В Університеті відбувся круглий стіл, присвячений питанням боротьби за збереження національної державності

15 травня 2024 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся круглий стіл «Боротьба за збереження національної державності: традиції та перспективи», присвячений пам’яті визначного історика і державного діяча Івана Кревецького. Організатори зустрічі – Львівський національний університет імені Івана Франка, Інститут українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України, Наукове товариство імені Шевченка, Всеукраїнська правозахисна організація «Меморіал» імені Василя Стуса та громадська організація «Мистецький Фонд імені Короля Данила». В межах заходу у холі головного корпусу Університету також відкрили виставку «Нескорена Україна у війні цивілізацій».

На початку зустрічі до присутніх звернувся декан історичного факультету, професор Руслан Сіромський, який зазначив, що круглий стіл присвячений пам’яті визначного історика, державного діяча Івана Кревецького – учня Михайла Грушевського: «У своїх дослідженнях він чимало уваги приділяв причинам тривалої бездержавності українського народу та закликав вивчати і враховувати уроки минулого. Історик надавав великого значення вихованню в молодого покоління державницької свідомості, що мало б слугувати запорукою тяглості традиції державності».

Учасників круглого столу привітав Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, академік НАН України, професор Володимир Мельник. «Сьогоднішня подія є однією з непересічних подій у Львівському університеті, оскільки вона стосується відтворення і відновлення історичної пам’яті. Особистість Івана Кревецького – це особлива постать, через яку ми можемо бачити, які процеси відбувалися на зламі століть, у процесі боротьби за українство, за українську ідентичність. І найголовніше, що ця постать пов’язана з життям Університету, адже Іван Кревецький – випускник філософського факультету (відділення історії), який був серед тих, які творили Таємний університет у Львові», – зазначив Володимир Петрович.

«В контексті поширення ідей Михайла Драгоманова, варто відзначити ідеї Михайла Кревецького про те, що боротьба за націю має починатися з формування чистої національної ідеї, національної свідомості. Адже тільки опора на власні сили дасть можливість нам говорити про перспективу українства», – додав Ректор і подякував організаторам круглого столу за те, що дослідницьку роботу вони переводять у просвітницько-практичне русло, оскільки ідеї, які висловлював Іван Кревецький, змінюють і нас в сьогоднішньому часі.

Слова вітання учасникам заходу адресував також голова Наукового товариства імені Шевченка, академік НАН України професор Роман Кушнір. «Розквіт Наукового товариства припадає на 1897-1913 роки, коли Михайло Грушевський очолив це товариство, Іван Франко був головою філологічної секції, Володимир Гнатюк – науковим секретарем. І тоді засвітилася яскрава зірка Івана Кревецького – учня Михайла Грушевського. У 24 роки його було обрано дійсним членом Наукового товариства імені Шевченка, і він очолював бібліотеку, яка там формувалася. Згодом вона стала найбільшою бібліотекою в українській освіті», – зазначив голова НТШ і вручив пам’ятні подяки Наукового товариства імені Шевченка учасникам круглого столу, які долучилися до вшанування пам’яті Івана Кревецького.

До присутніх звернувся також директор Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України, професор Ігор Соляр. «Саме Іванові Кревецькому належать слова «Людина без власної самосвідомості не є культурною людиною. Так і народ без історичної свідомості не є нацією. Іван Кревецький – це багатогранна постать в історії української науки і культури. Сьогодні дуже мало особистостей, які б охоплювали такі багатогранні сфери діяльності – історію, бібліотеку, освіту, громадську діяльність, журналістику. Іван Кревецький зміг залишити вагомий внесок у кожній зі сфер, в яких працював», – констатував Ігор Соляр.

Надалі учасники круглого столу перейшли до виголошення промов. Так, голова Товариства «Меморіал» ім. В. Стуса, народний депутат України, член-кореспондент НААН України, професор Степан Кубів виголосив доповідь «Меморіальна діяльність – важлива частина збереження і розвитку національної ідентичності та державності». Учасниці ініціативної групи з відновлення могили та вшанування пам’яті Івана Кревецького Оксана Корниляк та Амізія Бас розповіли присутнім про вшанування пам’яті Івана Кревецького у селищі Розділ Львівської області. Йшлося, зокрема, про те, що 8 травня 2024 року у Роздолі відбулося освячення пам’ятника на могилі Івана  Кревецького  та урочиста академія у місцевій школі з нагоди 140-ї річниці від дня народження  вченого.

Старший науковий співробітник Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.Грушевського НАН України, голова історичної комісії НТШ Андрій Фелонюк презентував колегам виступ «Я передовсім – громадянин, для якого salus rei publicae понад усе»: діяльність Івана Кревецького в НТШ (1903–1940)», а старший науковий співробітник відділу нової історії Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України Павло Артимишин акцентував на постаті Івана Кревецького як представника державницької школи української історіографії.

У виступі завідувача кафедри новітньої історії України ім. М.Грушевського ЛНУ ім. Івана Франка, професора Олексія Сухого йшлося про  український національний рух середини ХІХ ст. в дослідженнях Івана Кревецького, а доцент цієї ж кафедри Олег Павлишин  зосередився на постаті Івана Кревецького як діяча ЗУНР.

Виступи колег підсумував директор громадської організації «Мистецький Фонд імені Короля Данила» Роман Грицьків. «Сьогодні ми перебуваємо в одному з тих ключових закладів вищої освіти України,  які відіграють виняткову роль у розвитку не лише науки, але й у розвитку національної свідомості, у розвитку державності. Нам варто задуматися над виданням творчості Івана Кревецького, адже всі ми говоримо про нього, як про багатогранного історика, археографа, архівіста і десь трохи замовчуємо його напрацювання, як історіософа. Відтак нашим обов’язком є зробити його ідеї доступним для загалу», – зазначив Роман Грицьків.

В межах заходу Степан Кубів і Роман Грицьків передали Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка низку видань, які сприяють збереженню національної пам’яті і популяризації історичної спадщини України.

Наприкінці зустрічі її учасники подякували Збройним Силам України і хвилиною мовчання вшанували пам’ять усіх, хто віддав своє життя у боротьбі проти російського агресора.

По завершенні роботи круглого столу у холі головного корпусу ЛНУ ім. Івана Франка відкрили виставку «Нескорена Україна у війні цивілізацій». Під час презентації виставки до присутніх звернувся проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку, професор Володимир Качмар, який подякував організаторам за цю важливу роботу, адже світлини, експоновані у виставці, відображають внутрішній стан кожного українця – стан болю, співчуття, але водночас і гордості за свою державу.

Про задум виставки розповів голова Товариства «Меморіал» ім. В.  Стуса, професор Степан Кубів, який зазначив, що «ця виставка є фактом демонстрації нашої спільної роботи і спільного проєкту з історичним факультетом Львівського університету».

«Фотографії, які Ви маєте можливість бачити, відображають наше сьогодення, нашу трагедію. Проте маємо пам’ятати, що ми є великою нацією і майбутнє нашого державотворення залежить від кожного з нас», – підсумував директор громадської організації «Мистецький Фонд імені Короля Данила» Роман Грицьків.

Зазначимо, що в експозиції представлено світлини близько 50 фотокореспондентів, які висвітлюють період новітньої історії України від Революції Гідності до сьогодення. Виставку створено за матеріалами однойменного фотолітопису, який нещодавно презентували у Києві. «Нескорена Україна у війні цивілізацій» є унікальним портретом нинішньої епохи: на світлинах зафіксовано миті боротьби України за своє суверенне право бути у просторі цивілізації свободи, світла життя і високої духовності особистості.

Додамо, виставка у головному корпусі Університету експонуватиметься впродовж тижня, тож запрошуємо представників академічної спільноти Університету ознайомитися зі світлинами.

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото