Відбулася XIX Міжнародна наукова конференція студентів і аспірантів «Молодь і поступ біології»

На біологічному факультеті ЛНУ ім. Івана Франка 26-28 квітня 2023 року відбулася XIX Міжнародна наукова конференція студентів і аспірантів «Молодь і поступ біології», присвячена 90-річчю від дня народження академіка НАН України, професора Шеляга-Сосонка Юрія Романовича. Співорганізаторами конференції стали Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України (м. Київ), Поморська Академія в Слупську (Польща), Університет імені Марії Кюрі-Склодовської у Любліні та Університет природничих наук у Любліні (Польща). Конференція відбувалась у очно-дистанційному форматі й об’єднала 421 учасника з установ України і Польщі, Узбекистану.

Відкриття конференції і пленарне засідання відбулись 26 квітня у Читальному залі Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка. Із привітанням учасників конференції виступили проректор із наукової роботи, академік НАН України, професор Роман Гладишевський, директорка Інституту біології і наук про Землю Поморської Академії в Слупську, професорка Анна Ярошевич та зачитано привітання від заступниці декана факультету біології навколишнього середовища, завідувачки кафедри ботаніки і фізіології рослин Університету природничих наук у Любліні, професорки Божени Денісов і  директорки Ботанічного саду Університету імені Марії Кюрі-Склодовської у Любліні, доктора Ґражини Шимчак.

Роман Гладишевський окреслив вагомий внесок академіка Юрія Шеляги-Сосонка у вивчення та збереження біорізноманіття України, а також нагадав учасникам, що в цей день, 26 квітня, ми вшановуємо 37 роковини страшної трагедії – аварії на Чорнобильській АЕС, яка мала важкі наслідки в Україні та цілій Європі. Анна Ярошевич побажала учасникам конференції плідної праці та висловила сподівання про поглиблення співпраці між нашими установами.

Божена Денісов привітала ініціативу ЛНУ ім. Івана Франка провести міжнародну конференцію для молодих науковців, незважаючи на складні обставини в Україні. Як колишня учасниця попередніх конференцій з серії «Молодь і поступ біології», пані Денісов висловила велику приємність, з якою вона має нагоду підготувати на цьогорічну конференцію своїх учнів, і побажала учасникам плідної роботи та нових контактів.

Ґражина Шимчак висловила подяки організаторам конференції від ЛНУ імені Івана Франка за запрошення долучитися до роботи конференції і привітала її учасників. “Дуже насичена та різноманітна програма конференції дозволяє вірити, що вона буде дуже цікава всім молодшим і трохи старшим науковцям. Бажаю вам плідних обговорень і дискусій, а також гарно провести час як в університеті, так і перед екранами комп’ютерів. Перш за все, бажаю Вам здоров’я, миру та миру у Вашій країні від себе та від усіх люблінських друзів.”

Наукові доповіді розпочав академік НАН України, завідувач відділу геоботаніки та екології Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, професор Яків Дідух, який поділився з учасниками конференції своїми спогадами про життєвий шлях та доробок свого вчителя, видатного геоботаніка України, академіка НАН України, професора Юрія Романовича Шеляги-Сосонка.

Наступні доповіді представили молоді науковиці: кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри біохімії ЛНУ ім. Івана Франка Марія Сабадашка, студентка Інституту біології і наук про Землю Поморської Академії в Слупську Тетяна Тюпова та здобувачка ступеня доктора філософії ЛНУ ім. Івана Франка Ксенія Жукровська. У доповіді Марії Сабадашки йшлося про вивчення впливу екстракту виноградних вичавок з високим вмістом поліфенолів на клітин підшлункової залози за умови діабету 1 типу. Тетяна Тюпова розповіла про аналіз антиоксидантних властивостей екстрактів різних видів орхідей з роду Coelogyne та їхній вплив на стан еритроцитів коней. Ксенія Жукровська представила доповідь про відкриття морфологічної гетерогенності колоній штаму продуцента антибіотика рамопланіну Actinoplanes ramoplaninifer ATCC33076, та зв’язок цього явища з рівнем продукції антибіотика.

Після перерви на біологічному факультеті розпочалась робота секцій «Мікробіологія, вірусологія та імунологія», «Ботаніка та інтродукція рослин. Біологічна та екологічна освіта», «Фізіологія рослин. Екологія».

На другий день роботи конференції були представлені доповіді у секціях «Генетика та біотехнологія», «Зоологія», «Біофізика. Фізіологія людини і тварин, біомедицина», «Біохімія. Молекулярна та клітинна біологія». На засіданнях секцій учасники неодмінно дякували Збройним Силам України за можливість мирно здійснювати свої наукові дослідження та ділитися своїми результатами з іншими колегами.

Під час закриття конференції на біологічному факультеті відбулося нагородження переможців конкурсу за кращу усну доповідь серед усіх секцій. Дипломи та ціні подарунки отримали багато молодих науковців, чий доробок оцінили як найвищий серед усіх доповідачів.

Для гостей, які приїхали з інших міст України, були організовані екскурсії в Зоологічний музей ЛНУ ім. Івана Франка та до центральної частини міста Львова.

Організатори та учасники конференції висловлюють надію, що наступного року проведенню наукових конференцій в Україні не будуть перешкоджати ні епідемії, ні воєнні дії, а молоді науковці покращать свої здобутки і представлятимуть вагомі результати, які сприятимуть поступу у розвитку біологічних знань.

Світлини: біологічного факультету Більше фото