В Університеті відбувся турнір зі швидких шахів

25 жовтня 2022 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувся турнір зі швидких шахів. У змаганнях взяли участь 20 шахістів. Боролись за перемогу в турнірі студенти, викладачі та працівники Університету і навіть майбутні абітурієнти.

Загалом турнір об’єднав представників хімічного, фізичного, економічного, філософського, філологічного факультетів, факультету електроніки та комп’ютерних технологій, факультету прикладної математики та інформатики, факультету педагогічної освіти і Пресцентру. Варто зазначити, що серед учасників були шахісти-новачки, а також професіонали з досвідом (1-4 розряди), кандидати у майстри спорту і Майстер спорту України Святослав Попович. Участь у турнірі взяв також шахіст із вадами зору.

Змагання відбулися у 9 турів за швейцарською системою. Тобто у кожному наступному турі за партією зустрічались учасники з однаковою або близькою кількістю балів, зароблених у попередніх іграх. За кожну перемогу шахіст отримував 1 бал, а за нічию – 0,5 бала.

Керівник Шахового клубу Університету Михайло Онисько розповідає, у чому важливість таких турнірів: «Шахи – це дуже гарне проведення часу. Ви помітили, як тут зашкалює адреналін? Під час змагання люди отримують незабутні емоції! Тому Університет, звичайно, намагається подарувати шахове свято як працівникам та студентам, так і навіть дітям – все для того, аби вони могли гарно і корисно провести час. Ну і звичайно нашим хлопцям та дівчатам, які займаються шахами професійно, потрібно підтримувати форму, якщо вони хочуть підняти свій рейтинг. Тому такі турніри для них вкрай потрібні».

Турнір зі швидких шахів відбувався за принципом «3+2». Це означає, що суперники мали по 3 хвилини для того, щоб здійснювати ходи. Водночас за кожен хід учаснику додавали 2 секунди до часу, що в нього залишається. «На таких турнірах панує своєрідна атмосфера. Бо коли ми говоримо про великі шахові змагання, то там усі учасники мають можливість довго обдумувати свої ходи, там кожен спеціаліст. А ось такі формати дозволяють багато кому грати емоційно», – зазначає Михайло Онисько.

Керівник Шахового клубу також розповідає, що колись шахи не були доступними усім: не кожен вмів грати, не кожен міг навчити інших. Зараз же ситуація змінилась і завдяки новітнім технологіям, і завдячуючи численним шаховим гурткам у школах, які дали поштовх для розвитку шахового спорту. На думку Михайла Ониська, навчитись грати у шахи може кожен, незалежно від віку, проте слід звернути увагу на те, як змінилась методика гри: «Зараз шахи змінились, бо зменшили час на обдумування. І молодші люди перевершують старших гравців, бо ті не звикли робити ходи так швидко. Сьогодні дебютів не вчать як це робили раніше. А в основному зараз навчають композицій. Бо час на обдумування менший, треба мати «набиту руку», щоб побачити комбінацію. Інша підготовка – трохи інші шахи».

Турнір зі швидких шахів тривав 2 години, а боротьба видалася справді запеклою. Втім теза Михайла Ониська про домінування молоді над старшим поколінням шахістів підтвердилася лише частково. Так, за додатковими показниками переможцем турніру став старший науковий співробітник кафедри органічної хімії Роман Литвин, який набрав 7,5 балів з 9 можливих. Також 7,5 балів виборов старший викладач кафедри фізичного виховання і спорту Святослав Попович, який у результаті посів друге місце. А третім призером став якраз представник молодого покоління шахістів – учень-член Малої академії наук Віктор Ковальчук із показником у 7 балів.

Про запальну атмосферу та нові враження згадують учасники турніру. Так, студент факультету прикладної математики та інформатики Роман Кріт зазначає: «Враження від турніру? Прекрасні! Так сподобалося! Останні ігри вже відчував себе впевненим».

«Для мене це в новинку – бути учасником шахових змагань, особливо зі швидких шахів. Тому, насамперед, я щасливий, що у мене була гарна нагода спробувати зіграти із сильними учасниками», – поділився враженнями студент економічного факультету Назар Футько.

Світлини: Олега Вівчарика та Марії Твардовської Більше фото