В Університеті відбувся брейн-шторм «Зелені управлінці: кадри для зеленої відбудови України»

31 травня 2024 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася зустріч ‒ брейн-шторм «Зелені управлінці: кадри для зеленої відбудови України», мета якого ‒ визначити, які знання та навички потрібні для успішної зеленої трансформації та реалізації євроінтеграційних реформ в Україні. Організувала захід Асоціація професіоналів довкілля «PAEW», а серед його учасників та доповідачів – відомі екологи-практики, юристи, представники бізнесу та громадськості, які активно займаються прикладними аспектами захисту довкілля. Також можливість взяти участь у заході мали всі охочі студенти та викладачі Львівського університету.

Форум ЛНУ ім. Івана Франка розпочався із хвилини мовчання у пам’ять про загиблих Захисників і Захисниць України, які віддали своє життя захищаючи державу в російсько-українській війні.

Надалі із вітальним словом до учасників заходу звернувся проректор із наукової роботи, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. Насамперед Роман Євгенович відзначив масштабність та актуальність проведення такого заходу, зауваживши, що у Львівському університеті сьогодні зібралась небайдужа аудиторія освітян, дослідників, промисловців, юристів і фахівців галузі ефективної зеленої трансформації для вироблення стратегії виконання Європейського зеленого курсу в Україні. «Цей курс спрямований на розбудову сталої, чистої, безпечної, здорової України та Європи і є відповіддю на численні виклики для різних секторів економіки, зокрема транспорту, енергетики, сільського господарства, будівництва і промисловості. Таке комплексне завдання передбачає активну взаємодію науковців ‒ фахівців в галузі природничих, технічних, суспільних наук, освітян, винахідників, управлінців та органів влади. Війна в Україні ставить перед нами нові завдання, вирішення багатьох із яких лежить в площині власне зеленої відбудови», ‒ зазначив Роман Євгенович.

У своєму виступі Роман Гладишевський також акцентував на плідній співпраці фахівців різних сфер, зокрема екологів, біологів, геологів та гідрологів задля збереження та відновлення екосистеми України, адже внаслідок воєнних дій відбуваються масштабні руйнування і безпрецедентний екоцид. «Основи екологічної свідомості закладаються за шкільною партою та в університетській аудиторії. Відтак для ширшого дослідження наш захід є дуже корисною платформою, аби виробити спільну візію для підготовки професіоналів, готових прийняти актуальні виклики. Університетська спільнота готова заслухати усіх стейхолдерів, щоб адаптувати освітні програми до нагальних проблем довкілля», ‒ наголосив Роман Гладишевський.

Після чого віцепрезидентка Асоціації «PAEW» з правових питань Людмила Хоміч передала Роману Гладишевському збірку журналів з експертизами в екологічній  сфері, проведеними в Україні, для поповнення фондів Наукової бібліотеки Львівського університету. Людмила Хоміч також висловила надію на подальшу плідну співпрацю із науковцями та експертами закладу вищої освіти.

Надалі усіх учасників заходу у відеозверненні привітала генеральна директорка та засновниця Офісу сталих рішень, президентка Асоціації професіоналів довкілля «PAEW» Людмила Циганок. «Львівський форум «Зелені управлінці: кадри для зеленої відбудови України» сьогодні закриває масштабний тримісячний проєкт-дослідження, який ініціювала наша організація та підтримали міжнародні партнери. Ми запросили до взаємодії усіх провідних регіональних екологічних стійких лідерів, які представляють заклади вищої освіти, бізнес та різні організації, органи державної та місцевої влади, а також студентів, які здобувають освіту на екологічних спеціальностях. Такі зустрічі вже відбулися в інших містах України, і впродовж цього часу ми проводили спеціальні опитування для формування візії тих трансформаційних процесів, які назріли ще до початку активних бойових дій в Україні, а сьогодні створили великі ризики для реалізації всіх процесів із зеленого відновлення. Ефективна реалізація екологічних проєктів за таких умов потребує відповідних спеціалістів та об’єднання зусиль фахівців із різних сфер», ‒ наголосила Людмила Циганок.

У зверненні президентка «PAEW» наголосила на важливості підготовки і поповнення кадрів, які знають не лише свою справу, але і законодавство у сфері екології та нюанси його застосування. Відтак, за словами Людмили Циганок, «зелена» відбудова та збереження довкілля в умовах сьогодення потребують динамічного удосконалення знань та підходів до підготовки фахівців.

«Насамперед потрібно з’ясувати, якими навичками і знаннями повинен володіти менеджер із зеленої трансформації, що він повинен вміти та знати, якою має бути його взаємодія з вузькими спеціалістами – це ті питання, над якими нам варто сьогодні працювати. Ми прагнемо, щоб освіта не відставала від потреб сьогодення, забезпечуючи країну кваліфікованими фахівцями, готовими до інновацій. Тому, плануємо розробити рекомендації щодо оновлення освітніх програм для підготовки фахівців і «зелених» управлінців, підвищувати і стимулювати їхнє працевлаштування. А завдяки цьому проєкту ми об’єднуємо всіх учасників для стимулювання як економічного сталого розвитку, так і збереження екосистеми в цілому», ‒ акцентувала Людмила Циганок.

Також із вітальним словом до учасників заходу звернулася в.о. директора Департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОВА Оксана Війтик. «Сьогодні наша мета – не лише відбудова України, але і її модернізація. Потрібно використовувати найсучасніші технології та весь потенціал для того, аби гідно виходити на світові ринки з конкурентоздатною продукцією. Вже сьогодні, не чекаючи завершення війни, нам потрібно готувати кваліфіковані кадри, котрі зможуть ефективно впроваджувати зміни. Тому ця зустріч допоможе нам обговорити надзвичайно важливі й актуальні питання екології, поділитися проблемами та ідеями для того, як якісно впроваджувати модернізацію України, дасть можливість «повернути» усіх учасників цього процесу «обличчям» до екології та довкілля», ‒ висловила переконання Оксана Війтик.

Надалі учасники події продовжили роботу в форматі дискусій-обговорень та напрацювань спільних рішень. Зокрема, експерти зосередили увагу на змінах природоохоронного законодавства, проблемах ринку праці молодих фахівців із екології та технології захисту довкілля в Україні, оновленні в екологічних процедурах у 2024 році, а також обговорили гострі проблеми сфери агропромислового комплексу в Україні, актуальність та виклики ОВД і СЕО.

Окрім обговорень важливих екологічних питань, учасники форуму взяли участь у фаховій дискусії «Кадри для зеленої відбудови і трансформації – Хто вони? Які вони? Якими знаннями мають володіти сучасні зелені управлінці?».

Додамо, що брейн-шторм лідерів «Зелені управлінці: кадри для зеленої відбудови України» ‒ перший захід такого формату в Україні, спрямований на вивчення необхідних знань й умінь для ефективної зеленої трансформації та імплементації європейських інтеграційних ініціатив. Захід стане частиною ширшого дослідження «Адаптація освітньої системи до потреб економіки України», яке покликане визначити те, ким є сучасні «зелені» управлінці і які знання мають мати. Ця зустріч є частиною великого дослідження «Необхідні зміни освітнього інтерфейсу між академічним середовищем і реальним сектором економіки в Україні».

За словами організаторів, актуальність такого проєкту підтверджується не тільки воєнними та інтеграційними викликами, але й необхідністю адаптації освітніх програм до реальних потреб ринку праці, збільшенням зайнятості у сфері екології та стимулюванням сталого розвитку.

Світлини: Олександра Лавриновича та Олега Вівчарика Більше фото