У Львівському університеті завершився курс «Структурна хімія для матеріалознавців»

16-26 квітня 2024 року на кафедрі неорганічної хімії Львівського національного університету імені Івана Франка професор Юрій Гринь з Інституту хімічної фізики твердого тіла Товариства Макса Планка (м. Дрезден, Німеччина) прочитав курс «Структурна хімія для матеріалознавців». Юрій Гринь – випускник Львівського університету, знаний фахівець у галузях кристалографії та кристалохімії, з 2002 року – директор Інституту хімічної фізики твердого тіла Товариства Макса Планка. Наукова діяльність Юрія Миколайовича охоплює синтез неорганічних фаз, встановлення їхніх кристалічних структур, параметрів хімічного зв’язку, хімічних та фізичних властивостей, розробку нових експериментальних і теоретичних методів.

Тематика курсу «Структурна хімія для матеріалознавців» була орієнтована на студентів, аспірантів, науковців у галузі хімії, матеріалознавства, фізики. Слухачами курсу були головно студенти та аспіранти хімічного факультету Університету, також до курсу долучилися представники фізичного факультету Університету, Національного університету «Львівська політехніка», учні Львівського фізико-математичного ліцею при Львівському національному університеті імені Івана Франка.

Учасники курсу поділилися своїми враженнями.

Андріана Іванушко, аспірантка кафедри неорганічної хімії: «Навчання на курсі “Structure Chemistry of Materials Science” («Структурна хімія для матеріалознавців»), який читав професор Юрій Миколайович Гринь з Інституту хімічної фізики твердого тіла Товариства Макса Планка, було захопливим досвідом. Лекції, насичені не лише теоретичним матеріалом, але й цікавими прикладами, стали ідеальним способом узагальнити вже вивчене та здобути нові знання. Можливість обговорення матеріалу під час занять з професором Гринем зробила навчання максимально корисним та доступним. Впевнена, що отримані знання будуть в нагоді в подальших наукових дослідженнях».

Богдан Коротошин, студент магістратури хімічного факультету: «Курс лекцій професора Юрія Гриня «Структурна хімія для матеріалознавців» дав можливість не тільки значно розширити горизонт уже набутих хімічних знань, а й заклав фундамент для розвитку нових розділів хімії й фізики, які на сьогодні є популярними і широко досліджуються у лабораторіях усього світу. Починаючи від основ структурної хімії, минаючи особливості встановлення й опису кристалічної структури, та завершуючи взаємозв’язком між внутрішньою будовою і властивостями матеріалу, курс був цікавим і корисним для студентів та молодих науковців. Упродовж кожної лекції професор не тільки не залишав осторонь жодного питання від слухачів, а й активно залучав усю авдиторію до дискусії та спільного обговорення. І куди ж без домашніх завдань та контрольних тестів, що додатково закріпили знання й інтерес до пройденого матеріалу. Особисто для мене курс лекцій відкрив щось нове і надихнув на подальше вивчення та дослідження науки кристалохімії».

Анна Буц, студентка бакалаврату хімічного факультету: «Нам випала гарна нагода впродовж двох тижнів прослухати курс «Структурна хімія у матеріалознавстві» професора Юрія Гриня. За такий короткий час під час лекцій та практичних занять ми охопили велику частину інформації, та нам вдалося не лише повторити вивчений матеріал, а й поглибити його. Цікаво було поспілкуватися з професором та послухати його дискусії з іншими студентами. Цей курс був корисний студентам».

Підбив підсумки курсу проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський: «Курс «Структурна хімія для матеріалознавців» важливий для студентів Університету, адже він охопив матеріалознавчі аспекти хімії, які є основою розуміння природи характерних явищ та властивостей речовин і як наслідок – відкривають шлях до керованого синтезу матеріалів з корисними функціональними властивостями. Лектор – професор Юрій Гринь – представляє Інститут хімічної фізики твердого тіла Товариства Макса Планка, який є одним з провідних світових наукових центрів розробки функціональних матеріалів. Автор курсу – знаний фахівець у галузі хімії та матеріалознавства, його наукові дослідження спрямовані, зокрема, на встановлення параметрів хімічного зв’язку в речовині з експериментальних даних. Навчальний курс органічно влився в освітню програму студентів хімічного факультету, доповнивши вже набуті студентами фахові компетентності. Функціонування в Університеті визнаної наукової школи «Кристалохімія», яка готує кваліфікованих фахівців у галузі кристалохімії, дає підстави для проведення таких взаємодоповнюючих курсів і здобуття слухачами додаткових вмінь і навиків. Для взаємодії студентів з іноземними фахівцями в Університеті було започатковано проєкт для гостьових лекторів. І навіть сьогодні, в часи воєнних обмежень, нам вдається забезпечувати академічну мобільність, запрошуючи знаних науковців до читання лекцій. Студенти мають змогу не лише здобути нові знання, але й формально здобути кредити ЄКТС. Вірю, що цей проєкт матиме продовження і сприятиме ефективній комунікації українських та закордонних науковців».

Курс завершився підсумковою контрольною роботою та врученням сертифікатів.

Слід зазначити, що такий захід за участі іноземних лекторів вже вдруге відбувся на кафедрі неорганічної хімії Львівського університету. У 2018 році до проєкту долучився провідний дослідник кафедри фізики квантового стану Женевського університету (Швейцарія) доктор Енріко Джанніні з циклом лекцій «Phase Diagrams and Phase Transitions».  Проєкт здійснюється за підтримки компанії MPDS, Швейцарія.

Світлини: хімічного факультету Більше фото