У Львівському університеті стартував науково-освітній семінар «Водень та паливні комірки»

15 травня 2024 року на хімічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка розпочався науково-освітній семінар «Водень та паливні комірки», який триватиме до 17 травня. Упродовж усіх днів семінару учасники ознайомляться з передовими і перспективними технологіями енергетики, пов’язаними із виробництвом, транспортуванням і використанням водню, а також із особливостями паливних комірок, як ключової технології водневої енергетики.

Захід відбувається за сприяння програми Європейського союзу «Горизонт Європа» «Прискорення сталого застосування водню за допомогою інновацій та освіти» («Accelerating Sustainable Hydrogen Uptake Through Innovation and Education», KICstartH2 та проєкту Програми НАТО «Наука заради миру та безпеки» «Легкі 600 °C твердооксидні паливні комірки для енергетичної безпеки (Л-КПК)».

Організаторами науково-освітнього семінару у Львівському університеті став Навчальний центр «First Hydrogen School» у співпраці з Інститутом проблем матеріалознавства імені І.М. Францевича НАН України, Львівським національним університетом імені Івана Франка, зокрема хімічним факультетом, та Фізико-механічним інститутом імені Г.В. Карпенка НАН України.

Із вітальним словом з нагоди відкриття науково-освітнього семінару до усіх учасників звернувся декан хімічного факультету Львівського університету Григорій Дмитрів. Григорій Степанович насамперед наголосив на важливості проведення такого наукового форуму у Львівському університеті й висловив переконання, що захід сприятиме поглибленню знань у цій сфері та надасть можливість обговорити сучасні напрацювання щодо розробки і впровадження водневої енергетики. «Ми проводимо наукові заходи у співпраці із партнерами з інших наукових установ. А відтак, сьогодні, на хімічному факультеті Львівського університету стартує непересічна подія – науково-освітній семінар Школи водневої енергетики, яка є першою та єдиною в Україні, котра проводить науково-популярні заняття для учнів та курси підвищення кваліфікації для студентів, аспірантів, молодих вчених і фахівців у сфері водневих технологій паливних комірок, а також відновлювальної енергетики. Оскільки воднева енергетика є однією із найновіших і найбільш екологічних галузей, вона сьогодні знаходить своє призначення у багатьох сучасних розробках. Однак, є багато теоретичних питань, які потрібно вдосконалити, щоб технології виробництва із використанням саме водневої енергетики стали «на конвеєр». Тож, потрібно розширювати знання у цій сфері, розвиватися, вчитися і здобувати новий досвід, чому і сприятиме Школа водневої енергетики», ‒ зазначив Григорій Дмитрів.

До вітальних слів долучився також завідувач Лабораторії керамічних паливних комірок ІПМ НАН України, директор навчального центру «Перша Воднева Школа» Єгор Бродніковський. Подякувавши колегам з Львівського університету, а також партнерам за підтримку і допомогу в організації Школи, Єгор Бродніковський наголосив на важливості діяльності науковців у цій сфері та значному обсязі наукових напрацювань команди.

«Наша наукова діяльність передовсім спрямована на керамічні паливні комірки, зокрема, розробку матеріалів для них, а також їхнє тестування і виготовлення. Ми вже реалізували чимало міжнародних проєктів, спрямованих на освіту у сфері водневих технологій і паливних комірок. Тож, продовжуючи роботу у цьому напрямку, презентуємо Школу водневої енергетики як продовження нашої навчальної діяльності та заохочення до наукового пошуку», ‒ зазначив Єгор Бродніковський

Після відкриття семінару учасники продовжили роботу у форматі засідання, де обговорили головні наукові досягнення у розробці технологій виробництва електричної енергії з хімічної. Зокрема, вчені заслухали доповіді про водневу енергетику та паливні комірки, принципи побудови керамічних паливних комірок, окреслили загальні відомості та перспективи використання діоксиду цирконію та поділились напрацюваннями у сфері розробки нових функціональних матеріалів для одержання та зберігання водню.

Надалі учасники науково-освітнього семінару ділитимуться досвідом дослідження гідрування як інструменту керування магнітними властивостями інтерметалідів, обговорять матеріали та конструкційні особливості інтерконектів керамічних паливних комірок, зокрема і для високотемпертурних паливних комірок тощо. Окрім того, учасники запланували наочну демонстрацію роботи паливних комірок.

Також упродовж триденного семінару науковці поділяться міркуваннями стосовно електронної мікроскопії гідридних фаз, обговорять новітні матеріали керамічного електроліту паливної комірки, стан і тренди катодів керамічних паливних комірок та відрефлексують на тему «Українська енергетична стратегія».

Світлини: Вероніки Пільгуй Більше фото