В Університеті презентували книгу Радомира Мокрика «Чеські історії ХХ століття»

21 лютого 2024 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася презентація книги випускника Університету, наукового співробітника Інституту східноєвропейських студій Карлового університету (Прага, Чехія) Радомира Мокрика «Чеські історії ХХ століття». Модерував захід проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського університету, професор Володимир Качмар.

Книга «Чеські історії ХХ століття» – це результат багаторічного дослідження модерної історії Чехії, яке відбувалось у тісній співпраці з виданням «Історична правда». Збірка есеїв запрошує до мандрівки чеською історією та знайомства з непересічними постатями чеської культури та політики. Видання містить історії про те, як будувалась незалежна Чехословаччина і як намагалась чинити опір воєнній агресії з боку Рейху. В окремих історіях на тлі чеського XX століття постають фігури світового масштабу – Мілош Форман, Мілан Кундера чи Вацлав Гавел: люди, кожен з яких по-своєму конфронтував із тоталітарним режимом і постав в епіцентрі культурного життя. Всі історії написані на основі наукових та архівних джерел та проілюстровані фотографіями з чеських архівів.

Розпочинаючи захід, Володимир Качмар привітав усіх присутніх та зазначив, що «менше ніж рік тому у Львівському університеті відбулась презентація попередньої книги Радомира Мокрика «Бунт проти імперії», а вже сьогодні ми маємо змогу ознайомитися з новою працею – про історію Чехії ХХ століття, героїчну операцію «Anthropoid» і комуністичний переворот в Чехословаччині».

Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник, звертаючись до учасників заходу підкреслив, що книга є енциклопедією історичного процесу в Чеській Республіці і розповідає про нелегкий шлях її державотворення. «Незважаючи на те, що книга написана у жанрі публіцистики, вона надзвичайно багата на факти, а викладені у ній сенси та історичні розповіді доводять, що незважаючи на будь-які обставини, суспільство, яке прагне свободи, досягне бажаного, всупереч усім труднощам. Чимало у цій книзі наштовхує на осмислення багатьох збігів невипадкових речей, а також на аналіз українського контексту сприйняття історії», – підкреслив Ректор, після чого висловив вдячність Радомиру Мокрику за працю та можливість відкриття у Карловому університеті Центру україністики.

До презентації долучився і Генеральний консул Чеської Республіки у Львові Давід Нови, який зазначив, що «книга Радомира Мокрика присвячена важливому етапу чеської історії на шляху до її становлення незалежною демократичною державою, а також розвитку політичних взаємин між українським та чеським народами. «Автор розповідає про надзвичайно цікаві і маловідомі факти та описує історичні події, які відіграли важливу роль у розвитку всієї Європи», – наголосив Давід Нови.

Надалі слово надали безпосередньо автору книги Радомиру Мокрику, який насамперед подякував присутнім за підтримку та інтерес до його праці. «Ідея написати цю книгу виникла з усвідомлення того, що насправді історія Чехії є недостатньо дослідженою та вивченою в Україні. Мені хотілося познайомити українських читачів з важливими віхами у становленні сучасної Чехії, адже на моє глибоке переконання, ми можемо багато чому навчитися та зробити важливі висновки, аналізуючи події, які я власне й описав у своїй книзі. Окрім того, я переконаний, що тепер, в час повномасштабної російської агресії, ми повинні розповідати світу власну історію, а також розуміти історичний шлях, який пройшли наші держави-партнери, серед яких – Чеська Республіка», – зауважив Радомир Мокрик.

Під час презентації своїм враженням від книги поділився доктор філософії Інституту Східноєвропейських студій Карлового університету Станіслав Туміс. «Я дуже радий, що ця книга вийшла у світ, адже факти, представлені у ній, дуже яскраво демонструють складність чеської історії у ХХ столітті. Також мені приємно, що Радомир своєю діяльністю популяризує історію Чехії в Україні та історію України у Чехії. Я впевнений, що ми побачимо ще багато праць цього молодого автора», – наголосив Станіслав Туміс.

Директор Інституту славістики ЛНУ ім. Івана Франка Ігор Шпик також наголосив на важливості вивчення чеської історії, адже «вона є надзвичайно багатою та повчальною». «Я давно чекав на подібну книгу, яка міститиме велику кількість даних на основі наукових та архівних джерел. Зараз, коли наша держава бореться за свою незалежність та намагається вирішити чимало внутрішніх проблем, цінний досвід чеської історії ХХ століття буде для нас як ніколи корисним», – висловив переконання Ігор Шпик.

Військовий перекладач, заступник начальника Навчально-наукового центру мовної підготовки Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Віталій Петрухін, оцінюючи книгу, широко окреслив важливу роль Вацлава Гавела у багатьох історичних процесах, які стосувалися не тільки Чехії, але й інших держав Європи. «У книзі автор якраз і наголошує на тому, як відомі діячі чеської історії, своїм прикладом визначали вектори розвитку всього суспільства», – додав Віталій Петрухін.

А опісля основної частини заходу усі присутні мали змогу поставити запитання автору та поділитися своїми враженнями і думками. Зокрема, учасників заходу цікавили подальші письменницькі плани Радомира Мокрика, його оцінка політичної діяльності різних постатей чеської історії, а також цікаві деталі з процесу наукового пошуку і написання книги, яка охоплює важливий етап державотворення Чеської Республіки.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото