В Університеті презентували концепцію видання «НТШ: 150 років на службі української науки та культури. Природничі науки»

12 грудня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувся круглий стіл, присвячений 150-літтю Наукового товариства імені Шевченка, під час якого презентували концепцію видання «НТШ: 150 років на службі української науки та культури. Природничі науки».

Під  час заходу члени Наукового товариства імені Шевченка представили історію діяльності Наукового товариства, а також проєкт підготовки видань, які висвітлюють науковий внесок НТШ як в історичному контексті так і в межах сучасності. Збірники містять також інформацію щодо напрацювань комісій НТШ у різних сферах наукових досліджень. Мета ювілейного видання, у розробці якого взяли участь дійсні члени НТШ, – віддати шану засновникам Товариства, які здійснили вагомий внесок у становлення і розвиток науки.

Із вітальним словом до учасників звернувся проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України Роман Гладишевський, насамперед наголосивши на значущості роботи науковців у теперішній час. «Діяльність Наукового товариства Шевченка спрямована передусім на відродження і модерне становлення Української Нації та Державності, що є надзвичайно актуальним сьогодні. Наші воїни дають гідну відсіч ворогу на фронті, а науковці плідно працюють в тилу над відновленням України. А відтак, дякуємо Захисникам і Захисницям, що маємо змогу жити і працювати, навчати і навчатися та дивитися в майбутнє з оптимізмом», – зазначив Роман Гладишевський, відкриваючи захід.

До вітальних слів долучився голова Наукового товариства імені Шевченка, академік НАН України Роман Кушнір. Роман Михайлович зазначив, що сьогоднішній захід відбувається у рамках відзначення 150-ліття НТШ і наголосив, що такі події цьогоріч мають масштабне, всеукраїнське значення. «Ми відзначаємо 150-ліття Наукового товариства імені Шевченка як першої громадської наукової інституції, яка передувала створенню Національної академії наук України. В рамках відзначення ювілею проводимо багато заходів – від виставок до міжнародних конференцій, круглих столів та інших форумів і завершуємо святкування Урочистою академією. Сьогодні під час заходу поговоримо про стоп’ятдесятилітню діяльність НТШ, яке непохитно до сьогодні стоїть на службі української науки та культури», ‒ зазначив Роман Кушнір та побажав учасникам цікавих доповідей.

Усіх присутніх привітав заступник голови Наукового товариства імені Шевченка, академік НАН України Ігор Мриглод, який насамперед наголосив на вагомому значенні НТШ для української науки. «НТШ відіграло вирішальну історичну роль, виконало важливу місію, яка сприяла становленню Української Держави та формуванню Української Нації, а також у створенні фундаменту для появи на науковій мапі світу української національної науки» ‒ висловив переконання Ігор Мриглод.

Звертаючись до присутніх, Ігор Мриглод також окреслив основні історичні події кінця ХІХ століття, які передували створенню осередків науки в Україні, зокрема становленню Наукового товариства імені Шевченка.

«Сьогоднішній проєкт, який ми презентуємо під час круглого столу, присвячений ювілею Товариства, яке є творцем засад української науки. Це організація, яка сприяла розвитку української культури, становленню Української Нації. А відтак наше видання міститиме інформацію про розвиток природничих наук упродовж усієї історії НТШ, відображатиме напрацювання комісій у різних сферах, а також виокремлюватиме найбільш визначних постатей, членів НТШ, які максимально доклались до розвитку української науки», ‒ зазначив Ігор Мриглод.

Надалі науковці НТШ розпочали презентацію проєкту за напрямками роботи математично-природописно-лікарської секції, яка завжди була однієї із тих, які визначали головні вектори діяльності Товариства упродовж значної частини його історії.

Про історію створення, розвиток і наукові напрацювання Лікарської комісії усім присутнім розповіла професорка, лікар-імунолог та алерголог Валентина Чоп’як.  Заступниця голови Наукового товариства імені Шевченка доцентка Лідія Бойчишин зосередила увагу присутніх на презентації видання про природничі науки, зокрема закцентувала увагу на розвитку та дослідженнях в галузі хімії, особливостях формування наукової термінології, визначних особистостях, які зробили вагомий внесок у розвиток науки та формуванні і діяльності Хемічної комісії в незалежній Україні.

Під час круглого столу із аналітично-історичною доповіддю про створення, функціонування та реорганізацію, а також про напрацювання у математично-природописно-лікарській секції виступив член-кореспондент НАН України Ростислав Стойка.

Також на засіданні круглого столу науковці НТШ презентували напрацювання в царині математики. Зокрема, із доповіддю про основні напрямки математичних досліджень виступив голова Математичної комісії доцент Ярослав Притула. Про фізичні й астрономічні дослідження в історії Наукового товариства, роботу Фізичної комісії після відновлення НТШ розповів старший науковий співробітник, науковий секретар Товариства Роман Пляцко.

Під час круглого столу учасники заслухали доповідь члена-кореспондента НАН України Валентина Максимчука щодо роботи комісії Фізики Землі НТШ, історію її заснування та діяльність в теперішній час. Також на наукових напрацюваннях у сфері матеріалознавства і механіки матеріалів, фундаторах відповідної комісії, розробці термінології та видатних науковцях акцентував увагу професор Богдан Кіндрацький.

До слова, формат заходу передбачав також обговорення видання «НТШ: 150 років на службі української науки та культури. Природничі науки» у дистанційному режимі, де усі учасники мали змогу поставити питання присутнім, внести пропозиції та висловити свої міркування.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото