В Університеті вшанували пам’ять Героя Небесної Сотні, випускника Львівського університету Сергія Кемського

27 лютого 2023 року на філософському факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася зустріч-реквієм пам’яті Героя Небесної Сотні, випускника філософського факультету, політолога Сергія Кемського. Під час заходу представники адміністрації Університету, викладачі та студенти вкотре пригадали трагічні події лютого 2014 року, коли внаслідок розстрілів на Майдані Незалежності в Києві під час Революції Гідності, загинули більше ста беззбройних мітингувальників.

Ведучі заходу зазначили, що 9 років тому, коли настав час вибору між свободою і рабством, світлим майбутнім і темним минулим, справедливістю та тиранією, Герої Небесної Сотні, серед яких був і Сергій Кемський, змінили Україну та українців. «Тому кожному із нас сьогодні варто усвідомити, за що боролися учасники Євромайдану і заради чого пожертвували своїм життям», – наголосили організатори.

Також ведучі закцентували увагу присутніх на основних віхах біографії Героя Сергія Кемського, розповіли про його плани, мрії та захоплення. Особливо зворушливо звучали цитати зі спогадів матері Сергія, яка досі пам’ятає кожну його родинку й щоденно відчуває його присутність в думках, спогадах і в серці.

Сергій Кемський здобув ступінь магістра політології на філософському факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка у 2005 році. Він народився і виріс у Керчі, закінчив там середню школу і в 1999 році вступив до Львівського університету на спеціальність «Політологія». Мріяв стати журналістом. У 2004 році був активним учасником Помаранчевої Революції. У 2014 році без вагань знову поїхав у Київ на Майдан Незалежності, де тривала Революція Гідності. 16 лютого він востаннє бачився з батьками, а через два дні біля Жовтневого Палацу дістав осколкове поранення і планував повертатися додому. Утім, затримавшись на Майдані разом із побратимами, був убитий двома пострілами в шию. Поховали Сергія Кемського на Житомирщині. Учасники заходу вшанували пам’ять Героя хвилиною мовчання.

До усіх присутніх звернувся Ректор Університету, член-кореспондент НАН України,  професор Володимир Мельник. Володимир Петрович насамперед акцентував, що сьогоднішній вечір пам’яті відбувається «у тональності суму і журби як окреслення трагедійності тих історичних подій, без яких немає цілісної історії, нації і нас, як українців».

Ректор наголосив, що емоційно й морально складно говорити про Сергія Кемського – молоду людину, яка мала свої плани, перспективи і нереалізовані можливості будувати свою долю.

«За що поклав життя Сергій Кемський, як сотні і тисячі інших наших новітніх Героїв? За себе, за свою і нашу свободу. Адже без таких, як Сергій Кемський, немає держави, домінуючою ознакою якої є Свобода», – наголосив Володимир Мельник.

За словами ректора, свобода – це не зовнішня ознака людини, яка має гідність, віру та надію, це – її внутрішній вимір. «Людина настільки людина, наскільки вона вільна в праві реалізувати свою мету. І тут постає дилема: держава, нація чи людина? Реалізувати себе можна тільки у вільній державі, де голос кожного має право на існування, де людина сама вирішує, який державний устрій, які ідентичності, характеристики ментальності вона вважає своїми. І тому питання що важливіше: людина чи держава втрачає зміст, адже людина тоді є цілісна, коли вона є державною, коли вона несе ті цінності, які є визначальними для нації – це мова, культура, традиції, пам’ять і, найголовніше, – право вирішувати свою долю», – переконаний Ректор.

Звертаючись до усіх учасників заходу, Володимир Петрович, також додав, що сумна тональність сьогоднішньої розмови має бути оптимістичною та незламною. «Ми разом повинні дописувати та переписувати нашу історію з позиції тих жертв і цінностей, які привнесли Герої, серед яких – Сергій Кемський. Цінності, за які гинули і продовжують гинути українці – це, насамперед, свобода і повага один до одного, а відтак – соборність і єдність», – наголосив Ректор.

«Сьогодні тисячі Героїв гинуть за те, щоб обстояти і захистити нашу свободу і соборність. Тому наше завдання – бути свідомим того, який неоціненний подвиг зробили наші молоді колеги, давши нам можливість дивитися у завтра. А завтра без сьогодні не буває. А відтак, сьогодні ми повинні працювати, вчитися, бути морально стійким, для того, щоб жертви Героїв були недаремні. А перспектива кожного з нас в державі, де свобода і гідність кожного відповідним чином пошановується, дасть можливість реалізовувати такі рішення, які відповідають ідеї українського Університету. Темрява – це відсутність світла. А зло – це відсутність добра. Тому, творімо атмосферу світла і добра, це нам точно по силах», – переконаний Володимир Петрович.

Декан філософського факультету Людмила Рижак, звертаючись до присутніх, акцентувала на знаковості того факту, що кримчанин Сергій Кемський приїхав здобувати освіту саме у Львівському університеті і тут прагнув реалізувати себе як політолог, журналіст і поет.

«Попри все, ми хочемо, щоб пам’ять про Героїв і традиції з їхнього вшанування були неперервними. Тому звертаюсь до першокурсників: такі традиції потрібно постійно зберігати не лише на факультеті, але й в Університеті, адже Сергій, як і сотні інших його побратимів, заплатив надзвичайно високу ціну за нашу свободу», – наголосила Людмила Рижак.

Під час заходу до присутніх також звернувся голова профкому студентів Микола Спересенко. «Для нас Сергій Кемський – непересічна особистість, це  –історія нашого факультету та Університету. Для мами Героя Тетяни Гаврилівни кожен такий захід є важливою подією в її житті, адже вона по маленьких частинках збирає спогади про свого Сергія, який є Героєм і насамперед сином, який завжди підтримував своїх рідних», – наголосив Микола Спересенко та коротко розповів присутнім про життя Сергія Кемського, його родину, представники якої мешкають у різних куточках України та енергійну вдачу Героя.

Микола Спересенко також зазначив, що в Україні діє низка наукових інституцій, які займаються вивченням історії Революції Гідності. І одним із таких осередків є Національний музей Революції Гідності, в якому триває прийом заявок на участь у IV Всеукраїнському конкурсі наукових робіт на тему Революції Гідності. Студенти-політологи 2-4 курсів мають можливість взяти участь у конкурсі і здобути Відзнаку імені Героя Небесної Сотні Сергія Кемського.

«Історію Сергія Кемського варто розглядати не лише як величезний героїчний вчинок, а як певний посил на оптимістичне бачення нашої держави в майбутньому, бачення нашої вагомої праці над створенням ідеалів, за які боровся Сергій на Майдані, і які є актуальні й досі, адже щодня ми виборюємо їх у російського агресора», – додав Микола Спересенко.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото