В Університеті відбулося Пленарне засідання XXXV Наукової сесії Наукового товариства ім. Шевченка

30 березня 2024 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося Пленарне засідання XXXV Наукової сесії Наукового товариства ім. Шевченка. Вже традиційну березневу подію провели у змішаному форматі з трансляцією на платформі Zoom.

Відкрив засідання Голова Наукового товариства ім. Шевченка в Україні, академік НАН України, професор Роман Кушнір. «Щороку в березні ми традиційно проводимо пленарне засідання Наукового товариства ім. Шевченка – вже в 35-й раз! Сьогодні порядок денний нашої роботи дещо нестандартний, адже ми окрім іншого також підбиватимемо підсумки діяльності товариства за минулий рік. Цей період був особливим, адже 2023 року НТШ відзначало своє 150-річчя. Такий визначний ювілей вкотре підтверджує, що наукове товариство потужно працює, поповнюється багатьма новими членами – як видатними науковцями, так і молодими фахівцями. Важливо й те, що ми з кожним роком лише поглиблюємо співпрацю із провідними університетами, науковими установами України та інших держав Європи, США, Канади, Австралії тощо», – зазначив Роман Кушнір. Після вступного слова голова Наукового товариства ім. Шевченка закликав усіх вшанувати хвилиною мовчання пам’ять видатних членів НТШ, які відійшли у вічність, а також усіх загиблих на війні проти російського агресора.

До присутніх звернувся Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. «Наукове товариство ім. Шевченка не просто проводить плідну наукову роботу, але й здійснює вагомий внесок у популяризацію української культури, укріплення у свідомості багатьох поколінь української ідентичності та національної ідеї. Переконаний, що співпраця із Науковим товариством ім. Шевченка є одним із пріоритетів Львівського університету, адже сприяє утвердженню того, що наш народ завжди прагнув до освітнього і наукового поступу, всупереч усім історичним викликам і задля успішного майбутнього української нації», – підкреслив Володимир Петрович.

Надалі ознайомивши присутніх з порядком денним засідання, Роман Михайлович передав слово колегам для виголошення наукових доповідей. Насамперед слово надали доценту кафедри української літератури імені академіка Михайла Возняка філологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Ростиславу Чопику, який окреслив взаємозв’язки між творчістю українського Генія Тараса Шевченка і багатьма подіями російсько-української війни, а також виокремив чимало рядків поезії Кобзаря, які були відповіддю різні у тогочасному політичному житті.

Під час заходу науковці НТШ також заслухали напрацювання в царині біології: доповідачем на пленарному засіданні став завідувач відділу регуляції проліферації клітин і апоптозу Інституту біології клітини НАН України Ростислав Стойка, який поділився результатами досліджень щодо шляхів підвищення ефективності дії ліків, продемонстрував статистичні дані, які стосуються попиту на ті чи інші препарати, пояснив вектори розвитку деяких напрямів фармації у світі.

Надалі до присутніх звернувся народний депутат Олег Синютка, торкнушись проблематики суспільно-політичних настроїв українців в реаліях сьогодення, розповів про перспективи формування повоєнної України, проаналізував чимало факторів, які впливають на перебіг боротьби з російським агресором.

Також в ході першого засідання Роман Кушнір спільно з представниками НТШ у різних містах України підбив підсумки роботи засідань секцій, комісій та осередків ХХХV Наукової сесії НТШ.

Після виголошення наукових доповідей і короткої перерви голова НТШ підсумував роботу комісій та осередків Наукового товариства ім. Шевченка в Україні за минулий рік та представив колегам звітну інформацію щодо організаційної, освітньо-наукової та фінансової діяльності товариства.

Співдоповідачами Романа Михайловича стали представники комісій, які функціонують у НТШ. Зокрема про роботу історичної комісії розповів старший науковий співробітник Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського Андрій Фелонюк, про успіхи мовознавчої комісії прозвітував завідувач кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Університету Михайло Гнатюк, роботу комісії образотворчого та ужиткового мистецтва окреслив професор кафедри художнього дерева Львівської академії мистецтв Роман Яців, про діяльність комісії архітектури та містобудування зазначив доцент кафедри реставрації архітектурної і мистецької спадщини Інституту архітектури Національного університету «Львівська політехніка» Юрій Диба. Головний науковий співробітник Інституту фізики конденсованих систем Ігор Мриглод детально розповів присутнім про здобутки комісії фізики, професор Ростислав Стойка описав роботу біохемічної комісії, а радник при дирекції Карпатського відділення Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України Валентин Максимчук акцентував на успіхах та планах комісії фізики Землі.

В ході роботи присутні також заслухали звітну доповідь Ревізійної комісії Наукового товариства ім. Шевченка, яку виголосив голова комісії Богдан Новосядлий. Надалі відбулося активне обговорення усіх доповідей.

Під час пленарного засідання натхненними акордами звучали музичні виступи Заслуженої хорової капели України «Боян» імені Євгена Вахняка Львівського університету (керівник –Василь Чучман).

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото