Відбулася V Міжнародна країнознавча практика студентів Університету з візитами у дипломатичні установи та міжнародні організації

З 11 по 18 січня 2024 року 44 студенти факультету міжнародних відносин під керівництвом доценток Оксани Онищук та Маріанни Копчак здійснили навчальну поїздку країнами Європи в межах V Міжнародної країнознавчої практики з візитами у дипломатичні установи та міжнародні організації за маршрутом: Львів – Варшава – Брно – Відень – Будапешт –Львів. Добре продумана насичена програма подорожі допомогла студентам почерпнути безліч корисної інформації з перших вуст від дипломатів та працівників міжнародних організацій, оговорити актуальні проблеми сьогодення у політичній, економічній, безпековій та культурній сферах, розширити кругозір та здобути безцінний досвід, що скерує їхні сили та майбутню кар’єру в оптимальному напрямку.

Розпочалася подорож з двох днів перебування у Варшаві, де групу з візитом радо і тепло прийняло Посольство України в Республіці Польща. Зустріч із Надзвичайним та Повноважним Послом України в Республіці Польщі Василем Зваричем, випускником факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка, та когортою дипломатів Посольства – Романом Шепеляком, Василем Мельничуком, Оленою Цибух, змотивувала та надихнула студентів працювати над здобуттям якісної освіти в обраній сфері, розширювати власні горизонти знань та цілеспрямовано рухатися до мети. Пан Посол окреслив основні виклики сьогодення, зазначивши, що за останні два роки  дипломатія сильно змінилася та перейшла на воєнні рейки, але співпраця України та Польщі в економічній та гуманітарній галузях залишається надзвичайно важливою. Тематика дискусії також стосувалася становища українських біженців у Польщі, можливої репатріації мігрантів-чоловіків, складної ситуації з блокуванням кордону тощо.

Наступним пунктом програми став візит до Бюро демократичних інститутів та прав людини, структурного підрозділу ОБСЄ,  організований за сприяння Посольства України в Республіці Польща. Тут студенти прослухали три інтерактивні лекції від речниці БДІПР Каті Андруш та експертів Еліс Щепанікової і Крістофера Рассела щодо діяльності ОБСЄ задля захисту прав людини, сприяння демократії, міграції та свободи пересування, дотримання норм верховенства права та, зокрема, випадків кричущого порушення міжнародного права у часі повномасштабної війни росії проти України. Усі присутні висловили сподівання, що неупереджений моніторинг, який здійснюється штатом ОБСЄ, та підготовлені звіти про порушення будуть використані для оцінки скоєних агресором злочинів та судових процесів. Завершенням програми у Варшаві стала пізнавальна екскурсія містом та оглядини визначних місць. Переїжджаючи по маршруту далі, група зупинилася  прогулятися у Брно – другому за величиною місті в Чехії, розташованому в мальовничому південноморавському краї, яке є важливим центром вищої освіти та розвитку інформаційних технологій, за що Брно стали називати «чеською» або «Моравською Силіконовою долиною».

Триденна програма перебування у Відні включала візити до Посольства України в Республіці Австрія, Парламенту Австрії та Організації Об’єднаних Націй. В дружній та приємній атмосфері студенти поспілкувалися з дипломатами  Посольства Володимиром Коломійцем та Уляною Задворняк. Пан Володимир зробив короткий екскурс в історію будівлі Посольства й двосторонніх відносин України та Австрії, а також провів дискусію зі студентами, обговоривши правові акти, якими регулюється дипломатична служба та діяльність посольств як установ. В результаті бліцу запитань від дипломатів найактивніші студенти отримали подарунки – значки українсько-австрійських відносин. Практиканти з перших вуст довідалися про напрями та сучасні виклики діяльності Посольства, складнощі роботи в австрійському середовищі, де присутня потужна російська пропаганда, мистецтво дипломатії в умовах війни росії проти України, отримали ґрунтовні та вичерпні відповіді на свої запитання. Саме завдяки сприянню Посольства України в Австрії став можливим візит до монументальної та величної будівлі Парламенту Австрії, що займає площу понад 13 500 м² та містить понад 100 кімнат, найважливішими з яких є палати Національної Ради, Федеральної Ради, і колишньої імперської Палати представників. У супроводі англомовних гідів студенти оглянули сесійні зали, кімнати перемовин, бібліотеки, лобі та дізналися більше про тонкощі роботи парламентарів на благо суспільства. Кульмінацією перебування у Відні став візит до штаб–квартири ООН, а саме інформативно-мотиваційна інтерактивна зустріч студентів-практикантів з представниками спеціалізованих установ ООН та Постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні, яку блискуче організувала пані Соломія Омелян, випускниця факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка, а натепер – керівниця регіонального бюро ЮНІДО в Європі та Центральній Азії та президентка Українського клубу при Віденському міжнародному центрі. З доповідями, що ґрунтувалися на висвітленні поточної діяльності спеціалізованих установ ООН, та, зокрема, їхніх проєктів та ініціатив в Україні, виступили Світлана Несторовська Маджунарова та Катеріна Дюфренс (МАГАТЕ), Ерік Бішел (ЮНІДО), Санам Шантяйї (Підготовча комісія Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань), Мюріель Джордан-Етвігнот (Управління ООН з наркотиків та злочинності). Тонкощі української дипломатії в умовах повномасштабного вторгнення росії та основні завдання Постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні розкрили присутні на зустрічі дипломати Дмитро Гринів та Олег Вербовий. Модерували захід Каріна Ланчук, співробітник Постійного представництва, та Наталія Двірна, член Українського клубу при ООН у Відні. У вільний час студенти оглянули основні визначні пам’ятки Відня під час оглядової та факультативної екскурсій, відвідали численні музеї та виставки, а також відпочили у термальному комплексі.

Основним елементом дводенної програми перебування у Будапешті стала зустріч з дипломатами Посольства України в Угорщині, що відбулася у просторій залі Центру української культури та документації в Угорщині структурного підрозділу Державного самоврядування українців Угорщини. У затишній атмосфері, зі смачним частуванням, з студентами поспілкувався дипломат Посольства Іван Лукасевич, обговоривши чутливу тему українсько-угорських відносин, основні напрямки роботи Посольства та виклики воєнного часу, а також відповівши на досить прямі та подекуди гострі запитання студентів і відзначаючи їхню обізнаність в актуальних проблемах сьогодення. Після зустрічі з дипломатами та оглядової екскурсії по Будапештом студенти також мали достатньо часу для пізнання міста у вільний час, відвідин музеїв і термальних комплексів.

Завершилася програма вечірньою екскурсією кораблем по Дунаю, де керівники урочисто вручили студентам сертифікати про участь у міжнародній поїздці, що стане ще однією цеглиною побудови портфоліо особистих досягнень кожного учасника подорожі, а також сувеніри від Профкому студентів Львівського національного університету імені Івана Франка.

Керівники та учасники поїздки висловлюють сердечну вдячність за сприяння та допомогу в організації поїздки Ректору ЛНУ ім. Івана Франка професору Володимиру Мельнику, декану факультету міжнародних відносин професору Маркіяну Мальському,  директору Інституту післядипломної освіти та доуніверситетської підготовки професору Юрію Заньку та усім причетним. Студентів факультету запрошують слідкувати за оголошеннями та долучатися до нових подорожей, здобуваючи унікальний досвід пізнання Європи та отримання фахових знань.

Ганна Лещенко, студентка 1 курсу, спеціалізація «Європеїстика»:

«Країнознавча практика – справжнє диво, котре трапилося зі мною цієї зими!

Завдяки згаданій події я розвинулася у трьох векторах: професійному, особистому, соціальному! По-перше, відвідування міжнародних організацій і посольств не лише поглибило мої знання в галузі міжнародних відносин, а й допомогло зрозуміти тонкощі дипломатичної служби, осягнути, у чому ж саме полягає праця дипломата. Я переконалася, що під час вступної кампанії зробила правильний вибір! По-друге, навчилася вірити у власні сили, розвинула навички  публічного мовлення й неодноразово виходила із зони комфорту. Відчуваю, що ця країнознавча практика зробила мене сильнішою! Третій аспект, котрий надав поїздці тепла та затишку, – це друзі! Я познайомилася з багатьма цікавими людьми, разом із якими провела незабутні миті свого життя! Ми разом блукали вуличками столиць Європи, влаштовували чаювання, співали в автобусі… Саме люди зробили цю практику незабутньою!

Окремо хочу відзначити високий рівень організації події й подякувати всім причетним до втілення країнознавчої практики в життя! Це непросте, але благородне завдання було виконано на найвищому рівні!»

Олексій Цабун, студент 1 курсу, спеціалізація «Міжнародне право»:

«Наш Університет вже не вперше проводить країнознавчі тури по Європі, але лише цьогоріч, вступивши на факультет міжнародних відносин, я отримав можливість стати учасником такої поїздки. Коли згадую цей досвід, на розум спадають лише три слова – це було неймовірно! Все було сплановано й організовано не просто на високому, а на найвищому рівні. Крім запланованих заходів, кожен міг знайти заняття на свій смак у вільного час.

Окрім незабутніх емоцій і нових знайомств, ця поїздка дала мені ще й неоціненно важливий досвід для моєї майбутньої професії. Почути про діяльність установ світового рівня, а також самостійно поставити питання їхньому представнику або послу – це те, що, на мою думку, справді дає зрозуміти першокурсникам важливі аспекти своєї майбутньої професійної діяльності.

Я дуже вдячний Університету та усім причетним до безпосередньої  організації практики. Ви насправді робите надважливий внесок в розвиток свідомості ще не до кінця сформованих особистостей, а як наслідок – вклад в майбутній прогресивний розвиток України. Дякую!»

Світлана Ничипорчук, студентка 1 курсу, спеціалізація «Міжнародний бізнес»:

«Ось уже кілька днів минуло з моменту мого повернення до України з навчальної країнознавчої поїздки. Вона стала для мене незабутнім досвідом.

Кожне відвідане місто пропонувало власний неповторний колорит, а архітектурна розмаїтість пам’яток надихала на вивчення їхньої історії. Якщо говорити про те, яке місто справило на мене найбільше враження, моя відповідь очевидна – Відень. Місто, яке на кожному кроці просочене мистецтвом та культурою. Місто з особливим шармом та неперевершеною архітектурою. Тут панує атмосфера спокою, затишку і романтики. А найулюбленішим моментом поїздки для мене виявилась вечірня прогулянка корабликом по річці Дунай у Будапешті. Must visit, як то кажуть!

Основною метою нашої подорожі були візити до міжнародних організацій та установ. Зокрема, ми відвідали Бюро демократичних ініціатив та прав людини ОБСЄ, Віденський міжнародний центр, Парламент Австрії, а також посольства України у Польщі, Австрії та Угорщині. Зустрічі з представниками цих установ допомогли розширити моє сприйняття глобальних питань, пов’язаних із правами людей, демократією, становищем України у міжнародних відносинах та різними викликами, які постають перед українськими дипломатами кожного дня. Вони допомогли мені ще глибше зрозуміти важливість міжнародної співпраці та дипломатії.

Я вдячна нашому Університету за можливість взяти участь у цій поїздці. Це стало для мене не лише можливістю відвідати Європу, а й важливим етапом у моєму навчанні. Впевнена, що отримала безцінний досвід, який допоможе мені в подальшій професійній діяльності».

Віталій Дутко, студент 1 курсу, спеціалізація «Міжнародна безпека та кризовий менеджмент»:

«Мені надзвичайно сподобалась країнознавча поїздка, яку проводили наші неймовірні викладачі та супроводжуючі. Протягом цієї поїздки я відкрив для себе Європу по-новому, адже ніколи раніше не акцентував уваги саме на історичних та культурних цінностях різних міст. Кожне місто, яке ми відвідали, є унікальним, тут мешкають люди різних національностей та культур. Мені вдалося набути дорогоцінний досвід, завдяки якому я побачив роботу наших представників у посольствах та відкрив для себе багато нюансів дипломатичної діяльності. Після відвідувань таких місць як Віденський міжнародний центр, Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, Парламент Австрії, наші посольства і консульства за кордоном, переконаний, що ніхто не залишиться байдужим до своєї спеціальності на факультеті міжнародних відносин, адже це неабияк мотивує працювати і в подальшому робити нашу країну дипломатично сильною».

Софія Черепанова, студентка 1 курсу, спеціалізація «Міжнародні відносини»:

«Я дуже рада що мала змогу поїхати в цю подорож, оскільки після неї я отримала незабутні враження та спогади. Завдяки цій поїздці я познайомилась з новими людьми, відвідала посольства України, а також різні установи, мала можливість багато спілкуватись англійською мовою, що є дуже важливо для моєї майбутньої професії. Відвідавши посольства ми мали змогу відчути цю атмосферу та отримати велику мотивацію від послів. Тому дякую велике за цю поїздку та з нетерпінням чекаю на наступну!»

Анастасія Мавдрик, студентка 1 курсу, спеціалізація «Міжнародні відносини»:

«Досвід країнознавчої поїздки у нашому Університеті для мене був уперше, але впевнена, що не востаннє. «Кожна подорож – це відкриття нових горизонтів розуміння себе та світу» – казав Майкл Ліндсей. Саме це я отримала від нашого туру по країнах. Незабутні враження, цікаві зустрічі, неоціненний досвід. Завдяки цій подорожі я зрозуміла, що я на правильному шляху, а зустрічі з послами та їхніми заступниками дали мені шалену мотивацію, аби працювати над собою. Я вдячна нашим викладачам за те, що організували для нас таку подорож і доклали максимум зусиль, щоби ми могли почути з перших вуст, як працюють дипломати та посли нашої країни. Окрім цього, цікаві розмови, прогулянки з викладачами та іншими студентами створювали особливу атмосферу у нашій поїздці».

 Марія Кошель, студентка 1 курсу, спеціалізація «Європеїстика»:

«Дуже радію, що мала можливість поїхати на практику в європейські країни. Це безцінний досвід, приємні враження від ООН, ОБСЄ, посольств у різних країнах і нових знайомств. Я тепер ще більше переконалась в тому, що я на правильному шляху і хочу будувати карʼєру саме в дипломатії».

Світлини: учасників практики Більше фото