В Університеті відбулась пресконференція на тему «Львівський університет: виклики і перспективи»

30 серпня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася пресконференція на тему «Львівський університет: виклики і перспективи». Під час заходу Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник обговорив з представниками медіа актуальні питання діяльності Університету. Йшлося, зокрема, про підсумки вступної кампанії 2023 року, виклики, які постають перед Університетом в умовах воєнного часу, трансформації сучасної освіти та пріоритети діяльності Університету.

Розпочинаючи спілкування з журналістами, Володимир Петрович наголосив, що ЛНУ ім. Івана Франка спільно з НУ «Львівська політехніка» цьогоріч традиційно отримали високий рівень довіри від абітурієнтів та їхніх батьків.

«Це довіра не лише до львівських університетів, а й до Львова, до Галичини. В цілому тенденція така, що увага до Львівського університету зростає. Якщо говорити про те, звідки приходить абітурієнт, то кількість вступників з центральних, південних та східних областей не просто щорічно збільшується, а зростає по експоненті, – зазначив Ректор. –  У порівнянні з минулим роком цьогоріч кількість студентів зросте орієнтовно на 800 осіб, що покладає на нас особливі зобов’язання».

Так, станом на 30 серпня на бакалаврат зараховано близько 5 200 вступників (бюджетна і платна форми навчання), на магістратуру – 920 (бюджетна форма навчання), проте процедура зарахування на навчання у магістратурі ще триває. Загалом, у 2023 році до ЛНУ ім. Івана Франка подано 32 731 заяву від вступників на бакалаврат та 6919 заяв від вступників до магістратури, що вкотре підтверджує високий рівень довіри від абітурієнтів та їхніх батьків.

Під час зустрічі йшлося також про впровадження в Університеті освітніх програм з елементами дуальної освіти, організацію освітнього процесу в умовах воєнного стану та розвиток наукових досліджень в Університеті.

Особливу увагу Ректор присвятив питанню створення нових лабораторій, які сприяють підвищенню якості навчання. Так, упродовж п’яти років Університет значно розширив співпрацю з бізнесом, зокрема й ІТ-компаніями, що дозволяє ЛНУ ім. Івана Франка, незважаючи на складну економічну ситуацію, відкривати нові інноваційні лабораторії.

«Станом на сьогодні у нас 80 навчально-наукових лабораторій. Усі ці лабораторії ми трансформовуємо у наукові лабораторії. Вже за останні 2.5 роки ми створили 21 нову лабораторію, серед яких Лабораторія сенсорної електроніки, Лабораторія технологій штучного інтелекту, Цифрової дипломатії та інші. Університет розвиватиметься тоді, коли студент, магістрант, аспірант працюватиме в лабораторіях, де замість музейних реліквій є сучасне обладнання», – висловив переконання Ректор. Володимир Петрович також додав, що надзвичайно важливою є інтеграція університетських вчених у світову наукову спільноту та співпраця Університету з провідними науковими центрами Європи.

«Найсильніше, що є в Університеті – це та атмосфера, де кожен може обстояти свою наукову точку зору і мати можливість кар’єрного зростання. Без сумніву, саме завдяки зусиллям багатьох поколінь університетських працівників Львівських університет є унікальним соціокультурним явищем, яке створює не тільки шаблони, але й задає імперативну парадигму розвитку суспільства, хоча в нас також є недоліки», – констатував Володимир Мельник.

Володимир Петрович також висловив свою думку щодо вступу до магістратури та аспірантури, адже це питання сьогодні є особливо актуальним. За словами Ректора, співвідношення чоловіків і жінок, які вступають на бакалаврат та до магістратури практично не змінилося (ред. – 70% – жінки), а інформацію щодо вступників до аспірантури буде оприлюднено, коли завершиться процедура вступу.

Ректор наголосив і на тому, що чимало студентів, працівників і випускників Університету сьогодні захищають Україну на фронті. І, на жаль, багато з них, зовсім юних, віддали свої життя у боротьбі з ворогом.

«Війна не закінчиться тоді, коли ворога буде викинуто за територію України. Росія не змінить свою природу – вона приречена бути такою. Тому ми повинні мати за приклад, зокрема, Ізраїль і всю країну перебудувати на довгострокове протистояння росії. А для цього й університети мають перетворитися на дещо інше, зокрема повинна розвиватися наука», – наголосив Ректор, додавши, що наукові дослідження університетських вчених сьогодні стосуються нагальних завдань воєнного стану і викликів, які постали перед Україною, відтак, Університет в тому числі розробляє технології виготовлення матеріалів подвійного призначення.

Володимир Петрович окреслив іще один напрям боротьби з ворогом – сприяння ліквідації «російських центрів» у провідних європейських інституціях. Так, для того, щоб виявити діяльність таких центрів у європейських університетах ЛНУ ім. Івана Франка ще у березні 2022 року здійснив детальний аналіз усіх поточних міжнародних зв’язків із закордонними партнерами на предмет їхньої співпраці з освітніми та науковими інституціями російської федерації. З початку повномасштабної війни і до сьогодні власне з ініціативи Львівського університету закрито близько 20 центрів «руского міра».

Упродовж заходу йшлося також про гуртожитки й укриття Університету, спорудження багатоквартирного будинку за адресою вул. Величковського, 84 для працівників Університету та інші актуальні питання і виклики, які постали перед ЛНУ ім. Івана Франка в умовах війни.

На завершення зустрічі Володимир Петрович констатував, що спільна праця та комунікація університетів і медіа дозволить формувати об’єктивну й правдиву картину реальності.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото