і практики журналістики Наталія Войтович. Наталія Олегівна наголосила, наголосивши, що кожному журналісту потрібно усвідомлювати свою відповідальність перед суспільством та перед усіма, хто віддав своє життя за Правду.

У Меморіалі, присвяченому пам’яті загиблих журналістів, який презентували у Львівському університеті, розміщені біографії, історії журналістів, які стали жертвами воєнного наступу, обстрілу, фізичного знущання. Повідомляється також про тих, хто в лютому 2022 року залишив службові обов’язки і пішов на передову захищати країну. У проєкті також представлені історії працівників медіа. Матеріали мають публіцистичний характер, висвітлені в жанрі некролога з елементами портретного нарису. Як зазначають організатори, такий варіант представлення використали саме з метою глибшого сприйняття кожного загиблого як окремої особистості – розповісти ким і яким був той чи інший журналіст.

Додамо, що Меморіал був вперше презентований у 2022 році у Києві, Рівному, Черкасах, Львові, Івано-Франківську. У 2023 році – у кулуарах Верховної Ради України.

У Львівському університеті виставка триватиме до 1 листопада 2023 року в холі Головного корпусу Львівського університету, де усі охочі зможуть детальніше переглянути експозицію і дізнатися більше про героїчних журналістів, які тримали інформаційний фронт задля справедливої перемоги України.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото