Відбувся круглий стіл, присвячений наданню медичних послуг військовослужбовцям та ветеранам

16 січня 2024 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся круглий стіл «Надання медичних послуг військовослужбовцям та ветеранам». Захід провели за участі заступниці міністра у справах ветеранів з питань євроінтеграції Оксани Сивак, адміністрації Університету, а також експертів, які представляли різні медичні організації. Організував захід Центр соціального розвитку та громадських ініціатив спільно з ГС «Консорціум ветеранських організацій сходу» і медичним центром NOVO.

Модерувала зустріч голова ГС «Консорціум ветеранських організацій сходу» Ольга Гужва, яка запросила усіх до вільної дискусії та підкреслила важливість досвіду присутніх експертів для вирішення актуальних проблем медичної допомоги військовим. «За результатами дослідження Українського ветеранського фонду 78% опитаних військових зазначають, що в майбутньому вони потребуватимуть постійної медичної допомоги, в тому числі діагностичних послуг. При тому, сьогодні лише 7-8% військових задоволені якістю та оперативністю наданих послуг. Тобто ми зіткнулися з проблемою, до вирішення якої маємо підійти більш системно», – підкреслила Ольга Гужва.

Присутніх привітав проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку, професор Володимир Качмар, який розповів про діяльність Університету під час війни, зокрема, акцентував на волонтерських ініціативах університетської спільноти, наданні психологічних, юридичних та реабілітаційних послуг військовим. Проректор також додав, що з метою підтримки працівників, які захищають Україну на фронті, та членів їхніх сімей, у Львівському університеті функціонує Центр соціального розвитку та громадських ініціатив.

Надалі до учасників заходу звернулася  заступниця міністра у справах ветеранів Оксана Сивак, яка розповіла про актуальний стан сфери надання медичних послуг військовим та ветеранам, її проблеми і перспективи розвитку. Оксана Сивак також повідомила про розподіл обов’язків надання медичних та реабілітаційних послуг між міністерствами та наголосила, що Міністерство у справах ветеранів зосереджене саме на подальшому психологічному супроводі ветеранів.

«Міністерство у справах ветеранів допомагатиме ветеранам уже після закінчення їхнього лікування у закладах охорони здоров’я. Для цього ми зараз напрацьовуємо алгоритм супроводу ветерана до мобілізації, під час і в післямобілізаційний період та навчаємо психологів працювати з бойовою травмою», — наголосила Оксана Сивак та звернулась до присутніх з проханням підтримати розвиток центрів психологічної допомоги в громадах, а також долучитися до програми психологічної реабілітації та реінтеграції ветеранів у суспільство.

«Нам потрібно розуміти, що громада готова не лише до реабілітування ветеранів, але й до працевлаштування та соціалізації ветерана в суспільстві. Ми повинні створити відповідні умови, аби людина могла повернутися до цивільного життя, мати можливість працювати та підтримувати економіку», – додала спікерка. Оксана Сивак також пояснила принцип розподілу обов’язків та взаємодію міністерств щодо реабілітації ветеранів, розповіла про ідею супроводу ветеранів кваліфікованим персональним помічником для надання оцінки потреб ветерана та допомоги в його подальшій реінтеграції.

Керівниця Центру соціального розвитку та громадських ініціатив Львівського національного університету імені Івана Франка Ярина Танчак представила колегам презентацію про статистику найчастіших звернень ветеранів щодо медичної допомоги і потреб післямобілізаційного протезування. Ярина Танчак звернула увагу й на те, що фінансування Національної служби здоров’я України не покриває усіх потреб медичної та реабілітаційної допомоги військовим, наголосивши на важливості моніторингу якості надання медичних послуг ветеранам.

Надалі слово взяла експертка Експертної групи лікарів із реабілітації при Міністерстві ветеранів України Марта Пивоваренко. «За оцінками поширення болю 45-87% пацієнтів, які мають хронічний біль, скеровують на лікування посттравматичного стресу. Найчастіше посттравматичний синдром зустрічається в осіб з фіброміалгією та мігренню, це означає, що зв’язок між фізичним здоров’ям та розвитком посттравматичного стресу дуже високий, – пояснила експертка. – За результатами інтегрованого дослідження після лікування пацієнтів у центрах психічного здоров’я, посттравматичний стресовий розлад регресує без поєднання з лікуванням у медичних установах».

Директор медичного центру NOVO Тарас Лисак розповів про своє бачення розвитку приватних центрів, зазначивши, що механізм допомоги має стати універсальним, а кількість медичних послуг ветеранам повинна бути більшою. Спікер також закликав інших представників приватних закладів допомоги ветеранам об’єднуватися та спільно шукати варіанти співпраці з державними інституціями.

Після активної дискусії кожен охочий мав змогу висловити свої думки та побажання. На завершення Ольга Гужва підсумувала обговорені теми та подякувала усім, хто долучився до розмови за їхній цінний досвід та вмотивованість до змін на краще.

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото