У Львівському університеті стартувала Міжнародна наукова конференція «Ґрунтознавство ХХІ століття: сучасні виклики та стратегія розвитку»

21 вересня 2023 року на географічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка розпочалася Міжнародна наукова конференція «Ґрунтознавство ХХІ століття: сучасні виклики та стратегія розвитку», яка триватиме упродовж 21-23 вересня у змішаному (очно-дистанційному) форматі, й присвячена 30-річчю кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів.

Організаторами масштабного наукового заходу є географічний факультет Львівського університету у співпраці із Ягеллонським університетом (Краків, Польща), Сельчук Університетом (Конья, Туреччина), Вітаутас Магнус Університетом (Каунас, Литва), Інститутом сільського господарства Карпатського регіону України Національної академії аграрних наук України та Департаментом агропромислового розвитку Львівської обласної військової адміністрації.

Із вітальним словом до учасників конференції звернувся доктор географічних наук, професор, завідувач кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів Зіновій Паньків. Насамперед Зіновій Павлович привітав учасників міжнародної конференції, означивши актуальність проведення такого наукового форуму й закликав усіх присутніх вшанувати пам’ять полеглих Захисників України, які загинули в російсько-українській війні, адже саме завдяки їхньому безцінному подвигу сьогодні є можливість жити і працювати у мирному Львові.

«Кафедра ґрунтознавства і географії ґрунтів на географічному факультеті Львівського університету була створена у 1993 році і з того часу активно росла, формувалася, розвивалася і працювала – сьогодні представлені здобутки її колективу, який постійно вдосконалюється. Науковці кафедри – це люди, які покликані розвивати українське ґрунтознавство, проводити як навчальну, так і наукову роботу», ‒ зазначив Зіновій Павлович.

З вітальними словами із нагоди відкриття міжнародної конференції до учасників звернувся проректор із наукової роботи, академік НАН України Роман Гладишевський. Насамперед Роман Євгенович відзначив, що форум, який приурочений до ювілею кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів, демонструє те, як за останні декілька років масштабно змінився світ і як кафедра постійно намагається йти в ногу з часом. «Попри свою відносно коротку історію, кафедра ґрунтознавства і географії ґрунтів має беззаперечний авторитет серед академічної спільноти завдяки результатам як фундаментальних, так і прикладних досліджень – на кафедрі успішно функціонує Наукова школа генетичного ґрунтознавства, заснована професором Степаном Позняком. Студенти удосконалюють свої навички в навчальній лабораторії аналізу ґрунтів і природних вод. Наукові послуги надає науково-дослідна лабораторія фізико-хімічних аналізів ґрунтів і вже рік працює кабінет ґрунтознавства із прекрасною експозицією монолітів із різних географічних територій», ‒ зазначив проректор з наукової роботи.

У вітальному слові Роман Євгенович також коротко окреслив тематику наукової діяльності кафедри. Серед основних напрямів ‒ ґенеза ґрунтів, їхнє раціональне використання й охорона, а також розвиток нових напрямів дослідження ґрунтів, які резонують як із тематикою наукового форуму, так і з найактуальнішими викликами ґрунтознавчої науки. «Ґрунт визначає не лише доступність та кількість продуктів харчування рослинного походження, він має вплив на екологію, людське здоров’я, економіку, промисловість, аграрне господарство, характер розвитку регіону загалом. Тож сьогоднішній міжнародний науковий форум має потенціал виробити дієвий алгоритм захисту ґрунтового покриву України в умовах воєнної агресії, окреслити роль учених-ґрунтознавців у процесі повоєнного відновлення нашої держави», ‒ наголосив Роман Гладишевський й побажав усім учасникам плідних дискусій.

Після вітальних слів проректор вручив представникам колективу кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів подяки Ректора Університету, професора Володимира Мельника за багаторічну сумлінну працю та вагомий внесок у розвиток географічної науки, значні здобутки у підготовці висококваліфікованих фахівців. Також грамоти отримали найактивніші студенти, призери І етапу всеукраїнських інтелектуальних змагань з ґрунтознавства та із земельного кадастру.

Окрім того, усі присутні привітали професора, засновника кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів, Заслуженого діяча науки і техніки України, Заслуженого професора Університету Степана Позняка зі знаменною подією ‒ присвоєнням звання «Почесного доктора Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н.Соколовського»».

До вітальних слів також долучився головний науковий співробітник ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського», професор, член-кореспондент НААН Роман Трускавецький. Роман Степанович насамперед привітав учасників конференції й наголосив, що проведення такого масштабного наукового форуму у час військової агресії вкотре підтверджує, що «Україна живе, працює, і кожен на своєму фронті щодня робити свій внесок у довгоочікувану перемогу». «Наш Інститут знає і високо цінує вагомі досягнення і внесок науковців Львівського університету в розвиток ґрунтознавчої науки. Науковці нашого Інституту постійно вивчають і цитують наукові праці колег зі Львова. Варто зазначити, що із початком війни кількість загроз для ґрунтів збільшилась, утім наші спільні напрацювання і подальша співпраця у розв’язанні цих проблем дасть можливість досліджувати не лише ґенезу ґрунтів, але й можливості їхнього збереження», ‒ запевнив Роман Трускавецький.

Учасників міжнародної конференції «Ґрунтознавство ХХІ століття: сучасні виклики та стратегія розвитку» також привітала заступниця директорки Департаменту агропромислового розвитку Львівської ОВА Оксана Мулик. «Теми, які сьогодні порушують учасники міжнародного форуму, – надзвичайно важливі й актуальні. Бажаю плідної праці, результативних дискусій і реалізації усіх напрацювань після завершення конференції. Дякуємо за нашу спільну працю, ваші досягнення, знання та висококваліфікованих студентів й випускників, які роблять свій внесок у розвиток агропромислового комплексу», ‒ зазначила Оксана Мулик й вручила пам’ятну подяку за розвиток наукових досліджень від імені Департаменту агропромислового розвиту Львівської ОВА колективу кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів.

Учасників конференції також привітав директор Інституту сільського господарства Карпатського регіону України НААН, член-кореспондент НААН України Олег Стасів. «Шлях, який ви пройшли за відносно невеликих період часу, ознаменований вагомими досягненнями не лише в науковій, але й в педагогічній діяльності, означений високим професіоналізмом, динамічним розвитком, і, що найголовніше, духом новаторства. Тож вітаємо вас із ювілеєм і гордимося, що наші колективи пов’язані давніми дружніми стосунками. Будемо й надалі співпрацювати, спільно розвиваючи ґрунтознавчу науку», ‒ зазначив Олег Стасів.

Із вітальним словом до учасників конференції звернувся голова м. Пустомити Олег Серняк, який подякував колективу кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів і загалом Львівському університету за ініціативність та реалізацію спільних проєктів. «Із географічним факультетом Львівського університету ми давно активно і плідно співпрацюємо в практичному і науковому напрямах – результати нашої спільної роботи вагомі й очевидні. Тож щиро вдячні за допомогу в реалізації спільних ініціатив й надіємось на майбутню тривалу співпрацю, яка матиме нові грані, думки і нові варіанти втілення», ‒ зазначив Олег Серняк.

Учасників міжнародного форуму привітав також кандидат географічних наук, фахівець ТзОВ «Інститут ґрунтознавства та оцінки земель» Микола Пшевлоцький, зазначивши, що Львівська ґрунтознавча наукова школа посідає провідне місце в українському ґрунтознавстві завдяки зусиллям засновника кафедри Степана Позняка та багаторічній кропіткій роботі її колективу. Також науковець висловив переконання, що роль учених-ґрунтознавців сьогодні є надзвичайно вагомою, а їхні наукові дослідження – актуальними, з практичним значенням. «Ґрунтознавство завжди можна поєднати із практичними завданнями, які регулярно постають перед суспільством. Я переконаний, що кафедрі ґрунтознавства і географії ґрунтів Львівського університету під силу тримати не лише най     вищий рівень фундаментальних досліджень, але й працювати над вирішенням прикладних завдань, які є дуже на часі», ‒ зазначив Микола Пшевлоцький.

Із ювілеєм колектив кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів привітав її засновник Степан Позняк. Степан Павлович насамперед наголосив на унікальності існування кафедри в Україні. «Кафедра єдина в Україні не лише за назвою, але й за науковим потенціалом, адже тут працює шість докторів географічних наук, що надзвичайно важливо. У Львівському університеті функціонує єдина в Україні Спеціалізована вчена рада із захисту дисертаційних робіт за спеціальністю «Біогеографія» та «Географія ґрунтів. За тридцятилітню історію на кафедрі сформувалася Львівська наукова школа генетичного ґрунтознавства із захистом п’ятдесяти дисертаційних робіт, 9 із них – докторські дисертації. Від імені усього колективу висловлюю щиру подяку керівництву Університету та колективу географічного факультету за допомогу, сприяння та підтримку»,‒ зазначив Степан Позняк й процитував віршоване привітання з нагоди ювілею кафедри.

Колектив кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів привітали також колеги із з інших кафедр географічного факультету.

Надалі із доповіддю «Кафедра ґрунтознавства і географії ґрунтів: становлення та перспективи» виступив її завідувач Зіновій Паньків, коротко окресливши етапи становлення кафедри, головні напрями наукової діяльності та перспективи розвитку.

Також на пленарному засіданні науковці порушили широке коло наукових питань, зокрема обговорили стратегію використання осушених земель Карпатського регіону України, наслідки руйнування Каховського водосховища та вплив цього на сільськогосподарське виробництво в Українському Причорномор’ї, а також разом із польськими колегами обговорили властивості Татранських рендзин.

Додамо, що Міжнародна конференція «Ґрунтознавство ХХІ століття: сучасні виклики та стратегія розвитку» триватиме упродовж трьох днів, під час яких учасники працюватимуть за секціями: «Ґенеза, географія і класифікація ґрунтів», «Прикладне ґрунтознавство й охорона ґрунтів», а також «Землекористування в умовах війни і продовольча безпека».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото