В Університеті відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Правові колізії у застосуванні фундаментальних прав та свобод»

31 травня 2024 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Правові колізії у застосуванні фундаментальних прав та свобод». Організатори наукового форуму – Верховний Суд, Організація з безпеки і співробітництва в Європі, проєкт ЄС «Право-Justice», Асоціація адміністративних судів, Восьмий апеляційний адміністративний суд та Львівський національний університет імені Івана Франка. Розпочали зустріч із хвилини мовчання, якою вшанували пам’ять усіх, хто загинув  внаслідок російського вторгнення.

Під час відкриття заходу учасників привітала модераторка конференції, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, віцепрезидентка Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів Наталія Блажівська. «Сьогодні у цій залі зібралися найкращі представники адміністративної юстиції. Сьогодні ми тут вітаємо суддів Верховного суду, представників Вищої комісії суддів України, Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, голів і суддів апеляційних та окружних адміністративних судів, представників Верховної Ради та усіх наших фахівців. Дякуємо, що у цей час Ви з нами!» – зазначила Наталія Блажівська.

Слова вітання учасникам конференції адресував співмодератор заходу, голова Восьмого апеляційного адміністративного суду Олег Заверуха. «Сьогодні дійсно унікальна нагода, коли в Університеті зібралися представники різних гілок влади, представники адміністративних судів усіх інстанцій, представники наукової спільноти, міжнародні експерти, дипломати. Високий представницький рівень нашого заходу, а також висока професійна компетентність учасників дають великі сподівання та обґрунтовані очікування у частині ефективності та практичного значення нашої конференції», – констатував Олег Заверуха.

З вітальним словом до присутніх звернувся голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, Заслужений юрист України Михайло Смокович. «Передусім висловлюю слова безмежної подяки усім, хто працює і хто воює заради теперішнього і майбутнього утвердження миру в Україні і в світі, усім, хто робить все можливе, щоб Україна вистояла в цьому страшному, воєнному протистоянні. Усі політики, всі військові демократичного світу мають об’єднатися, мають згуртуватися і повернути міжнародний правопорядок, повернути верховенство права, повернути повагу до міжнародного права, до законної справедливості у світі. Ми сьогодні зібралися завдяки титанічним зусиллям наших військових, наших Збройних Сил України, наших громадян, які донатять на ЗСУ, завдячуючи нашим міжнародним партнерам, які надають нам військову допомогу. Ми віримо і впевнені, що перемога буде за Україною», – висловив переконання Михайло Смокович.

Михайло Смокович наголосив, що сьогоднішня конференція дуже прагматична і фактично неосяжна за своїм змістом: «З власного досвіду хочу зауважити, що колізій у нас дуже багато. Коли ми говоримо про колізії, то це колізії між законами, це колізії між нормами права, це колізії в правотворчості, в правозастосуванні, це колізії між міжнародним правом й українським. Але нам, суддям, найважливіше, щоб наша діяльність не була джерелом колізії. Найголовніше, щоб ми забезпечили єдність правозастосування і єдність судової практики. Пакти тлумачення суду мають бути єдиними, тлумачення змісту законодавства і його розвитку також має бути зрозумілим і єдиним. І, звісно, цей захід ми проводимо для того, щоб навчатися цьому, і щоб ми говорили однією мовою – мовою закону, – зазначив суддя. – Не дивлячись ні на що, ми все робимо для того, щоб практика була єдиною, щоб правові колізії у застосуванні фундаментальних прав та свобод були однакові, щоб вони відповідали міжнародним стандартам і практикам інших демократичних розвинутих країн. Ми маємо ці проблеми вирішувати з урахуванням принципу верховенства права, з урахуванням положень нашого Кодексу з адміністративного судочинства України в частині визнання людини, її прав та свобод найвищими цінностями, які визначають зміст та спрямованість держави, з урахуванням дискреції держави щодо визначення порядку і розміру гарантій, зумовлених фінансово-економічними можливостями і становищем у нашій державі. Саме такий підхід забезпечить стабільність Конституційного устрою в Україні, системність, непорушність і безперервність дії та верховенства Конституції на всій території України. І суддя, виконуючи свої функції, відіграє основну роль у забезпеченні захисту прав людини та основоположних свобод».

До привітання учасників долучився Посол, спеціальний представник головування ОБСЄ, координатор проєктів ОБСЄ в Україні Марцел Пешко, який зазначив, що в цей важкий період українські солдати та українське суспільство боряться за європейські цінності і збереження демократичної системи в Європі і просто за створення середовища для європейського способу життя. «Важливо, що ми зібралися тут, і думаю, що одним із висновків цієї конференції буде усвідомлення того, що ми маємо рухатися вперед і шукати спосіб, як допомогти українцям, в тому числі і тим, які здійснюють правосуддя, мати достатні знання, професіоналізм, мужність і доступ до інформації, мати можливість імплементувати європейське право в Україні. Хоча ми сьогодні й не знаємо, коли Україна фактично приєднається до Європейського Союзу, але я можу Вам гарантувати, що всі країни-члени Європейського Союзу, а не лише Європейська комісія, будуть дивитися на те, наскільки українська система правосуддя ефективна у впровадженні європейського права», – додав Марцел Пешко.

Вітаючи учасників конференції, керівниця проєкту ЄС «Право-Justice» в Україні Оксана Цимбрівська наголосила на тому, що «український шлях до євроінтеграції завершиться тільки тоді, коли європейські цінності будуть передбачені не лише в правових нормах українського законодавства, а й будуть втілені у щоденній діяльності кожного громадянина».

Народний депутат України, голова підкомітету з питань політичної реформи та конституційного права Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, постійний представник Верховної Ради України у Конституційному Суді України Максим Дирдін акцентував на роботі Парламенту в умовах війни, а заступник начальника Львівської обласної військової адміністрації Андрій Годик підкреслив, що «сучасний стан розбудови нашої державності обумовлений реформуванням чинного законодавства і зумовлений інтеграційними процесами, як політично, так й економічно. З огляду на це надзвичайно важливо, щоб був дотриманий і збережений системний аналіз щодо виявлення оцінки та можливості, спільно з законодавчою гілкою влади, усунення колізій, які містяться як в національному законодавстві, так і колізії в міжнаціональному та міжнародному законодавстві».

Слова вітання учасникам заходу адресував Ректор Львівського університету, академік НАН України, професор Володимир Мельник, який висловив вдячність усім організаторам конференції за обговорення та аналіз надзвичайно важливих для держави питань. Володимир Петрович окреслив місію Львівського університету, як одного з провідних закладів вищої освіти, акцентуючи на співпраці Університету з європейськими освітніми та науковими інституціями. У виступі Ректора йшлося, зокрема, про те, що Львівський університет єдиний в Україні став асоційованим партнером Альянсу європейських університетів EC2U. Окрім того, Ректор наголосив, що однією з ключових місій Університету сьогодні є боротьба з «русскім міром».

«Коли ми сьогодні говоримо про завдання, які стоять перед кожним з нас, ми повинні пам’ятати, що без підтримки цивілізованого світу, як одного з ключових чинників, переможний мир буде відтягнений у часі, – зазначив Володимир Петрович, звертаючись до учасників заходу. – так звані центри «русского міра» – це метастазне явище у структурі європейської цивілізації, яке присутнє в багатьох університетах Європи. Ми працюємо з нашими європейськими колегами для того, щоб ці центри, які насаджують антицивілізаційні поняття, зникли. І великими досягненням є те, що вже понад 20 таких центрів припинили свою діяльність завдяки нашим ініціативам. Разом з тими ми прагнемо відкривати у провідних університетах Європи та світу центри україністики. Переконаний, що це дасть можливість основоположним цінностям домінувати у європейській спільноті».

Ректор також наголосив, що Львівський університет завжди відкритий для подібних дискусій та публічних обговорень важливих для Української Держави питань.

До вітальних слів долучилися також член Вищої ради правосуддя Олександр Сасевич, в.о. голови Вищої Кваліфікаційної комісії суддів України Руслан Сидорович, суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду, голова Ради суддів України Богдан Моніч, Президент Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів, Голова Вищого адміністративного суду України (2004-2011) Олександр Пасенюк, керівник відділу верховенства права Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ Геннадій Барба та президент Асоціації європейських адміністративних суддів Сільван Міренн.

Надалі конференція продовжила роботу у форматі сесійних засідань. В межах науково-практичного зібрання учасники ділилися міркування й напрацюваннями щодо актуальних питань, пов’язаних з правовими колізіями. Ішлося, зокрема, про правові джерела фундаментальних прав та свобод, індивідуальні (адміністративні/судові) рішення, які суперечать/порушують фундаментальні права (з різних джерел), національне законодавство, яке суперечить/порушує фундаментальні права (з різних джерел), подальші конфлікти між фундаментальними правами у різних правових режимах. Під час конференції учасники також обговорили проблеми щодо права ЄС і національних конституцій, практику ЄСПЛ, справи про вибори, співвідношення між основними свободами ЄС, європейські рекомендації щодо судочинства та доброчесності.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото